Agrárközélet

Ne hozzunk be növényi károsítót az országba!

NÉBIH

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei 2018. szeptember 12-20. között négy alkalommal ellenőrizték az utasok csomagjait a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A közös akció célja az volt, hogy felmérjék a személyi forgalommal járó növény-egészségügyi kockázatokat, egyúttal felhívják a figyelmet a 2019 decemberétől szigorodó uniós szabályozásra, amely a jövőben az utazóktól is felelős magatartást vár el a növényi károsítók terjedésének megakadályozása érdekében.

Az Európai Unió jelenlegi, nyitott növény-egészségügyi rendszere nem írja elő az utazók csomagjainak kötelező ellenőrzését, ebből is adódik a személyforgalommal járó kockázat kiemelt jelentősége napjainkban. Az Európán kívüli területekről, főként Kelet- és Délkelet-Ázsiából hazánkba települt lakosság étkezési igényeiből, kertészeti kultúrájából fakadó termékbehozatal magában hordozza a nem honos károsítók behurcolásának kockázatát. Ehhez akár már egyetlen fertőzött növény is elegendő lehet.

A NAV és a Nébih között 2012 óta fennálló együttműködés részeként első alkalommal tavaly kezdeményezte a Nébih a növény-egészségügyi szempontból kockázatos származási országokból érkező utasok csomagjainak időszaki ellenőrzését. A hatóság – a tavalyi akció sikerén felbuzdulva – idén ősszel megismételte a repülőtéri utascsomag-ellenőrzést, melyben ez alkalommal az Érdi Járási Hivatal növényvédelmi felügyelői is részt vettek.

A növény-egészségügyi felügyelők elsősorban azt vizsgálták, hogy mely társadalmi csoportba tartozó utazók, honnan és milyen növényeket, növényi termékeket hoznak be poggyászukban Magyarországra, amelyekben fennmaradhatnak a nem honos károsítók. E tekintetben kritikus kiinduló országnak bizonyultak:

  • Közel-Kelet: Törökország, Izrael, Egyiptom
  • Kelet-, Dél-, Délkelet-Ázsia: főként India, Banglades, Kína, Vietnam, Thaiföld, Kambodzsa, Malajzia
  • Afrika: Ghána, Nigéria, Uganda
  • Közép-Amerika
  • Új-Zéland

Az ellenőrzés során a vámhatóság együttműködésével 236 csomagot vizsgált át a Nébih, amiből 34 csomag tartalmazott növényt vagy növényi terméket, főként India, Izrael, Japán, Kína, Korea, Mongólia, Törökország és Nigéria területéről. A szakemberek 11 csomagban találtak növény-egészségügyi vizsgálatra kötelezett termékeket (pl. balzsamkörte (Momordica charantia L.), afrikai tojásgyümölcs (Solanum macrocarpon), mangó (Mangifera indica), citrusfélék), köztük ültetésre alkalmas növényeket és talajt, melyeket a hatóság megsemmisített.

Idén – a tavalyi ellenőrzés tapasztalataival összevetve – kevesebb növényt, illetve növényi terméket tartalmaztak az utazók csomagjai, mivel azok nagy része már itthon is beszerezhető. Az ellenőrzésre az utasok további szemléletformálása érdekében is szükség van, a Nébih ezzel is szeretné segíteni felkészülésüket az Európai Unió 2019 decemberében életbe lépő, szigorúbb növény-egészségügyi előírásainak betartására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

800 ezer forintot ér az elveszett ponty - a lakosság segítségét kérik

2020. február 26. 10:44

A horgászok segítségét kéri a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata egy, korábban a Gyékényesi kavicsbánya-tavakból többször megfogott ponty jelenlegi élőhelyének maghatározásában.

Januárban újra lehet pályázni a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyért!

2019. december 8. 04:36

A védjegyrendszerben az állami szerepvállalás garanciát jelent a minőségre, többek között azért, mert a Nébih laboratóriumai adják az ellenőrzés hátterét, és az Arany Fokozat elnyerésének alapjául szolgáló Termékmustra mögött is a hivatal szakemberei állnak.

Tematikus aloldalt indított a Nébih a termékvisszahívásokról

2019. március 5. 16:02

Az eredményes termékvisszahíváshoz egyaránt nélkülözhetetlen szereplő a felelős vállalkozás, a támogató hatóság és a tudatos vásárló.

A magyar lakosság elismeri a Nébih erőfeszítéseit

2018. június 5. 14:15

A reprezentatív kutatás 25 tagállamban 6200 ember bevonásával arra kereste a választ, hogy a lakosság szerint az országukban működő hatóságok mennyire képesek megvédeni őket az élelmiszerbiztonsági kockázatokkal szemben.