Agrárközélet

Komplex precíziós szaktanácsadási rendszeren dolgozik a KITE és a Debreceni Egyetem

Agrofórum Online

Komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakításán dolgozik a Debreceni Egyetem agrárkara a KITE Zrt-vel. A partnerek a projekt indítása mellett negyvenéves együttműködésüket is megünnepelték március 3-án.

– Példaértékű a magyar gazdaságban az a partnerkapcsolat, ami négy évtizeddel ezelőtt kezdődött el az akkori Debreceni Agrártudományi Egyetem és a KITE között, hiszen a folyamatos kutatási együttműködésen túl az oktatásra is kiterjed. A vállalat épít a Debreceni Egyetemről kikerülő mezőgazdasági szakemberekre és az intézményben is dolgoznak olyanok, akik a KITE-nél szereztek szakmai gyakorlatot – emelte ki köszöntőjében Bács Zoltán kancellár a Böszörményi úti campuson március 3-án tartott projektnyitó rendezvényen.

– Nincs olyan egyetemista a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon, aki ne került volna már kapcsolatba az ország piacvezető mezőgazdasági cégével. Évente háromszáz hallgatónk végzi géptani gyakorlatát a nádudvari központban, 2014-ben pedig ösztöndíjprogramot is indított a KITE a legtehetségesebbek számára – sorolta Komlósi István dékán.

A Debreceni Egyetem a növénytermesztési kutatások terén az európai élvonalba került a negyven évnyi együttműködésnek köszönhetően. Ennek alapja az 1983-ban alapított Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telep, ahol az Európában egyedülálló tartamkísérleteket végzik.

– Felkészültünk arra, hogy modern eszközökkel tudjunk kutatásokat végezni a szántóföldön, német és kanadai egyetemekkel is együttműködünk a precíziós gazdálkodást megalapozó kísérletekben. Az új ismereteket képzésünkbe is bevezetjük, a négy év múlva végző agrármérnökeink már a precíziós gazdálkodás alapjainak, technológiáinak ismeretével lépnek majd ki a munkaerőpiacra – emelte ki Nagy János professzor, a MÉK Földhasznosítási, Műszaki és Területfejlesztési Intézet egyetemi tanára.

Egy üzemmérettől független, komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakítását tűzte ki célul a KITE Zrt., a Debreceni Egyetem és a Balogh-Farm Tépe Kft. konzorciuma, amit a Széchenyi 2020 program keretében a magyar állam és az Európai Unió is támogat.

– A helymeghatározási rendszereken alapuló, hosszú távú fejlesztések programja mérföldkő a magyar agrárium életében. Egy olyan precíziós gazdálkodási rendszer létrehozását tervezzük, ami nagy területre, akár több millió hektárra is kiterjeszthető, könnyen végrehajtható, fejleszthető, költséghatékonyan üzemeltethető, és jövedelemtöbbletet eredményez a termelőknek – részletezte Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója.

Hadászi László, a KITE Zrt. fejlesztési és szaktanácsadási igazgatója hozzátette: a cég a meglévő precíziós technológiáit fejleszti tovább mind agronómiai, mind műszaki szakterületeken, megbízható adatforrásokat garantál, automatizálja az adatfeldolgozás és -elemzés folyamatait, vagyis kidolgoz egy online, valós idejű szakértői rendszert a precíziós gazdálkodás valamennyi elemére.

A négyéves kutatás-fejlesztési projekt összköltsége 2,151 milliárd forint, a megvalósításhoz 1,202 milliárd forint támogatást nyert a konzorcium.

(Debreceni Egyetem)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Miért vásárolnak manapság GPS-es sorvezetőt a gazdák? - Megkérdeztük őket!

2019. március 4. 08:47

A sorvezető GPS-ek már minden gazdaság elengedhetetlen részét képezik függetlenül attól, hogy mekkora területen foglalkoznak szántóföldi növénytermesztéssel. Megkérdeztük a gazdálkodókat, hogy manapság miért vásárolnak sorvezető készüléket, és hogy melyik funkciókat tartják a leghasznosabbnak.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

A jövő agronómiája, az agronómia jövője

2019. február 7. 17:41

 „Az agrárdigitalizáció egy lehetséges jövőbeni fegyver a kezünkben, de a fegyverbe a »lőszert« (az adatot) az agronómia biztosítja. A digitalizáció az agronómia által lehet hatásos. Agronómia nélkül a digitalizáció csak kódolatlan »áramütések« sorozata. Adatból információ, költségből haszon.”

Kukoricavetés a szárazságban - Precíziós gazdálkodás és víztakarékosság a Balogh-Farm Tépe Kft.-nél

2019. május 8. 12:06

Berettyóújfalu határában is nagy erőkkel dolgoztak a mezőgazdasági gépek április végén, hiszen a Balogh-Farm Tépe Kft. területein is megkezdődött a kukorica vetése.

Növénytermesztés Képgaléria Videó