Agrárközélet

Nagyobb területen akarnak rizst termelni

Agrofórum Online

Indiai rizstermelése valószínűleg rekordszintre emelkedik ebben az esztendőben. A gazdálkodók a kedvező mértékű monszunesőzések miatt bízhatnak nagyobb betakarításban. Közben jó hír számukra, hogy az ország kormányzata megemelte az átvételi árakat.

A világ legnagyobb rizsexportőrének számító ország magasabb várható termésmennyisége tompíthatja a belföldi árak emelkedését és versenyképsebbé teheti az exportértékesítéseket is. Ez kompenzálhatja a thaiföldi és a vietnámi riválisok csökkenő kínálatát is a piacon. A plusz kereskedelmi lehetőségek arra ösztönözheti az indiai beszerző társaságokat, hogy fokozzák a belföldi felvásárlásokat.

„A gazdák érdekeltek a rizs termőterületének további növelésében. Valószínűleg a plusz kormányzati támogatás miatt is bővítik az érintett területeteket. Az új gazdasági évben akár 120 millió tonnát is elő tudnánk állítani ”- mondta Krishna Rao, az India Rizsexportálók Szövetségének elnöke a Thomson Reuters hírügynökségnek. A kormány 2,9 százalékkal megemelte az új szezonra a rizsfelvásárlási árakat.

India, amely a 2019-2020-as gazdálkodási évben rekordszintű, 117,94 millió tonnányi rizst termelt. Az országban megkezdték a nyáron bevetetendő területeken az ültetését, mivel a monszun esőzések főleg a déli és keleti részeken fekvő, fő rizstermelő területeket érinti.

Nitin Gupta, az Olam India rizstermelő vállalatnak alelnöke szerint a jó monszun esőzések és a globális árak emelkedése miatt érdekeltek a növekvő exportban az indiai mezőgazdasági termelők. Ez arra is ösztönzi őket, hogy a korábbinál nagyobb területeket ültessenek be rizzsel.

A rizs ára Thaiföld és Vietnám, azaz a második és harmadik legnagyobb exportőrországban a koronavírus miatt bevezetett korlátozó intézkedések miatt kialakuló szűkebb kínálat miatt többéves csúcsot ért el.

A versenytársaktól eltérően India hatalmas többlettel rendelkezik, amit exportra adhat el, ez a mennyiség az új szezonban tovább növekedhet – tette hozzá Nitin Gupta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A jövő steakje moszatból, rizsből és borsóból készül

2018. november 29. 05:33

A kísérletek egyik célja a fenntartható fejlődés. Mivel a húsok iránti igény folyamatosan nő, így az állattartás és a hússzállítás során kibocsátott gázoké is. Ezek a termékek fenntarthatóság szempontjából kifejezetten negatív példák, és Giuseppe Scionti nem véletlenül helyettesíti őket borsóból és rizsből kinyert fehérjékkel, aminosavakkal.

Hét éves csúcsra röpítette a rizs árát a koronavírus

2020. április 15. 16:17

A termék árát az általában erősödő gabonaárak, így a búza árának ralija is erősítette.

Újra a piacon a 3. legnagyobb rizsexportőr

2020. május 1. 11:09

A koronavírus terjedése miatti szigorítások után májustól már visszatér a világ harmadik legnagyobb rizs exportőre a piacra.

Vegyes képet mutattak múlt héten a gabonapiacok

2020. április 27. 05:37

Európában múlt héten vegyes kép rajzolódott ki a gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül a takarmánybúza és a kukorica ára emelkedett. A malmi búza és a repce viszont olcsóbb lett öt nap alatt.