Agrárközélet

Októberben kaphatja meg az uniós akkreditációt az Államkincstár

Agrofórum Online

Egyelőre úgy tűnik, hogy nem talált fogást az agrár-vidékfejlesztési pénzeket kezelő rendszer átalakításán az Európai Bizottság, a múlt heti teljes körű ellenőrzés sikeresen zárult – írja a Magyar Idők.

Az új kifizetőügynökségként működő Magyar Államkincstár októberben megkaphatja a végleges akkreditációt. Ezzel bebizonyosodhat, hogy a pesszimista hangok ellenére rövid időn belül, a támogatások elakadása nélkül sikerült életre hívni az új intézményrendszert.

Egyhetes ellenőrzést tartott a múlt héten az Európai Bizottság hazánkban.

A brüsszeli szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy az agrár-­vidékfejlesztési pénzeket kezelő rendszer átalakítása megfelel-e az uniós követelményeknek. Ismeretes, a kormány egy éve döntött arról, hogy megszünteti a korábban gazdaellenes eljárásairól elhíresült Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (MVH). A szervezet feladatait pedig szétosztja a kormányhivatalok, illetve az államkincstár között.

Az átalakítás a múlt évben megtörtént, a szakmai feladatok a kormányhivatalokhoz, illetve az érintett minisztériumokhoz kerültek, a pénzek kifizetését pedig a Magyar Államkincstárra bízták. Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára a Magyar Időknek elmondta: amellett, hogy az MVH túlbürokratizált működésével kapcsolatban komoly kritikai észrevételei voltak a kormánynak, az átalakítás célja az volt, hogy az összes kifizetési ügyletet a kincstár mint egy szuperintézmény lássa el.

A munka tavaly nyáron elkezdődött, az illetékes magyar hatóság megkezdte a dokumentumalapú ellenőrzést. Mivel úgy látták, hogy pénzügyi és szervezeti oldalról is minden követelménynek megfelel az új rendszer, december 27-én megkapta a feltételes akkreditációt a kifizetőügynökség. Ennek köszönhetően január elsejétől már az új szervezet folytathatta a támogatások kifizetését.

– A munka során arra törekedtünk, hogy az összes uniós szabályt betartsuk, a felkészült munkatársakat megtartva alakítsuk át a rendszert. Nem szerettük volna túlságosan megbolygatni a folyamatokat, hiszen a cél az volt, hogy a gazdák a gyakorlatban ne tapasztaljanak nagyobb változást. Így sok esetben csupán a névtáblák cseréjére volt szükség – emelte ki az államtitkár.

Jelezte: az Európai Bizottság azért látogatott el Magyarországra az elmúlt héten, hogy kiderüljön, van-e akadálya a végleges akkreditációnak. A szakemberek egy héten át minden olyan szervezetet megvizsgáltak, amelyek valamilyen módon érintettek az átalakításban. A záróegyeztetésre múlt pénteken került sor a brüsszeli és a magyar hatóság között.

– Bár az audit eredményéről szóló jelentést a bizottság hivatalosan levél formájában küldi majd el, az ellenőrök informálisan jelezték: a kifizetések és a szervezeti átalakítások kapcsán nem látnak olyan fajsúlyos hibát, amelyek veszélyeztetnék az ügymenetet, ezáltal a végleges jóváhagyást. Amíg erre sor kerül, folyamatosan egyeztetünk a bizottsággal, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kritériumoknak messzemenően eleget tegyen az intézményrendszer – jegyezte meg Vitályos Eszter.

Az államkincstár végleges akkreditációs vizsgálata ősszel történik meg, várhatóan október 15-ig. Ezzel a gyakorlatban lezárul az átalakítás folyamata. Bár az MVH megszüntetésekor sokan úgy vélték, hogy évekbe telhet, mire egy új szervezet elnyeri Brüsszel jóváhagyását, a gazdák pedig hosszú ideig várhatnak a pénzükre, a júniusi ellenőrzés eredménye azonban rácáfolni látszik a pesszimista véleményekre. Hiszen rövid időn belül, a kifizetések leállása nélkül sikerült átszervezni az agrár-vidékfejlesztési pénzeket kezelő rendszert.

Az államkincstár ­január óta folyamatosan utalja a pénzeket, május végéig közel 120 milliárd forintot juttattak el a gazdákhoz, ez június végére elérheti a 200 milliárd forintot.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A Közös Agrárpolitika forrásai szinten tarthatók

2018. október 8. 14:16

Magyarország nem tudja elfogadni a KAP források javasolt csökkentését, ugyanakkor hajlandó emelni befizetéseit az uniós költségvetésbe azért, hogy a KAP forrásai legalább a jelenlegi szinten maradjanak.

EU-költségvetés: 25 százalékkal kevesebb jut Magyarországnak

2018. július 18. 10:20

Bár még vitatkoznak a végleges számokról, a mostani elképzelések szerint Magyarországnak az előző ciklushoz képest mintegy negyedével kevesebb, 17,9 milliárd euró (mintegy 5,76 ezer milliárd forint) kohéziós támogatást irányoz elő az Európai Bizottság (EB) a 2021-2027-es időszakra vonatkozó uniós költségvetésről szóló javaslatában - erősítette meg Marc Lemaître, az Európai Bizottság regionális és várospolitikáért felelős főigazgatóságának (DG REGIO) főigazgatója a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara budapesti rendezvényén.

Közös Agrárpolitika: mennyi támogatás jut 2020 után?

2019. május 18. 05:39

Az európai parlamenti (EP) választásokat követő tárgyalások egyik legfontosabb kérdése továbbra is az, hogy az uniós költségvetés mekkora szeletét fordítják agrártámogatásokra a következő időszakban.

Az uniós éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozása elérte a 21,7 milliárd eurót tavaly

2019. november 9. 11:47

Több mint kétszeresére nőtt az a hozzájárulás, amelyeket az unió és tagállamai 2013 óta nyújtanak a fejlődő országok részére az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséhez és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni fellépéshez.