Agrárközélet

Megjelent a termelői csoportok elismeréséről szóló rendelet

Agrofórum Online

Megjelent a földművelésügyi miniszter 42/2015. (VII. 22.) FM rendelete, amely megnyitja a termelői csoportok elismerésének lehetőségét és – közvetve – lehetőséget ad a Vidékfejlesztési Program több intézkedésének elnyerésére is.

A Magyar Közlöny 107. számában megjelent a földművelésügyi miniszter 42/2015. (VII. 22.) FM rendelete, amely megnyitja a termelői csoportok elismerésének lehetőségét és – közvetve – lehetőséget ad a Vidékfejlesztési Program több intézkedésének elnyerésére is.

Az Európai Unió gazdálkodása hét éves ciklusokban valósul meg, ezért a támogatási és szabályozási környezet is ilyen időközönként változik. Igaz ez a termelői csoportok rendszerére is, hiszen a közösség jelzései szerint a korábbi (81/2004. (V. 5.) FVM) rendeletet formájában és tartalmában is megújításra érdemesnek találta. Bár a szaktárca rendszeres módosításokkal folyamatosan aktualizálta a korábbi rendeletet, a brüsszeli kérés újabb lehetőséget adott a finomítások, javítások átvezetésére.

A termelői csoportokkal szemben támasztott alapvető célokat az Európai Unió nem változtatta meg, ugyanakkor azok teljesülését feltételként jelölte meg. Így a megalakuló szervezeteknek az öt éves támogatási időszak végére el kell érniük a rendelet 2. §-ában felsorolt célokat. Már az elismerés kérelmezésekor úgy kell az üzleti tervet összeállítani, hogy abból egyértelműen kiderüljön, hogy a csoport milyen intézkedéseket tervez ennek érdekében. A kifejezetten a termelői csoportra meghatározott feltételek mellett természetesen figyelemmel kell lenni a vidékfejlesztés általános célrendszerére is (amit a közösségi vidékfejlesztési rendelet 5. §-a tartalmazz).

Összességében a termelői csoport elismerés feltételrendszere a 2015. július 27-én hatályba lépett jogszabályban sem változott sokat. Továbbra is két fő feltételnek kell megfelelnie a csoportnak, ahhoz, hogy elismerést szerezhessen. Az első feltétel a taglétszámra vonatkozik. Az eddigi 15 fős termelői létszám főszabályként megmaradt, de egyes ágazatokban (a  faiskolai termék és szaporítóanyag, a  virág- és dísznövény és a  fűszer- és gyógynövény és az ökológiai termék) már 10 fővel is létrejöhetnek a csoportok. A másik alapfeltétel a tagi termék értékesítéséből származó minimális árbevételi szint elvárása. A korábbiakhoz képest bővült az alacsonyabb, 100 millió Ft-os kategória, ahol így már többek között a kiskérődző, nyúl, szürkemarha, gyapjú, méhészet, szőlő-bor, burgonya, ökológiai termék, erdei fa és egyéb termék, lőtt vad és hullott agancs, virág- és dísznövény, fűszer- és gyógynövény, húsmarha és a vágó ló ágazat is megjelenik. A 300 millió forintos árbevételi kategóriába tartozik a zöldség-gyümölcs, baromfi, szántóföldi növénytermesztés, cukorrépa és a tehéntej. Itt érdemes megjegyezni, hogy a korábban külön is szereplő gabona és olajosnövény ágazatokban mostantól csak együtt – szántóföldi növénytermesztés termékcsoportként – lehet elismerést szerezni.

A fent ismertetett feltételek közül némiképp kilóg a sertés ágazat, amely esetében a rendelet 40 termelő tag és 2 milliárd forintos árbevétel eléréséhez köti az elismerés megadását.

A legfontosabb új szabályozási elemek egyik, hogy e rendelet alapján csak a 2014. január 1-e után megalakult szövetkezetek kaphatnak elismerést. A tervezési időszakokat elválasztó konkrét dátum hangsúlyozni hivatott, hogy 2020-ig csak az ebben a ciklusban létrehozott szövetkezetek támogatására kerülhet sor, a korábban már egy vagy két ötéves támogatási periódust teljesítő szervezetek fenntarthatják elismertségüket, részesedhetnek fejlesztési forrásokból, de a működésüket tovább nem kívánja segíteni évenkénti támogatásokkal az Unió.

Újdonságként jelenik meg a rendeletben két más elv szerint felépülő szervezet elismertetésének lehetősége is. A minőségrendszer alá tartozó terméket előállító termelői csoportok a közösségi eredet-megjelöléssel rendelkező termékek (például ilyen a hajdúsági torma vagy az alföldi kamillavirágzat) termelőit hivatott összefogni. A rövid ellátási lánc működtetése céljából elismert termelői csoportokba pedig azok a termelők léphetnek majd be, akik a Vidékfejlesztési Program keretében megnyíló hároméves rövid ellátási lánc támogatási jogcímet már sikeresen igénybe vették.

A termelői csoport rendelet részletszabályairól, az elismerés megszerzésének eljárásáról és az ellenőrzési kérdésekről a következő lapszámban adunk részletes ismertetést.

Barta István
főtanácsos FM
2015. július 27.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Nagy István: Óriási a szerepe a magyar méhészetnek

2018. december 2. 12:08

Nagy István a Szent István Egyetemen tartott rendezvényen elmondta, nem elég jó minőséget előállítani, azt el is kell adni, lehetőleg belföldön.

Módosult az Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása pályázat

2018. november 29. 13:03

A módosított felhívás több ponton is érinti a támogatásra pályázó gazdálkodók kötelezettségeit. Figyelemmel arra, hogy a pályázatok benyújtásának kezdete 2018. december 1-je, fontos, hogy az érdeklődők átnézzék a módosított előírásokat.

A termelőkre fordítanák a megmaradt vidékfejlesztési forrásokat

2020. május 5. 08:47

A Közös Agrárpolitika (KAP) szabályok fokozott rugalmasságának célja a gazdálkodók és a nemzeti közigazgatás adminisztratív terheinek enyhítése.

Több helyen is módosult a VP-ÖKO pályázati felhívás

2018. június 4. 08:37

A módosított felhívás 2018. május 30-án jelent meg és számos ponton változtatja meg a pályázat keretei között támogatást nyert gazdálkodók kötelezettségeit.