Agrárközélet

Sok új információ késve érkezett a termelőkhöz

Agrofórum Online

A megye egyes területein már vetik a gazdák a napraforgót, hamarosan a kukoricát is. A talaj hőmérséklete szombaton Paks környékén 8 fok volt, a kukorica vetéséhez azonban 10-12 fok az ideális.

A megye egyes területein már vetik a gazdák a napraforgót, hamarosan a kukoricát is. A talaj hőmérséklete szombaton Paks környékén 8 fok volt, a kukorica vetéséhez azonban 10-12 fok az ideális.

E hét végén vetik a napraforgót a gazdálkodók a biritói Pusztabir Kft.-hez tartozó földek egy részén, 60 hektáron. Krieser János, a cég vezetője, a megyei gabonaszövetség tagja elmondta, 12 őstermelővel közösen gazdálkodnak 1560 hektáron. Idén viszonylag kevés napraforgót vetnek, de már figyelembe vették az uniós előírást, a zöldítést és a diverzifikálást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy 30 hektár felett minimum három növényt kell termelniük, a zöldítésnek pedig az a feltétele, hogy úgynevezett másodvetésű növényeket is termeszteniük kell ahhoz, hogy hozzájuthassanak a hektáronkénti 81,3 eurós támogatáshoz. Idén tehát nem egyszerű megtervezni a vetést, hiszen ennek sikerétől függ, mennyire tudják igénybe venni a gazdák a területalapú támogatáshoz kapcsolódó kiegészítő támogatásokat.

A Paks környékiek a napraforgó mellé 460 hektáron kukoricát terveznek, az ősszel elvetett növények pedig: 410 hektáron repce, 420 hektáron hibrid búza és 180 hektáron őszi árpa. Krieser János elmondta, a kisebb gazdálkodóknak jelent gondot a támogatásra való jelentkezés. Bemennek a falugazdászhoz, és ott szembesülnek azzal, hogy a zöldítést sajnos nem tudják igénybe venni, mert ahhoz ki kellene szántaniuk vagy tárcsázniuk őszi növényeik egy részét. Sokan ugyanis nem voltak tisztában azzal, hogy 10-30 hektár között legalább kettő, 30 hektár felett pedig minimum három növényt kellene termelniük (diverzifikálás), 15 hektár felett pedig a terület 5 százalékán „zöldíteni” kell. Vagyis másodvetésben is kell gondolkodniuk, pillangós növényt, szóját vetve. Aki a diverzifikálási előírásokat nem teljesíti, részben vagy egészben elveszítheti zöldítési támogatásait. Krieser János szerint, az országban a támogatott terület feléről nem tudják visszaigényelni a gazdák a támogatást. Sokan most szétírják a területüket családon belül, hogy 15 hektár alá kerüljön egy-egy igény.

Jobb lett volna, ha ez egy átmeneti év
Korpádi Lajos, a nagykónyi mezőgazdasági szövetkezet elnöke elmondta, április 20-a körül vetik majd a kukoricát, ők még hidegnek találják a talajt. A támogatási kérelmek beadásával még nem foglalkoztak, május 15-ig van még idejük erre. Mivel 1800 hektáron gazdálkodnak, így érinti őket, hogy az 1200 hektár feletti földjeikre megvonták a területalapú támogatást. Korpádi Lajos szerint nagy gond, hogy még nem ismert az a Mepáros térkép, melyen az ökológiai területek (fasor, vízfolyás, stb.) fel vannak tüntetve. A másodvetéssel is gondjaik lesznek, mondta az elnök, hiszen ha nem lesz nyáron eső, akkor ki sem kel a növény, így pedig a zöldítési támogatás nem jár. Szerencsésebb lett volna, ha az idei évet átmenetinek tekintené az unió, mert az új információk ismerete nélkül nem lehetett rá időben tervezni, mondta Korpádi Lajos.

Most szembesülnek a gazdák a feltételekkel
Az ökológiai másodvetéseknek legalább kétféle, rendeletben meghatározott növényfaj keverékéből – pl. perzsaheréből, olajretekből vagy fehér mustárból – kell állniuk. Nem lehetnek betakarítható második haszonnövények, hanem azokat – úgynevezett zöldtrágyaként – földbe kell forgatni (illetve tavaszi vetések előtt téli talajtakarásra is használhatók). Biztosan nem tudnak eleget tenni a gazdálkodók a diverzifikálási szabályoknak például akkor, ha terményeiket július 15-e után aratják le. Ekkor ugyanis másodnövényeiket hiába vetik el, azok május 1. és szeptember 30. között rövidebb ideig lennének a földben, mint az ősszel elvetett haszonnövények. Ilyen helyzet leggyakrabban éppen az őszi búzánál alakulhat ki, mivel átlagos években e növény 50 százalékát július közepe után takaríthatják csak be a gazdák. Aki pedig az időből kicsúszik, zöldítési pénzeit is elbukja.

(teol.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Árcsökkenéssel kezdték a hetet a fő gabonafélék

2019. november 19. 09:35

A kukorica 0,6, a búza 0,1 százalékot vesztett értékéből, ám később a búza kurzusa magára talált és 0,4 százalékos plusszal a vékánkénti 504 dollárcentes szint közelébe kapaszkodott a kurzus.

Hamarosan befejeződik az aratás Békés megyében

2019. október 29. 08:47

A kukorica és a napraforgó termésátlaga a vártnál jobb lett, az őszi búzát és a repcét termesztők azonban nagyon kedvezőtlen évet zártak.

Hat hetes mélyponton a kukorica

2020. június 26. 08:02

Általánosságban a koronavírus amerikai terjedése miatti aggodalmak fogták vissza a gabonaárakat, mert a gazdasági visszaesésétől való félelemben a részvénypiac, a kőolaj ára és agrártőzsdei árak is mérséklődtek inkább.

A termelőknek kedvez az idei gabonaár alakulása

2018. április 20. 09:21

Bár a betakarításig még hónapoknak kell eltelnie, a világpiaci trendek bizakodásra adnak okot a szántóföldi növénytermesztés szempontjából.