Agrárközélet

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban – EIP-AGRI hírlevél – 2017. december

Agrofórum Online

Az EIP-AGRI decemberi hírlevelében többek között az agrár-erdészeti rendszerekről, az antibiotikum felhasználásának csökkentéséről, a gyümölcstermesztésben használható digitális technológiáról is olvashat.

Inspiráló ötletek

Szigorú eljárási szabályok – csökkenteni az antibiotikum felhasználást a sertéstelepeken
Úgy tűnik, hogy egy holland gazdának sikerült majdnem teljes mértékben kizárni az antibiotikumok használatát a sertéstelepén, ugyanakkor növelni tudta termelékenységét. Kees van der Meijden számos intézkedést foganatosított gazdaságában: „mindezek az intézkedések javították az állatok egészségét, a levegőt, a dolgozók biztonságosabb munkakörnyezetét és a magasabb tűzvédelmet”. Bővebben >>>

Agrár- erdészet: hasznos megoldások a természet és a gazdák részére
Az erős szél, a laza homokos talaj és az erős esőzések a németországi Thomas Domin termőterületeit komoly széleróziónak teszik ki. Ő az agrár-erdészetben találta meg a megoldást, amely a talaj, a klíma, de nem utolsósorban gazdaságossági szempontból is jó megoldásnak bizonyult. Thomas elmondása szerint: „a nyárfát energianövényként takarítjuk be, és magas minőségű faanyagot adunk el.” Bővebben >>>

A digitális technológia hozzásegíti a gyümölcstermesztőket, hogy optimalizálják a jövedelmezőséget
Az AQUA C+ operatív csoportban német kutatók, gyümölcstermesztő gazdák és kertészek dolgoznak együtt annak érdekében, hogy optimalizálják a gyümölcsösök öntözését. Anke Wollanik gazda szerint: „valós időben és távvezérléssel ellenőrizni a gyümölcsösömet egy olyan lehetőség, amely hozzásegít az öntözővíz pontos adagolásához. Ez nagymértékben befolyásolja a termést és a minőséget” Bővebben >>>

Kérem, olvassa el az EIP-AGRI adatlapot a mezőgazdaság digitalizálásáról ‘Shaping digital (r)evolution in agriculture’, és tudjon meg többet az EIP-AGRI digitalizációval kapcsolatos tevékenységéről.

Tekintse meg az AGFORWARD kisfilmet, ahol Ted Green elmagyarázza az agrár-erdészetből származó takarmány hasznosságát.

Támogatási lehetőségek

Információs hét Horizon 2020 Societal Challenge 2
A Bizottság novemberben szervezte meg a Horizon 2020 Societal Challenge 2 információs hetet, ahol a résztvevők hasznos információkat kaptak a sikeres pályázatok elkészítéséhez. A partnerkeresési rendezvény további lehetőséget adott a projektpartnerek megtalálásában. A rendezvénysorozat részeként tematikus napot szerveztek a biogazdaság, a digitalizálás és az élelmiszerlánc témakörében. A rendezvény eseményeit és a video anyagokat IDE kattintva találja meg.  

Az EIP AGRI Service Point működéséből

10-15 percben mondja el, hogyan segíthet Önnek az EIP-AGRI
Mondja el nekünk, hogyan legyünk az Ön segítségére az EIP-AGRI weboldalán megtalálható információkkal, a kiadványokkal, valamint a közösségi média felületeken elérhető információkkal. Kérem, töltse ki az igényfelmérő adatlapot IDE kattintva, 2017. december 31. előtt.  

Az agrár-erdészet, a fenntartható gazdálkodás, amely növeli a termelékenységet és jövedelmezőséget
„Az agrár-erdészet a termőföld hasznosításának azon lehetősége, amely egyaránt kielégíti a mezőgazdasági és a természeti erőforrások kezelését. Minden esetre ezen a területen tovább kell haladni a sokszínűség megvalósításában […]. Felül kell vizsgálni a rendelkezésre álló innovációs lehetőségeket, és azokat meg kell osztani a hálózat építői között” – mondta a francia Fabien Balaguer, az EIP-AGRI  agrár- erdészeti fókuszcsoport szakértője. Olvassa el Ön is a fókuszcsoport záró jelentését és az adatlapot.

