Agrárközélet

A romániai termőföldek 40 százaléka külföldi kézben van – Módosíthatják a törvényt

Știrile Pro Tv, hirmondo.ro

Módosítani fogják a mezőgazdasági területek eladását szabályozó törvényt, annak érdekében, hogy szabályozni lehessen a külföldiek területvásárlásait. Az Európai Parlament tanulmánya szerint a román termőföldek 40 százaléka külföldiek kezében van.

Románia 13 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ebből körülbelül 5 millió hektárt külföldi személyek birtokolnak. A törvénymódosítás megnehezítené a román földek iránt érdeklődő külföldiek dolgát.

“Belefoglaltunk a törvénybe néhány feltételt, amely a vásárlók tevékenységére vonatkozik: szigorúan csak a mezőgazdaság területén tevékenykedjen, tehát a földterületeket ne spekulálásra használja, és legalább öt éve legyen román állampolgár” – nyilatkozta Alexandru Stănescu, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke.

A mezőgazdasági bizottság statisztikái alapján a külföldiek a legtöbb földterületet az ország nyugati részében vásároltak, újabban pedig arabok vették bérbe a Brăilai Nagyszigetet, Európa legnagyobb összefüggő mezőgazdasági területét. Jelentős eladások történtek az ország déli részén is.

A tavalyi évben a mezőgazdasági területekkel kapcsolatos tranzakciók rekordot értek el: több mint 150.000 hektárt kínáltak eladásra, és egyre több külföldi szeretné megmunkálni a román földeket. Ialomița megyében például a 350.000 hektár 15 százalékát, vagyis 48.000 hektárt külföldiek használnak.

Az ország nyugati részén egy hektár termőföld ára 3.000 eurótól indul és elérheti a 10.000 eurót is. Az ár függ a terület nagyságától, elhelyezkedésétől, de attól is, hogy telekkönyvezve van-e vagy sem.

Az elmúlt évek során az Európai Unión kívüli befektetők – elsősorban arabok – több százezer hektár területet vásároltak fel országszerte.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Ideális talajteszt - Ismerjük meg jobban termőföldünket!

2019. február 18. 07:54

A hagyományos vegyi profil mellett, a VitTellus a talaj fizikai és biológiai egyensúlyát is méri, majd számszerűsíti. Tökéletes módszer, hogy a gazdák még jobban megismerjék földjüket, és a számok ismeretében megalapozottabb döntéseket hozzanak például a növényvédő szerek használatáról.

Corteva Agriscience: a cél a fenntarthatóbb termelés

2020. június 3. 07:35

A Corteva 10 évre szóló kötelezettségvállalásai közt szerepel, hogy eszközt és képzést biztosít a terméshozamok stabilitásának javításához, az input anyagok optimalizálásához, az éghajlati változásokkal szembeni ellenállóképesség javításához.

Megnyitják az ukrán földpiacot

2020. március 31. 11:02

A termőföld adás-vételére jelenleg érvényben lévő moratórium eltörlése a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyik fő feltétele volt ahhoz, hogy folytassa Ukrajna hitelezését.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.