Az előadássorozat februárban Kaposváron, Debrecenben, Hódmezővásárhelyen és Gödöllőn folytatódik.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) fórumsorozatának első állomására teljesen megtelt a pápai Jókai Mór Művelődési és Szabadidőközpont színházterme.
Az egybegyűlteket Radovits Tibor, a Kamara Veszprém megyei elnöke és Győrffy Balázs, a NAK elnöke köszöntötte.
Győrffy Balázs kiemelte: a támogatási rendszer átalakulása miatt komoly kihívásokkal kell az idén szembenézniük a gazdálkodóknak, új fogalmakkal kell megismerkedniük, egy az eddiginél szigorúbb feltételrendszerhez kell alkalmazkodniuk. Ezért a Kamara kiemelten fontos feladatának tartja a gazdálkodóknak a falugazdász-hálózaton és a NAK különböző információs csatornáin keresztüli tájékoztatását.
A Kamara elnöke elmondta, hogy a gazdáknak tavaly 2.400 csoportos tájékoztatót tartottak a falugazdászok, és ez a rendezvénysorozatot az idén is folytatódik. A NAK a Földművelésügyi Minisztérium (FM), a Miniszterelnökség (ME), illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) közreműködésével gazdálkodói kézikönyvet készít a zöldítésről, a kölcsönös megfeleltetésről és a nitrát-érzékeny területekre vonatkozó jogszabályok előírásokról. A zöldítésről szóló gazdálkodói kézikönyvet a NAK februárban minden 8 hektár feletti területen gazdálkodó kamarai tagja számára postázza – tette hozzá Győrffy Balázs.
Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár előadásában kiemelte: a kormány célja, hogy a gazdaságfejlesztési forrásokat elsősorban a kis- és közepes vállalkozások kapják meg.

A fórumon a 2014 és 2020 közötti új vidékfejlesztési irányokról, valamint a közvetlen termelői támogatások rendszeréről kaptak tájékoztatást a jelenlévők. Kis Miklós Zsolt hangsúlyozta: kizárólag agrár- és vidékfejlesztésre több mint 1200 milliárd forint áll rendelkezésre . A közvetlen támogatásokkal együtt elmondható, több pénzzel számolhatunk a következő ciklusban, mint az előzőben.
Az agrárium fókuszában a kis- és közepes családi gazdaságok állnak, illetve azok a vállalkozások, amelyek potenciálisan további munkahelyeket hozhatnak majd létre – tette hozzá az államtitkár.
Szentirmay Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium Agrárközgazdasági Főosztályának vezetője előadásában a közvetlen termelői támogatások új rendszeréről adott részletes tájékoztatást a hallgatóságnak.
Az előadássorozat februárban Kaposváron, Debrecenben, Hódmezővásárhelyen és Gödöllőn folytatódik.

(Veszprémi Napló/NAK)