Agrárközélet

Londoni demonstrációra készülnek a brit farmerek a Brexit miatt

Syngenta blog

A brit mezőgazdaság túlságosan „ambiciózusnak” tartja, hogy Boris Johnson miniszterelnök az idei év végét szánta magának határidőül az Európai Unióval való szabadkereskedelmi megállapodás aláírására - írja a Syngenta blog.

Az agrár- és élelmiszeripari érdekvédelmi tömörülések emlékeztették a kormányt, hogy az átmeneti időszak kezdetétől biztosítani kell a mezőgazdaság stabilitását. A farmerek biztosítékot kérnek arról, hogy miután már nem tartoznak az Európai Unióhoz, az ágazatnak nem kell a hazai piacon versenyeznie a brit minőségbiztosítási előírásokat nem teljesítő termékekkel.

Amint a Farming írta, az Egyesült Királyság jövőbeli kereskedelempolitikája nem engedheti meg az alacsonyabb minőségű – tehát olcsóbb, és ma még tiltott – élelmiszerek lépjenek a szigetország piacára.

Hogy nyomatékot adjanak követelésüknek – és kellő nyomást gyakoroljanak a tárgyalásokat folytató Boris Johnsonra – március 25-én Londonban demonstrációt tartanak a farmerek.

A Nemzeti Juh Szövetség (National Sheep Association, NSA) vezetője, Phil Stocker azt mondta: „Teljesen elfogadhatatlan a jó minőséget biztosító brit szabványok feláldozása a gyengébb minőségű termékek importja érdekében. Mivel a miniszterelnök kijelentette, hogy nem hajlandó decembernél tovább meghosszabbítani az átmeneti időszakot, a határidő nagy kihívást jelent.”

Ez a 11 hónap különösen annak fényében azért tűnik nagyon kevésnek, hogy a Kanada és az Európai Unió közti szabadkereskedelmi egyezményt hét évig tartó tárgyalások után sikerült tető alá hozni.

A mezőgazdaságtól erősen függő Wales farmerszövetsége, az NFU Cymru elnöke, John Davies ugyancsak azt hangoztatja, mint a többi ágazati tömörülés, mondván: „A walesi gazdálkodók számára lehetővé kell tenni, hogy a Brexit után egyenlő feltételekkel versenyezzenek a külföldi termékkel.”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Rubion: földieper-szedő robot a szezonmunkások helyett

2019. augusztus 3. 09:38

Az angolok azért folytatják nagy lendülettel a mezőgazdasági robotok fejlesztését mert a Brexit utáni időkre készülnek.

Nagy-Britanniának a kilépés után is szüksége lesz az EU-munkaerőre

2018. május 28. 14:19

Az utóbbi időben több más brit szakmai szervezet is a külföldi EU-munkaerő szükségességére hívta fel a brit kormány figyelmét a Brexit-tárgyalásokkal kapcsolatban.

Kiváló magyar termékek hódíthatják meg Londont és Düsseldorfot

2019. március 18. 15:15

Két nemzetközi kiállításon népszerűsíti a magyar termékeket az Agrármarketing Centrum (AMC). Először vesz részt önálló standdal az International Food and Drink Event (IFE) rendezvényen. A düsseldorfi ProWein Szakkiállításon pedig hat év kihagyás után a tavalyi évtől szervez újra rendszeres megjelenést a Társaság.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.