Agrárközélet

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

Agrofórum Online

Az aszály sújtotta román búzatermésnek továbbra is meg kell felelnie az egyiptomi pályázatokban előírt követelményeknek.

Románia búzatermelése várhatóan hirtelen csökkenni fog az idén az elhúzódó aszályos időjárás miatt. Ennek ellenére a fekete-tengeri exportőröknek továbbra is elegendő felhalmozott többlettel kellene rendelkezniük ahhoz, hogy az Egyiptom által kiírt nemzetközi beszerzési gabonapályázataira szállíthassanak – nyilatkozta több gazdálkodó és szakértő.

Románia, az Európai Unió államainak második legnagyobb gabonakereskedője, Franciaországgal és Oroszországgal együtt a legnagyobb gabonaexportőr a Közel-Keletre, Egyiptom pedig fő vevőnek számít.

„Duplán rossz helyzetben vagyunk. A búza szempontjából nagyon rossz évet láthatunk, a helyzet hasonlít 2002-re, amikor a növények télen megfagytak hótakaró hiányában, majd elmaradtak a szokásos tavaszi esők” – nyilatkozta Románia volt mezőgazdasági minisztere, Petre Daea.

Daea elmondta a Thomson Reuters hírügynökségnek, hogy az adatok azt mutatták, hogy a negyvenegy közigazgatási megyéből tízben „akár 100 százalékos” arányban is károsodhatnak a termések.

Románia tavaly rekordmennyiségű, körülbelül 10 millió tonna búzát takarított be 2,1 millió hektárról, és a gazdák és a kereskedők most körülbelül 5–7,4 millió tonna betakarítására számítanak.

Egy kisebb termésnek azonban jótékony hatása lenne, hiszen az megakadályozza az anyarozs parazita előfordulását a gabonafélékben – ez az egyik fő követelmény az egyiptomi pályázatokban – hívták fel a figyelmet szakértők.

„Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával, és így a piactól, a nemzetközi áraktól és a kereslettől függően részt vehet olyan nemzetközi beszerzéseken is, mint az egyiptomi” – mondta Sebastien Devos, a romániai Koepta agrárbrókercég munkatársa.

Devos szerint az országon belül déli és a nyugati régiókban jónak tűnnek a körülmények, ezért nem volt olyan könnyű kiszámítani az átlagos terméshozamot. Arra számít egyébként, hogy a 2020-as román búzatermesztés „körülbelül 7,3–7,4 millió tonna körül alakulhat, de előfordulhat ennél alacsonyabb mennyiség is”.

A bukaresti kormány, amely még nem adott ki hivatalos becslést, meglepte a piacokat a múlt hónapban, amikor egy hétre átmenetileg felfüggesztette a búza kivitelét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A kedvezőtlen időjárás miatt drágulnak a gabonák

2019. július 4. 07:58

A búza 2,4, a szója 1,1, a kukorica pedig 4,1 százalékkal drágult, ennek oka főként a kedvezőtlen időjárás.

Három napja drágul a szójabab

2020. március 5. 11:02

A szakértők szerint a szójabab azért drágult mert a globális kamatcsökkentések élénkíthetik a gazdaságot világszerte és ez növelheti az amerikai agrártermékek iránti keresletet.

Ki csinálja jobban? – Búza termesztéstechnológia hazánkban és az Egyesült Államokban

2019. március 15. 09:17

Izgalmas szakmai tapasztalatokat oszt meg a szerző, aki az USA búzatermesztésének agrotechnikai elemeit ismerte meg egy kansasi, több mint 10 000 hektáros nagygazdaságban.

A kínai kereslet miatt drágult a szójabab

2020. augusztus 27. 09:07

A szójabab ára az Egyesült Államokban több mint hét hónapos csúcsra ugrott azt követően, hogy élénkült a kínai kereslet az amerikai szójabab iránt.