Agrárközélet

Raktározásnál fontos a rágcsálók távoltartása

NAK

A gabona tárolása során kiemelten fontos a rágcsálók távoltartása, hiszen komoly egészségügyi kockázatot jelentenek és ugyancsak emiatt a madarak elleni védelem is kiemelten fontos. Az áru utótisztításának/rostálásának elmaradása is a raktározási problémák melegágya.

A rágcsálók komoly egészségügyi kockázatot jelentenek (ürülékük, tetemük veszélyes idegen anyag), ezért tárolás során a terménytől mindenképpen távol kell őket tartani. Ez leginkább az általános tisztaság magas szinten tartásával valósítható meg. A rágcsálóirtó mérgeket (dobozokat) nagy odafigyeléssel kell kezelni és folyamatosan ellenőrizni, mivel rendkívül veszélyes, az áruval történő keveredés esetén a termény kemikáliával szennyeződhet. A madarak elleni védelem egészségügyi szempontból rendkívül fontos. Tollukat, tetemüket, ürüléküket a tárolt terménytől távol kell tartani!

A raktározási problémák melegágya az áru utótisztításának/rostálásának elmaradása. Az elmúlt évek során bebizonyosodott, hogy a kombájntiszta termény nem alkalmas hosszú távú tárolásra. A keverékesség kitölti a szemek közötti légréseket, és nem tudja leadni a szem a hőt és a párát – illetve, amit lead, azt a keverékesség felveszi. Így nedvesedik, melegszik a tétel – bogaras lesz, gomba fejlődik, idegen szag érződik, bekeményedik, toxinos lesz. A többszöri gázosítás minőségromláshoz vezet, növeli a költségeket és bizonyos esetekben akár az áru visszautasításához is vezethet.

A szermaradványokra és gázkoncentrációra vonatkozó szigorodó EU-s előírások miatt egyre gyakoribbak az olyan vevői igények, amelyek szerint a termény gázosítása nem megengedett. Az elmúlt években az tapasztalható, hogy az áru szárítása is sok esetben elmarad. A termény viszonylag magasabb nedvesség-tartalma miatt a tél beköszöntével több pára képződik a tételekben, amely lecsapódva a termény nedvesedéséhez és tömörödéséhez vezet, aminek elengedhetetlen következménye a szemek romlása. Ez a jelenség hatványozottan érvényes a poros keverékes felületeken.

A megnövekedett átmenő készletek következménye, hogy sok esetben, a vonatkozó szabvány által megengedett 2–3 méternél jóval magasabban tárolják a terményt. Minél magasabban tárolják a terményt, annál nehezebben adja le egységnyi felületen a hőt és a párát. Az így kialakult nedvesség kedvez a gomba- és egyéb kártevőfertőzésnek, ami melegágya a toxinok kialakulásának, ami szélsőséges esetben megakadályozhatja az áru értékesíthetőségét.

A tárolt tételek mozgatásával, szellőztetésével javítható lenne a helyzet, de sokszor a helyhiány miatt ez nem történik meg. A minőségi romlás megelőzhető lenne a tételek folyamatos monitorizálásával, de sajnos ez igen gyakran elmarad. Az áru állagromlása, ha elindul, már nem visszafordítható. A veszteségek minimalizálása azonnali beavatkozást igényel (árukezelés, árumozgatás, akár áttárolás). A betárolt termény heti (de akár többszöri) ellenőrzést igényel ahhoz, hogy a minőségét hosszú távon megőrizhesse: a hőmérséklet ellenőrzése, a nedvesség ellenőrzése, érzékszervi vizsgálat, az áru szemrevételezése, amely ki kell, hogy terjedjen a beázások, összetapadás, a penészes-csírás részek, a raktári kártevők és rovarfertőzések feltárására. Mindezen észrevételeket, a szükséges és az elvégzett árukezelés megnevezésével a heti készletminőség-ellenőrzési lap kellene, hogy tartalmazza.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Növénykórtani veszélyek a kalászosokban ősszel

2019. október 26. 06:38

A veszély jelen időszakban nem az őszi kalászosok – néhol még csak kelésben levő – állományaiban található, hanem az előző évi gabonavetések megmaradt árvakeléseiben.

Jó hetet zárt az agrárpiac

2020. február 10. 12:26

A koronavírus miatt már nem tartanak globális összeomlástól a piacon, de a szakértők szerint állandó a bizonytalanság a gabonakereskedők körében is.

A kalászos gabona 30 százaléka veszhetett kárba az aszály miatt

2019. április 10. 13:03

Jelenleg az is elképzelhető, hogy a fent említettnél lényegesen nagyobb lesz a kár, mert a klímaváltozás hatására nem akkor és nem abban a mennyiségben érkezik a csapadék, ahogy megszokták.

Miből áll egy modern, hatékony mérlegház?

2019. április 24. 08:46

Olyan mérlegházat alakítson ki, amely manipuláció mentes, precíz és gyors gabonaátvételt tesz lehetővé! De mik is a hatékonyságot leginkább befolyásoló tényezők egy mérlegház kialakításánál vagy átalakításánál?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420