Agrárközélet

Nagy szükség lenne a csapadékra!

MTI

Egyre érzékenyebben érinti a csapadékhiány az őszi kalászosokat, amelyek áprilisban és májusban igénylik a legtöbb felvehető nedvességét - közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön.

A száraz, szeles és csapadékban szegény időjárás lassítja a növények fejlődését – tették hozzá.

A szaktárca ugyanakkor megjegyzi: a tavaszi szántóföldi munkáknak kedvez az időjárás, a gazdálkodók jó ütemben haladnak a tervezett feladatokkal. Folyamatban van a gyomirtás is, azonban annak hatékonyságát az éjszakai fagy közeli állapot jelentősen hátráltatja.

Az AM ismertette: a tavaszi árpát csaknem teljesen elvetették, az idei becsült vetésterülete 28 ezer hektár.

A zab tervezett vetésterülete 22 ezer hektár, és 90 százalék felett van a készültsége.

A napraforgó vetése folyamatos, a tervezett vetésterület 610 ezer hektár, ebből már 72 százalékon, 446 ezer hektáron földbe került a vetőmag.

A kukorica vetése is megindult, 988 ezer hektár a növény tervezett vetésterülete országosan, ebből eddig 526 ezer hektáron végezték el a vetést a termelők, amely 53 százalékos készültséget jelent.

A szója tervezett területe 57 ezer hektár, a vetés e növény esetében is halad, 22 százalékos a készültsége.

Az őszi káposztarepce virágzása megkezdődött, a fejlettsége jelentősen elmarad az ilyenkor megszokottól és különösen igényes a megfelelő csapadékmennyiségre ebben az időszakban. A repce érzékeny a rovar kártételre, folyamatosan védekeznek a repce fénybogár, repcebolha és a bundásbogár ellen. Ha marad a száraz és szeles időjárás, akkor fennáll a veszély, hogy a növény hamar elvirágzik és gyenge lesz a terméskötődés – közölte az AM.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Továbbra is mínuszban a gabonapiacok

2020. február 22. 13:17

Még mindig a koronavírus fogja vissza az árak emelkedését, egyre kevesebben bíznak abban, hogy a közeljövőben megélénkülhet a kereslet a gabonák iránt.

A hétvégi betakarítási adatokra vár a piac

2020. szeptember 26. 09:17

A párizsi árutőzsdén a kukorica árjegyzése csökkent, a malmi búza ugyanannyiba került, mint a csütörtöki záráskor.

Megállíthatatlanul drágulnak a gabonák

2019. december 17. 09:33

A búza látványos drágulásához az is hozzájárult, hogy Ukrajnában szokatlanul száraz volt az ősz és 10 százalékkal elmaradt az őszi búza vetésterülete az előző években megszokottól.

A szójabab 2018 júniusa óta nem volt ilyen drága

2020. szeptember 9. 05:46

Európában a malmi búza és a takarmánybúza drágult, azonban a repce és a kukorica olcsóbb lett a tegnapi kereskedési napon.