Agrárközélet

Súlyos veszteségeket okoznak az Oroszország elleni szankciók

MTI

Oroszország ellen 62 országban 159 féle kereskedelmi korlátozás van érvényben, amelyek 2018-ban 6,3 milliárd dollárnyi veszteséget okoztak a kivitelnek - közölte kedden az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium.

A korlátozások elsősorban az acél és a gabona kivitelét sújtják. A tárca szakértői által összeállított anyag szerint a korlátozások a különféle szankciók mellett magukban foglalják a dömpingellenes vámokat, az engedélyeztetést, a kvótákat, a technikai akadályokat, az állat- és növény-egészségügyi intézkedéseket.

A legnagyobb veszteséget, 2,42 milliárd dollárt az EU által bevezetett intézkedések okozták. A második helyen az Egyesült Államok áll 1,17 milliárd dollárral, a harmadikon pedig Ukrajna 775 millióval.

Az unió vezet az életbe léptetett korlátozások számában is: az EU az orosz tárca szerint 25, Ukrajna 22, India 16 féle, az orosz exportot akadályozó intézkedést vezetett be. Az Egyesült Államok a maga kilencféle korlátozásával a hatodik helyen áll, Fehéroroszország (13) és Törökország (12) mögött.

Az ágazatok közül a legsúlyosabb veszteséget, 3,99 milliárd dollárt a kohászat szenvedte el, amelyet az agrárszektor követ 1,1 milliárd dollárral. A vegyipar 640,7 millió, az autóipar pedig 306 millió dollár kárt könyvelt el.

A dokumentum szerint az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumnak tavaly 32 kereskedelmi korlátozás feloldásáról sikerült megállapodnia, amelyek szakértői vélemények szerint 330 millió dollár veszteséggel jártak volna.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Hullámzó az orosz mezőgazdaság tízhavi teljesítménye

2019. december 16. 09:02

Október végéig a szarvasmarha és a baromfi forgalmazás 2 százalékkal 9,5 millió tonnára nőtt, tejből 4,4 százalékos emelkedéssel 13,5 millió tonna, tojásból pedig 0,4 százalékkal több, vagyis 26,6 milliárd darab került a piacra az év első tíz hónapjában.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Oroszországba adtak el uniós gyümölcsöt szerb terméknek álcázva

2018. október 4. 11:01

Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni uniós szankciókhoz, így jelentősen megnőtt az Oroszországba irányuló szerbiai zöldség- és gyümölcsexport az utóbbi években.

Íme a világ legnagyobb tejipari cégei

2020. június 15. 04:36

Az Almarai nevű szaúd-arábiai társaság nemcsak Ázsiában, hanem az egész globális tejipari piacon is az első számú szereplőnek számít