2017. februárban az EIP-AGRI hírlevélben többek között egy termelő történetéről, új fókuszcsoportok indításáról és a digitális innovációról olvashat.
Inspiráló ötletek
A nagyszerű talajtól származik a nagyszerű élelmiszer – egy termelő gazda története
Ady Cato a dél-franciaországi gazdaságában ötvözi az agrár-erdészetet, az állattenyésztést és a növénytermesztést. Az alkalmazott gyakorlatok célja, hogy növelje a talajainak fenntarthatóságát és gazdaságának termelékenységét, hogy olyan módszereket alkalmazzon, amelyek például csökkentik a talajforgatás és a permetezés szükségességét. Ady története IDE kattintva olvasható.
Az elérhető erőforrások által növelni a gazdaságosságot és a környezeti teljesítményt
Az európai gazdák alacsony jövedelmezősége számos kihívást jelent a termelők számára. John Gilliland észak-írországi gazda szerint a jövőben a tipikus ír családi gazdaságokban szükség lesz az elérhető erőforrások hatékony kihasználására. Véleménye szerint a területgazdálkodásban többféle eszközt kell köztesen alkalmazni, mint a hüvelyesek termesztését a jobb tápanyag gazdálkodás érdekében, élő bokrok és sövények fenntartását a biológiai élettér kialakítására, az okos infokommunikációs eszközök alkalmazását, amelyek mind hozzájárulhatnak a gazdaság kiadásainak csökkentéséhez, javíthatják a környezeti teljesítményt, és növelhetik a jövedelmezőséget. Bővebben >>>
Az EIP AGRI Service Point tevékenységéből
Rét- és legelőgazdálkodás, valamint az erdőgazdálkodás területén várható két új fókuszcsoport
Ha Ön állattartással vagy erdőgazdálkodással foglalkozó gazda, akkor kérem, tekintse meg a következő hetekben megjelenő szakértői pályázati felhívást IDE kattintva.
A két új fókuszcsoport:
Új legeltetési eljárások
Új erdészeti gyakorlatok és eszközök a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban és hatásának csökkentésében
EIP-AGRI szeminárium a digitális innovációról a mezőgazdaságban
Jelenleg a technológiai innováció gyorsabban halad mint bármikor korábban, a mezőgazdaságnak pedig szükséges van arra, hogy igénybe vegye mindazokat az előnyöket, amelyet ez a „digitális forradalom” nyújt. A kutató és technológia fejlesztő szervezetek, a gazdák, a vállalkozások és mindazok, akik innovációs ötlettel, gyakorlattal rendelkeznek, jelentkezhetnek a ‘Digital Innovation Hubs: mainstreaming digital agriculture’ EIP AGRI szemináriumra, amelyet június 1. és 2. között rendeznek meg Kilkenny-ben, Írországban. Jelentkezni március 8-ig lehet IDE kattintva.
Városok és az élelmiszerellátás
Összekötni a városok fogyasztói társadalmát és a helyi termékek előállítóit, termelőit mindkét fél részére kölcsönös haszonnal jár. A „Cities and food” elkészült jelentés olyan innovatív ötleteket tartalmaz, amelyek segítenek ennek a kapcsolatnak a kialakításában, és azokat a gyakorlati tapasztalatokat mutatja be, amelyeket a tanácskozáson résztvevők megosztottak egymással. A jelentés IDE kattintva letölthető, továbbá a tanácskozás eredményeiről IDE kattintva olvashat!
Okos megoldások a gazdaságok vizellátására
A víz szükséges erőforrás a növénytermesztésben és állattenyésztésben. A klímaváltozás arra készteti a gazdákat, hogy újragondolják, milyen feltételek között termesztik a növényeket, tenyésztik az állatokat, és irányítják a gazdaságot. Az EIP-AGRI tájékoztató füzete a vízgazdálkodásról olyan innovatív ötleteket mutat be, amelyek a gazdaságokban alkalmazhatók. A füzet IDE kattintva letölthető.
Az EIP AGRI hálózatok tevékenységéből
Tanulmány az EIP-AGRI program működéséről
A Bizottság felkérésére egy független szakértőkből álló csoport készítette el az EIP-AGRI program értékelését. A tanulmány arra világít rá, hogy más mezőgazdasági innovációt támogató forrásokkal szemben a gazdák szívesebben vesznek részt az EIP AGRI innovációs folyamatokban. A tanulmány IDE kattintva olvasható.
Ön is segítheti az EU okos szakosodás stratégiájának kidolgozását
Ha Ön is részt vesz a mezőgazdasági innovációs folyamatokban, az üzleti életet támogató szervezetek munkájában, a közigazgatásban vagy innovációs kutató szervezetben, akkor lehetősége van bekapcsolódni az EU okos szakosodási stratégiájának kidolgozására megnyitott társadalmi vitába. A felkérés célja, hogy ezek a stratégiák hatékony működésük által munkahelyeket teremtsenek, gazdasági növekedést hozzanak, és megoldást adjanak a társadalom fontosabb kihívásaira. Bővebben >>>
Monalisa – segíteni a tiroli almatermesztő gazdákat
A dél Tirolban működő almatermesztéssel foglalkozó kutatóhelyek és vállalkozások azon dolgoznak, hogy a Monalisa projekt részeként egy új környezetfelügyeleti rendszert és innovatív termesztéstechnológiát dolgozzanak ki. A projekt célja a termelékenység, a minőség és fenntarthatóság növelése az almatermesztő régióban. Bővebben >>>
A mezőgazdaság szükségleteit figyelembe vevő adatgazdálkodás EU politikája
A Bizottság igyekszik kidolgozni az európai adatgazdaságot. Ennek célja a szabad adatáramlás és az adatkezeléssel kapcsolatos felmerülő szabályozás pl. hozzáférés, adathordozás, korlátozás. Ha Ön is részt szeretne venni a közös stratégia kidolgozásában, hogy az tükrözze a mezőgazdaság szükségleteit, akkor töltse ki az online felmérőt IDE kattintva!
Tudta, hogy korábban egy beruházásokkal foglalkozó bankár otthagyta állását, hogy egy alacsony költséggel előállítható traktort fejlesszen ki a nigériai termelők részére? Tekintse meg a www.hellotractor.com oldalt!
Támogatási felhívások
Pályázati felhívás a precíziós mezőgazdaságban érdekeltek részére
Az ICT-AGRI ERANET 2017 precíziós gazdálkodást támogató pályázat április 21-éig van nyitva a jelentkezők részére. A pályázati felhívás három területre fókuszál:
1. mezőgazdasági kutatások a döntéshozást támogató rendszerekben
2. precíziós gazdálkodás
3. harmadik fél bevonása a gazdaság vezető/irányító rendszerébe
Néhány gyakorlati javaslat a talajforgatás nélküli művelési rendszerekről a biogazdálkodásban: https://www.youtube.com/watch?v=tIUTwCOWYdg
Twitter hírek
Zágráb, 2017. február 7-8., EIP AGRI rendezvény:Tools for environmental farm performing. IDE kattintva elérhető!