Megjelent az Európai Bizottság 2018/555/EU végrehajtási rendelete a növényi és állati eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található növényvédőszer-maradékok határértékeinek való megfelelés biztosítására, valamint a fogyasztók ilyen növényvédőszer-maradékokból eredő expozíciójának értékelésére irányuló, a 2019., 2020. és 2021. évre vonatkozó többéves összehangolt uniós ellenőrzési programról.
Mivel a növényvédő szerek használata bármely hároméves időszak alatt jelentősen változik, ezért a fogyasztók expozíciójának és az uniós jog alkalmazásának értékelése céljából jelenlétüket ezekben az élelmiszerekben hároméves ciklusokban ellenőrizni kell. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) peszticid-ellenőrzési program tervezésének értékelése alapján legalább 32 különböző élelmiszerből álló 683 mintavételi egység figyelembevételével 0,75 százalékos hibahatár mellett az maximális növényvédőszer-maradék szintek (Maximum Residue Level, MRL) túllépésének aránya 1 százalék felettire tehető. E minták gyűjtését a tagállamok között a lakosság létszámával arányosan kell végezni, termékenként és évente legalább 12 mintával számolva. A mintavételi eljárások tekintetében a Codex Alimentarius Bizottság által ajánlott mintavételi módszereket és eljárásokat tartalmazó 2002/63/EK bizottsági irányelvet kell alkalmazni. Az előző naptári évre vonatkozó információkat a tagállamoknak minden év augusztus 31-ig kell benyújtaniuk.
A rendelet mellékletei tartalmazzák a mintavétel alapjául szolgáló növényi- és állati eredetű termékek listáját – tekintettel a csecsemők és kisgyermekek számára készült élelmiszerekre is – valamint azok növényvédő szerek alapján kialakított kombinációit. A 2018-ban vizsgált minták tekintetében 2019. szeptember 1-jéig a 2017/660/EU végrehajtási rendeletet kell alkalmazni.
A 2018/555/EU végrehajtási rendelet 2019. január 1-jén lép hatályba.