Agrárközélet

Megjelent az Európai Bizottság rendelete az élelmiszerek növényvédőszer-maradékainak ellenőrzéséről

NAK

Megjelent az Európai Bizottság 2018/555/EU végrehajtási rendelete a növényi és állati eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található növényvédőszer-maradékok határértékeinek való megfelelés biztosítására, valamint a fogyasztók ilyen növényvédőszer-maradékokból eredő expozíciójának értékelésére irányuló, a 2019., 2020. és 2021. évre vonatkozó többéves összehangolt uniós ellenőrzési programról.

Mivel a növényvédő szerek használata bármely hároméves időszak alatt jelentősen változik, ezért a fogyasztók expozíciójának és az uniós jog alkalmazásának értékelése céljából jelenlétüket ezekben az élelmiszerekben hároméves ciklusokban ellenőrizni kell. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) peszticid-ellenőrzési program tervezésének értékelése alapján legalább 32 különböző élelmiszerből álló 683 mintavételi egység figyelembevételével 0,75 százalékos hibahatár mellett az maximális növényvédőszer-maradék szintek (Maximum Residue Level, MRL) túllépésének aránya 1 százalék felettire tehető. E minták gyűjtését a tagállamok között a lakosság létszámával arányosan kell végezni, termékenként és évente legalább 12 mintával számolva. A mintavételi eljárások tekintetében a Codex Alimentarius Bizottság által ajánlott mintavételi módszereket és eljárásokat tartalmazó 2002/63/EK bizottsági irányelvet kell alkalmazni. Az előző naptári évre vonatkozó információkat a tagállamoknak minden év augusztus 31-ig kell benyújtaniuk.

A rendelet mellékletei tartalmazzák a mintavétel alapjául szolgáló növényi- és állati eredetű termékek listáját – tekintettel a csecsemők és kisgyermekek számára készült élelmiszerekre is – valamint azok növényvédő szerek alapján kialakított kombinációit. A 2018-ban vizsgált minták tekintetében 2019. szeptember 1-jéig a 2017/660/EU végrehajtási rendeletet kell alkalmazni.

A 2018/555/EU végrehajtási rendelet 2019. január 1-jén lép hatályba.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Tennivalók a ház körül az év első két hónapjában

2019. január 16. 05:36

Nincs is szebb és megnyugtatóbb annál, mint amikor az évszakok a rájuk jellemző pompájukban tündökölnek. Télen – bár sokan több kivetnivalót találnak ebben az évszakban, mint szépséget – nincs gyönyörűbb látvány a fehér dunna alatt alvó tájnál és kertnél. Mégsem dőlhetünk hátra teljesen, hiszen akad munka télen is bőven.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.