Innováció az ellátási láncban: együtt alkotjuk az értéket
A Bizottság mezőgazdasági igazgatósága 2018. február 6-án és 7-én szervezi meg Franciaországban az ‘Innovation in the supply chain: creating value together’ rendezvényt. A programon résztvevők találkozhatnak gazdákkal, kutatókkal, tanácsadókkal és más érdekelt felekkel, akik a témához kapcsolódó EIP-AGRI operatív csoportokban vagy kutatási projektekben dolgoznak. A rendezvény részeként egyes projekthelyszíneket is meglátogatnak. A rendezvény eseményei, eredményei IDE kattintva követhetők.

Az EIP AGRI hálózatok működéséből

Növekszik az operatív csoportok tapasztalatszerzése
A spanyol tehenészetben dolgozó Felix Ajuria, aki részt vesz egy spanyol EIP-AGRI operatív csoportban, elmondta: „azt javasolom, hogy a gazdák nagyobb bizalommal forduljanak az operatív csoportokhoz, és vegyenek részt a munkában.” Jelenleg több mint 400 operatív csoport működik Európában, ahol a gazdák, kutatók, tanácsadók és más érdekelt felek sikeresen dolgoznak együtt a projektek kivitelezésében, és közösen osztják meg tapasztalataikat. Bővebben >>>

Találja meg Ön is a legfrissebb információkat az operatív csoportokról országos bontásban IDE kattintva!

Az élelmiszertermelés és a gazdálkodás jövője
A Bizottság a 2020 utáni időszakra vonatkozó Közös Agrárpolitikáról adott ki egy közleményt „The future of food and farming” címmel. A közleményben szó van a mezőgazdaság és a vidék előtt álló kihívásokról, valamint a kutatás és innováció, az egymástól való tanulás szükségességéről, amelyekkel választ lehet adni a kihívásokra. A közlemény IDE kattintva olvasható.

AFINET tematikus hálózat
Az AFINET egy Horizon 2020 tematikus hálózati projekt, amelynek célja az agrár-erdészeti gyakorlatoknak, mint a fenntartható területgazdálkodások egyikének elterjesztése Európában. Az AFINET részeként kilenc regionális agrár-erdészeti innovációs hálózatot (RAIN) alakítottak ki Európa-szerte. Az első 2017. szeptemberében megrendezett RAIN találkozón több mint 180 résztvevő volt jelen. Az elhangzott beszélgetésekből kiderült, hogy az európai agrár-erdészetben érdekelteknek a regionális sokszínűségtől eltekintve is közös szükségletei vannak. További információ IDE kattintva olvasható.

EMPHASIS tudomány a gazdákkal: felhívás a korán alkalmazók részére
A gazdák és más szakértők is jelentkezhetnek a testre szabott növényvédelmi megoldások, gyakorlati tapasztalatok, innovatív eljárások megszerzésében. A jelentkezőknek lehetőségük van megtanulni a kórtani diagnosztikát, a betegségek és kártételek megelőzését, felügyeletét, védekezési eljárásokat és az integrált növényvédelmet, amelyeket az EMPHASIS – Horizon 2020 projekt részeként dolgoznak ki. Jelentkezni IDE kattintva lehet 2018. február 28-ig.

Tudta, hogy a júniusi EIP-AGRI digitális innovációs hubok (DIH) témakörében megtartott rendezvény után számos új információt töltöttek fel? Most lehetősége van arra, hogy a több mint 450 európai DIH között keressen. Olvassa el az AIOTI jelentést is a DIH-ről: ‘Democratising digital technologies in agriculture’, és találja meg a kapcsolatokat a DIH és a Horizon 2020 felhívások között Bővebben >>>

Twitter hírek

Daniel DURÁN PEREIRA ‏#Pathogenproject, #WiNetWork & #Afinet továbbá olyan projektek, amelyeket bemutattak a #EIPAGRI hamburgi „Organic is Operational” rendezvényen IDE kattintva olvasható .

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban - EIP-AGRI hírlevél - 2017. november

2017. december 5. 19:18

Az innovatív mezőgazdasági logisztika, az agrár-ipari hulladékok szerves trágyaként történő hasznosítása...

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban - EIP-AGRI hírlevél - 2017. augusztus

2017. szeptember 1. 12:37

A kecskék parazitái elleni védekezés, klímabarát mezőgazdasági megoldások, a káposztafélék integrált növényvédelme, a bio vetőmagok fellendítése.