Agrárközélet

Mi van a szigorúan őrzött kerítés mögött?

Agrofórum Online

A címben feltett költői kérdése egyszerű a válasz: rend, tisztaság és biztonság. A Borealis L.A.T Kft. lőrinci telephelyén jártunk.

Szokatlannak mondható az a kezdeményezés, amellyel a Borealis állt elő nemrég. Megnyitotta telephelyeinek kapuját az érdeklődők előtt, hogy megmutassa, mi van a szigorúan őrzött objektumokban.

Talán a nem szakmai sajtó felesleges és kártékony hisztériakeltésének köszönhető leginkább az, hogy ha az átlagemberek műtrágyáról, növényvédő szerről olvasnak, hallanak, akkor rögön mérgező vegyszerek jutnak az eszükbe. Olyanok, amelyek ártanak az egészségüknek, s olyanok, amelyek – szerintük – a sok betegségért felelősek.

Nos, ez nyilván nem így van, hallatlan badarság, és így valóban kiváló ötletnek tűnik megmutatni, hogy is néz ki egy olyan raktár, ahol ezeket a szereket tárolják. Persze, jó lenne az is, ha tudatosodna a laikusokban, hogy az általuk csak méregnek titulált szerek nélkül a terméshozamok akár 40 százalékkal is alacsonyabbak lennének, veszélybe sodorva ezzel a világ élelmezését.

A Borealis példaértékű kezdeményezésének elsődleges célja az volt, hogy a vállalat kiterjessze társadalmi szerepvállalását, részt vegyen a telephelyeinek évtizedek óta otthont adó települések életében, tanúsítva magas szintű biztonsági normáit, ismertetve termékeinek nélkülözhetetlen hozzájárulását a világ élelmezési kihívásainak megoldásához, a természeti erőforrások megkíméléshez.

A kezdeményezés által elsősorban a környéken élő lakossághoz, a közelben tanuló, mezőgazdaság iránt érdeklődő diákokhoz, hallgatókhoz, illetve gazdálkodókhoz fűződő kapcsolatukat szerették volna szorosabbá tenni.

A telephelyre való belépést megelőzően a résztvevők először megismerkedhettek az ott-tartózkodás biztonsági előírásaival. Később, az előadás során azt is megtudták, mi ennek az oka. A Borealis L.A.T számára a biztonságos és környezettudatos működés a legmagasabb szintű prioritás.

Vezérelvük:

„Amit nem tudunk biztonságosan csinálni, azt nem csináljuk egyáltalán.”

„Goal Zero” elnevezésű törekvésük arra irányul, hogy teljes egészében kiküszöböljék, megelőzzék a baleseteket, sérüléseket és egyéb biztonsági eseményeket. Környezet- és biztonságtudatosságuk folyamatos javítása érdekében munkatársaik és alvállalkozóik egyaránt rendszeres képzéseken vesznek részt és minden részletre kiterjedő, szigorú előírások betartásával végzik munkájukat mindennap.

Ezt tapasztaltuk mi is; a lőrinci telephelyen elképesztő tisztaság tapasztalható, szinte kézzel tapintható az a fajta biztonság, amellyel a környezetet igyekeznek (sikeresen) megóvni. A telephely jól láthatóan illeszkedik bele a közeli lakókörnyezetbe, illetve a tágabb értelemben vett tájba is. A golfpályákra hasonlító gyepfelületek, a gondozott kert, a számtalan madár és rovarfaj mind-mind arra utalnak, hogy környezetre veszélyes anyag nem kerül olyan helyre, ahol problémát okozhatna.

A műtrágyák társadalmi hasznossága nemcsak a népesség egyre növekvő élelmezési problémáinak megoldásában jelentkezik, hanem a környezeti erőforrások megkímélésében is, azáltal, hogy a már művelés alatt álló területek lehető legnagyobb hozamát biztosítva elkerülhetővé teszik a természeti környezet kárára történő további emberi beavatkozást. A műtrágyák lehetővé teszik a rendelkezésre álló megművelt területek lehető legjobb hasznosulását, azáltal, hogy a növények számára tápanyagot biztosítanak. Ne feledjük, ma a világ népességének 48%-a a műtrágyák jóvoltából jut táplálékhoz!

Az érdeklődők most első kézből, szakemberektől tudhatták meg azt is, hogy a műtrágyákat természetes eredetű anyagokból gyártják, kémiai szintézis vagy átalakítás révén. A gyártás nyersanyaga a levegő nitrogéntartalma, bányászat útján kitermelt nyersfoszfát és kálisó, a szükséges energiát pedig földgázból nyerik. Mindezek az anyagok a természetben megtalálhatók.

A vállalatcsoport fenntarthatósági törekvései a nyersanyagtól a termék felhasználásáig az egész átfogó folyamatra kiterjednek. A Borealis L.A.T a hatékony nitrogénhasznosulású műtrágyák használatát, az okos műtrágyázást támogatja, melyben korszerű nitrogén-utánpótlástervező eszközét, az N-Pilot®-ot kínálja a gazdáknak. A gazdálkodók jobban járnak az olyan műtrágyák használatával, melyek a tápanyagokat korszerű formában tartalmazzák. A mészammonsalétrom növények általi hasznosítása ugyanis a karbamiddal összehasonlítva elillanás nélkül, így jóval kevesebb hatóanyag-veszteséggel és környezeti mellékhatással jár.

Agráregyetemekkel, kutatóintézetekkel és termelőkkel kiépített kapcsolatok révén a vállalat sokféle módon támogatja termékeik megfelelő felhasználását. Szántóföldi kísérletekkel és bemutatókkal, mezőgazdasági szakkiállításokkal, illetve a különféle helyszíneken tartott „Téli esték” előadás-sorozattal tanúsítja az L.A.T a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

UTEC®, a stabilizált karbamid már Magyarországon is elérhető!

2018. november 19. 10:02

Az EuroChem kifejlesztette az UTEC®-et, amely hetekkel késlelteti a karbamid átalakulását!

Krízis: kapacitáshiány és drágulás a műtrágyapiacon

2020. március 17. 12:00

Őszre nem lesz elég műtrágya, az elérhető készlet pedig jelentősen megdrágul – véli Dávid Tamás, a Keleti Agrár Kft. ügyvezetője. A szakember szerint az európai gyárak félgőzzel üzemelnek vagy leállnak, az orosz, afrikai, amerikai gyártók pedig örülnek, ha a saját térségüket el tudják majd látni.

Mérséklődött a műtrágya-értékesítés

2019. december 2. 13:02

A mezőgazdasági termelők által 2019 első három negyedévében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 493 ezer tonna volt, 20 ezer tonnával, 3,9 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.