Agrárközélet

A mezőgazdaság digitalizációjának fejlesztése a siker útja

NAK

A Copa-Cogeca februári elnökségi ülésén megvitatták a digitalizáció és a szélessávúinternet-infrastruktúra szerepét, illetve foglalkoztak a KAP 2020 utáni jövőjével. Az ülésen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát Kis Miklós Zsolt alelnök képviselte.

A Copa-Cogeca (CC) vezetősége február 22-23-i ülésén megvitatta a 2020 utáni Közös Agrárpolitika jövőjéről szóló, 2017. novemberében megjelent bizottsági közleményt. Pekka Pesonen főtitkár elmondta, hogy az új támogatáselosztási modellről ugyan már több részlet ismert, azonban még sok a nyitott kérdés, így például a zöldítés új struktúrája, illetve a környezeti és éghajlatvédelmi célkitűzések is. A tagszervezetek többsége a KAP-ot befolyásoló, az unió pénzügyeit rögzítő úgynevezett Többéves Pénzügyi Keret 2019. májusi jóváhagyását szorgalmazta.

Az ülésen eszmecserére került sor Alina Ujupan kabinettaggal – Mariya Gabriel digitális gazdaságért és társadalomért felelős uniós biztos munkatársával – a mezőgazdaság digitalizációjáról és a vidéki térségekben a szélessávúinternet-infrastruktúra fejlesztésének szükségességéről. Ujupan hangsúlyozta, hogy a városi övezetek és a vidéki térségek szélessávú lefedettsége között jelentős a különbség. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet Phil Hogan mezőgazdaságért felelős biztos 2017. novemberében bejelentett, a vidéki szélessávúinternet-elérés javítására vonatkozó ötpontos cselekvési tervére. A digitalizációban továbbá kiemelten fontosnak tartja a szakemberek tudásának fejlesztését, illetve emlékeztetett digitális készségekkel rendelkező munkavállalók iránti európai keresletre. Mindemellett a digitális innovációs központok szerepét is hangsúlyozta, mivel ez egy fontos kapocs a befektetők és a mezőgazdaságban a digitális innovációkat használók között. A Copa-Cogeca a mezőgazdasági adatok megosztására vonatkozóan jóváhagyta azt az uniós magatartási kódexet, amely tartalmazza a gazdálkodók és szövetkezetek érdekvédelme szempontjából az adatkezelésére vonatkozó szabályozási javaslatokat.

Az EU-Mercosur szabadkereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban a Copa-Cogeca továbbra is kéri a bizottságot, hogy piacra jutási ajánlatában minimalizálja a marhahús, a cukor, a baromfi, az etanol, a rizs és narancslé behozatalát. Az ülésen jóváhagyták az uniós zöldség- és gyümölcstermesztési rendszer jövőjéről szóló álláspontot, amelyben kérik a termelői szervezetek fejlesztésére vonatkozó különleges támogatások következő programozási időszakban történő folytatását. Hangsúlyozták, hogy a rendszer már eddig is sikeres volt, nagy segítséget jelent az élelmiszerlánc működésének fejlesztésében, illetve a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szembeni küzdelemben. Ezen túlmenően a Copa-Cogeca megfogalmazta további javaslatait a zöldséggyümölcsszektor célzott támogatásainak fejlesztéséről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Nagy István: esélyegyenlőséget kell biztosítani a gazdáknak a digitalizáció terén

2019. január 20. 10:08

Az agrárminiszter elmondta, hogy a digitális beruházások megtérülése egészen más a nagyüzemi méretű agrárvállalkozások és a kisgazdaságok esetében, ezért azt is meg kell vizsgálni, hogy miként lehet esélyegyenlőséget biztosítani.

Élen jár Ukrajna a digitális technológiák használatában

2020. szeptember 26. 14:33

Az ukrán gazdák egy része már digitális megoldásokkal tervezi a vetésforgót, azonosítva a szántóföldek problémás területeit.

Határ a csillagos ég?!

2018. május 10. 16:35

A robotnemesítésé lenne a jövő? Sokan tettük fel a kérdést nyilvánosan is, megcsak úgy magunkban, amikor meghallgattuk Szegeden egy multinacionális növénynemesítő cég képviselőjének előadását.

Akár húszmillió embert is elláthatna a magyar élelmiszergazdaság

2019. május 13. 08:47

Magyarország csak akkor tud a mezőgazdasági és élelmiszeripari versenybe beszállni, ha alkalmazza a digitalizáció és az automatizáció lehetőségeit és ha fejlődik a szektorban dolgozók együttműködése.