Agrárközélet

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban – EIP-AGRI hírlevél – 2015. augusztus

Agrofórum Online

Gazdálkodás az állandó gyepeken, jövedelmező fehérjenövények, új távlatok a tápanyag gazdálkodásban, 200 millió eurós felhívás biogazdasági projektekre.

Az Agrofórum Online rendszeresen közzétesszi az EIP-AGRI hírleveleit, amelynek célja az új tudás gyakorlati hasznosításának meggyorsítása és a gyakorlati igények összekötése a kutatókkal. Fehérjenövények, gyepgazdálkodás, erdőgazdálkodás, biomassza, tápanyag gazdálkodás, biogazdálkodás az Európai Innovációs Partnerség 2015. augusztusi hírlevelében.

 

Gazdálkodás az állandó gyepeken
David Crespo portugál gazda, úgy gondolja, hogy az állandó gyepen való gazdálkodás olyan forrás, amely által jelentősen növelhető az állattenyésztés termelékenysége. A jelenlegi gyepgazdálkodás jelentős input forrásokat igényel és alacsony fehérjetartalommal rendelkezik. Egy olyan rendszert dolgozott ki, amely többféle hüvelyes növényt tartalmaz, így a gyepeken több mint 35 éve nem használ trágyát. Bővebben >>>

 

 

A web alkalmazások segítenek a gazdáknak
A nemzetközi gyümölcskereskedésben jelentős az igény a friss és minőségi termékek közvetlen beszerzésére. A spanyol naranjasyfrutas.com internet portált is azért hozták létre, hogy kielégítse ezt az igényt. Bővebben >>>

—————————————————————————————————-

Jelentkezési lehetőség az EIP-AGRI fókuszcsoportba
Három új fókuszcsoportra nyíltak meg a jelentkezési lehetőségek. Ha úgy látja, hogy az Ön szakmai ismereteit egy fókuszcsoportban megoszthatja más 19 szakértővel, akkor jelentkezzen szeptember 7-ig. Az új fókuszcsoport területek:
• Vegyes gazdálkodási rendszerek, növénytermesztés és állattenyésztés,
• A gazdaságok termelékenységének és fenntarthatóságának összehasonlítása,
• A szarvasmarha tenyésztés kibocsátásainak csökkentése (ÜHG, savasodás)
Az EIP-AGRI fókuszcsoportokról IDE kattintva olvashat: Focus Group brochure. Mielőtt jelentkezik, kérjük olvassa el a tájékoztatót. Jelentkezés itt >>>

—————————————————————————————————-

Jövedelmező fehérjenövények
Olvassa el a fehérjenövények fókuszcsoport jelentését arról, hogy hogyan lehet jövedelmezőbbé tenni a fehérjenövényeket az EU-ban:
• milyen fehérjeforrásokra van szüksége a takarmánygyártásnak?
• mit nem képes az EU mezőgazdasága adni?
• miért nem versenyképes az EU fehérjenövény termesztése?
• mit lehet tenni?
Bővebben >>>

Új és fenntartható értékláncok kialakítása a mezőgazdasági és erdészeti biomassza terén
Május 27-28-án tartott tanácskozást az EIP-AGRI az alacsony karbon kibocsátó, erőforrás hatékony és fenntartható mezőgazdasági és erdészeti értékláncokról. A tanácskozás során azonosították azokat a megoldásokat és eszközöket, amelyek javítják az ipar és a nyersanyagot előállító ágazatok közötti együttműködést. Bővebben >>>

Milyen események várhatók a mezőgazdasági innovációban?
A következő hónapokban is számos értékes esemény megszervezése várható Európában, a város és vidék szimbiózisától a bio-energetikai rendszerekig. A programokrók bővebben IDE kattintva olvashat >>>
Ha Ön is ismer olyan eseményeket, amelyeket másokkal szívesen megosztana, kérem írja meg: newsletter@eip-agri.eu

Szakértőket keresnek az Európai Strukturális és Beruházási Alapokhoz
A Bizottság szakértőket keres a kohéziós – vidékfejlesztési – halászati politikák kidolgozásához. Bővebben >>>

Új spanyol innovációs közösség a mezőgazdaságban és erdészetben
A spanyol tárca nemrég jelentette meg az IDi-A, portált, amely a mezőgazdaság és erdészet számára nyújt információkat az innovációs keresleti és kínálati lehetőségekről. Elérhetőséget ad a releváns EU és nemzeti pályázati felhívásokról.

Az AgriSPIN projekt azonosította a legjobb támogatási és együttműködési innovációs gyakorlatokat
Mitől működik egy innovációs folyamat és mi állítja meg? Az “AgriSPIN – Space for Innovations in Agriculture” EU projekt ezekre és más további kérdésekre keresi a választ azáltal, hogy azonosítja a legjobb EU innovációs együttműködéseket és támogatási rendszereket. Az AgriSPIN projekt a H 2020 program keretében támogatott tematikus hálózat, amely innovációs szakembereket hoz össze, hogy megosszák gyakorlati tapasztalataikat. Bővebben >>>

Új távlatok a tápanyag gazdálkodásban
Az EU által támogatott kutatási projektben egy automatizált prototípust dolgoztak ki, amely felügyeli és ellenőrzi a növények számára kijuttatott víz és tápanyagmennyiségeket. A rendszert egy 25 ha területen már tesztelték. A projektben résztvevő vállalkozás tervezi a rendszer kereskedelmi forgalmazását. Bővebben >>>
További sikertörténetekről olvashat a Horizon 2020 honlapon!

200 millió eurós felhívás bio-gazdasági projektekre
A Bio-Based Industries Joint Undertaking (BBI JU) új 200 millió eurós felhívást tett közzé a bio-gazdaság területén beadásra kerülő pályázatokra Bővebben >>>

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A fenntartható mezőgazdaság záloga a digitalizáció, az innováció és a megfelelő szabályozó környezet

2018. november 20. 11:47

Az innováció fontos a fenntartható mezőgazdaság eléréséhez, a gazdaság új életre keltéséhez és a fenntarthatósághoz.

Fenntarthatóbb élelmiszertermelés - a közös nevező

2019. szeptember 7. 11:18

A friss kutatás rávilágít, hogy a fenntarthatóság kérdése elsődleges fontosságú az európai fogyasztók és mezőgazdasági termelők számára egyaránt.

A műegyetemi gép- és mezőgéptervezők sikere

2020. július 3. 04:36

A BME két karának együttműködése révén rekordgyorsasággal megalkotott lélegeztetőgép az életmentő funkción kívül terápiás területen is alkalmazható lesz.

Palántatípusok a szamócatermesztésben

2018. augusztus 19. 15:58

A gyümölcsminőségi elvárások egyre magasabbak, a munkaerő drágul, a környezeti tényezők pedig egyre kiszámíthatatlanabbak. Csak folyamatos innovációval lehet versenyképesnek maradni, és a fejlődés a szamócatermesztés teljes vertikumát kell, hogy érintse. A sikeres termesztés egyik alapja a kifogástalan minőségű szaporítóanyag.