Agrárközélet

Megkérdőjelezte a Bayer által javasolt egyezséget egy bíró

Agrofórum Online

A Bayer és a mintegy 100 ezer felperes közti 9,5 milliárd dolláros megállapodás része, hogy létrehoznak egy tudományos testületet, amely eldönti, hogy a glifozát rákkeltő-e. A testület döntése kötelező érvényű lesz.

Ha az a döntés születik, hogy rákkeltő, akkor a maradék 25 ezer, egyezségen kívüli peres is kap valamennyi pénzt az összesen 1,5 milliárd dollárból, de már nem perelhet. Ez alapján a Bayer már nem számít több perre – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. Ugyanakkor a San Franciscó-i szövetségi bíró, Vince Chhabria – aki a peres eljárást és az egyezséget is felügyelte – azt mondta, hogy ezt a záró megállapodást valószínűleg nem fogja jóváhagyni. Így a Bayer számára újranyílhat a további perek sorozata, ami ki tudja mekkora veszteséget hozhat még a jövőben.

Vince Chhabria. Kép: law.com

A megállapodás egyébként a járvány miatt született csak meg, mert a beteg emberek még életükben pénzt akartak látni és nem tudták, hogy a járvány mikor ér véget. A járvány kitörése előtt egyébként totális patthelyzet alakult a peren kívüli tárgyalásokban, a járvány miatt viszont nem tudták folytatni a pereket. Szóval nagy a baj, mert innentől akár további 10 milliárd dolláros peres költségekre is számítani lehet, s ez 10 eurókat metszhet ki a részvényárfolyamból. A hírre eséssel reagált a Bayer árfolyama, amely 5 százalékkal zuhant, majd újabb 0,4 százalékos lejtmenet következett és 63,19 euróig csökkent a részvényenkénti kurzus. Utoljára május végén járt hasonló szinteken az árfolyam a frankfurti értéktőzsdén.

A Bayer még 2018-ban 60 milliárd dollárért vásárolta fel a gyomirtóiról és génmódosított vetőmagjairól ismert Monsanto vállalatot.

A Bayer a világ egyik vezető agrokémiai termékeket is gyártó vállalata. A cég bevételének mindegy 45 százaléka származik a növénytermesztési üzletágból. Gyomirtó, gombaölő és rovarirtó szereket is gyárt a cég. A Bayer gyógyszeripari szegmenséből származik az árbevétel 41 százaléka, míg 13 százalék étrend-kiegészítőkből. A társaság csaknem 104 ezer embert foglalkoztat világszerte. A Bayer egy több mint 140 éves múlttal rendelkező, a világ több mint 150 országában jelen lévő vegyipari konszern. A Bayer csoport mindhárom divíziója jelen van Magyarországon, a növénytermesztési, a gyógyszeripari és a fogyasztói egészségi szegmens is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Kisebb jogi győzelem a Bayer részéről

2020. június 24. 09:03

Az Egyesült Államokban meghozott bírósági döntés hatályon kívül helyezte az állami döntést, mely szerint a glifozát tartalmú vegyszerek csomagolásán figyelmeztetést kellett volna elhelyezni a rákkeltő hatás miatt.

Újabb gyomirtó szerrel akadt probléma

2020. június 5. 09:47

A legnagyobb biztonsági kockázat a gyomirtó szerrel kapcsolatban a gőzképződés, emiatt a szer az időjárási körülmények függvényében a használati területtől messzire is eljuthat.

Büntettek a Bayer és a BASF gyomirtója miatt

2020. február 17. 13:16

Ezúttal nem a Roundup, hanem a BASF-fel közös, dicamba hatóanyagú gyomirtó miatt ítélték összesen 265 millió dolláros kártérítésre és bírságra a vállalatokat.

Méhpusztulást okozhat a glifozát hatóanyagú gyomirtó?

2018. szeptember 25. 13:38

A méhek emésztőcsatornájában lévő mikrobiom megváltoztatásával a glifozát rongálja szervezetük védekezőrendszerét.