Agrárközélet

Kompromisszumos megoldás a vízfolyások védelme érdekében

Agrofórum Online

A lefolyás okozta talaj és tápanyagveszteség miatt az Egyesült Államokban, de a világ más pontjain is jelentős mértékű ökológiai és gazdasági kárral kell számolni. Heves esőzések után műtrágya- és növényvédőszer-tartalmú talaj mosódik le a vízfolyásokba, mely végül eljut például a Mexikói öbölbe is. 

A lefolyás okozta talaj és tápanyagveszteség miatt az Egyesült Államokban, de a világ más pontjain is jelentős mértékű ökológiai és gazdasági kárral kell számolni. Heves esőzések után műtrágya- és növényvédőszer-tartalmú talaj mosódik le a vízfolyásokba, mely végül eljut például a Mexikói öbölbe is. A tápanyag-feldúsulás miatt a halak pusztulását okozó oxigénszegény állapot alakul ki.

A káros folyamat fákkal beültetett védősávval hatékonyan csökkenthető. A mezőgazdasági termelők azonban nem feltétlen támogatói az eljárásnak, mert a fák közvetlen szomszédsága negatívan befolyásolhatja a termésmennyiséget az árnyékolás és a vízelvonó hatás miatt. A Missouri Egyetem Agroerdészeti Központjának kutatói e probléma megoldására azt javasolják, hogy a fás védősáv és a termesztett növény közé egy pufferzónát létesítsenek a gazdálkodók – melyről a https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160630155409.htm címen található beszámoló. E technika alkalmazásával mérsékelhető a lefolyás, mindamellett a termesztés környezeti körülményei nem változnak kedvezőtlen irányba.

A probléma megoldására több változat is született. Ezek között a fafajok és termesztett növények különböző kombinációi szerepeltek olyan pufferzóna közbeiktatásával, ahol a fák haszonnövények irányába terjedő gyökerét átvágták, a területet pedig egy természetvédelmi program keretében például őshonos fűfajokkal vetették be, az ott előforduló állatfajok számára élőhelyet biztosító vegetációt alakítottak ki. Kipróbálták azt is, hogy a termesztett növény melletti fák szántóföld felé növő gyökereit átvágták; ez azonban nem volt elegendő (az árnyékolás miatt) a hozamcsökkenés elhárítására.
A pufferzóna szélességét a védősávba telepített fafajok magasságának függvényében határozták meg.
Az új eljárást főként kukoricatermesztőknek ajánlják, szója esetén nem tapasztalták a fák közvetlen szomszédságának termésre gyakorolt kedvezőtlen hatását.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Nakon is bizonyított a BactoFil Technológia

2019. október 21. 06:37

Minden rosszban van valami jó is tartja a mondás. Így járt ezzel Jakab Gábor - naki gazdálkodó - is, akinek a napraforgó földjén a nyári vihar komoly károkat okozott. A viharkárok felmérése során bebizonyosodott, hogy érdemes volt alkalmazni a BactoFil technológiát az elmúlt években.

Legyen saját fűszerkertünk - 4. rész

2019. május 29. 12:52

Hol nevelhetjük házikertünkben sikeresen a bazsalikomot, a citromfüvet és a mentát? Mi a különlegessége ezeknek a fenséges illatú növényeknek, és milyen ínyencségek ízesíthetők ezekkel a fűszernövényekkel?

Ültetvények tápanyagellátásának gyakorlati szempontjai

2020. február 9. 04:37

Milyen fő szempontokat kell néznünk az ültetvények tápanyagellátásának tervezése során? Cikkünkben erre a kérdésre szeretnénk választ adni.