Agrárközélet

Megalakult a Magyar Talajvédelmi Egyesület – Szakmai összefogás a Talajok Nemzetközi Évében

Agrofórum Online

Azt vállalták magukra, hogy hasznos tanácsokkal látják el a növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodókat.

A növénytermesztés során meghozott döntések következményeinek szakmai ismertetését vállalták fel azok a szakemberek, akik a Magyar Talajvédelmi Egyesületet megalapítva igyekeznek hatékony segítséget nyújtani a hazai gazdálkodók számára – derült ki azon a sajtótájékoztatón, melyet a nemzetközi „Talajév” kapcsán tartottak az AGROmashEXPO második napján, január 29-én a Hungexpo G pavilonjának Fórum színpadán, 16 órai kezdettel.

A Magyar Talajtani Társaság, a Nébih, a GOSZ, az Axiál Kft. és az Agrova Kft. összefogásával megalapított Magyar Talajvédelmi Egyesület ugyanis épp azt vállalta magára, hogy szakembereik segítségével – a talaj védelmét és a megfelelő talajminőség megóvását szem előtt tartva – lássák el hasznos tanácsokkal a növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodókat.

Összefogásuk apropóját az szolgáltatta, hogy az ENSZ a 2015-ös esztendőt a Talajok Nemzetközi Évének nyilvánította, a tagországok szervezeteit arra ösztönözve, hogy minél szélesebb körben terjesszék a talajmegőrzés fontosságával kapcsolatos ismereteket.

„Ennek a kezdeményezésnek az a legfőbb célja, hogy kezdjünk kicsit felelősségteljesebben gondolni a talajra” – mondta az Agrova Kft. képviseletében Vajda Péter. „Az elmúlt évtizedek során elmaradt ennek a figyelembe vétele, pedig egyáltalán nem mindegy, hogy a teljes növénytermesztési folyamatban mit, mikor és miből mennyit használunk, mennyire terhelve ezzel a környezetet.

A sajtótájékoztatót vezető Sárospataki György a világszerte nagy bajban lévő talajállapotokra hívta fel a figyelmet: Magyarországon az arányokhoz képest jó a helyzet, de évmilliók munkájának tönkretételéhez mindössze néhány év is elegendő – hangsúlyozta.

A különböző növénytermesztési szakterületek képviselői ezért az általuk közösen létrehozott rendezvénysorozat egyik állomásán, május 19-én hivatalosan is bejelentik a Magyar Talajvédelmi Egyesület létrehozását, és egy szakmai napon az egyes területek képviselői konferencián, majd konzultációk során beszélnek a fő problémákról, mivel azok szoros összefüggésben állnak egymással.

„Mivel a kórokozók mind a talajból indulnak ki, fontosnak éreztük felvállalni, hogy az érdeklődőknek megtanítsuk, mitől tudnák a talajállapot megóvását szem előtt tartva, a korábbinál még eredményesebben gazdálkodni – nyomatékosította szándékukat Vajda Péter, aki azt is elárulta, hogy kezdeményezésük az azonos területeken tevékenykedő további cégek számára is nyitott.

(Csomós Éva – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Budakeszin is felütötte a fejét az afrikai sertéspestis

2019. szeptember 30. 08:02

A Budakeszi Erdészet elkerített vadászterületéről több esetben is vaddisznók elhullását jelezték az elmúlt napokban a Nébih-nek.

Gazdainfó: már lehet fejtrágyázni és igényelhető a méhészeti és erdészeti támogatás

2020. február 12. 09:45

A téli trágyázási időszakon belül február 1-től az őszi kalászosok fejtrágyázása megengedett; pár nap múlva pedig már mindenhol szabad trágyázni, ahol nem fagyott, hóval, vagy vízzel borított a terület.

Útjára indult a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

2018. december 4. 04:47

A zöldség-gyümölcs árusok, valamint a piacok, vásárok édesség forgalmazói és vendéglátó standjai is számíthatnak az ellenőrök érkezésére.

Horgászok figyelem! Ma van az utolsó nap!

2019. február 28. 09:06

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a horgászok figyelmét, hogy február 28. a fogási naplók leadási határideje. Fontos dátum március 1. napja is, hiszen a már érvényben lévő csukafogási tilalom mellett másik négy halfaj tilalmi ideje is megkezdődik. Péntektől nem fogható a fogassüllő, a kősüllő, a balin és a sügér.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420