Agrárközélet

Szabadkereskedelmi tárgyalásokat folytat az EU Latin-Amerikával

Agrofórum Online

Dél-Amerika legnagyobb kereskedelmi szervezetének hétvégi argentínai csúcstalálkozóján megállapodtak abban, hogy egységes jogi alapokat teremtenek a tagállamok közötti befektetések megkönnyítésére, emellett lépéseket tesznek a Chilét, Kolumbiát, Mexikót és Perut tömörítő Csendes-óceáni Szövetséggel való kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésére.

A Mercosur az Európai Unióval is folytat szabadkereskedelmi tárgyalásokat. A párbeszéd 1999-ben kezdődött a két szervezet között, de 2004-ben megszakadt, és csak 2010-ben indult újra. Ám jó néhány kudarc és visszaesés után várhatóan decemberben megkötik a megállapodást. Brüsszel számára az a legfontosabb, hogy ezáltal megnyílik az európai vállalatok előtt a latin-amerikai közbeszerzéseken való részvétel lehetősége, ami csak Brazília esetében közel 150 milliárd eurós piacot jelent – emlékeztetett a Reuters.

A Mercosur az európai agrárpiachoz fér majd hozzá, ez elsősorban marha- és cukorexportot jelent, de komoly tétel az etanol is. „Az etanol kulcskérdés. Nem mehetek azzal haza, hogy pechünk van” – nyilatkozta a legutóbbi, július elején Brüsszelben tartott forduló alatt Ronaldo Costa Filho. Brazília főtárgyalója egyúttal üzent Nagy-Britanniának is. Mint mondta, a Brexit után a Mercosur ajtaja „szélesre van tárva” London előtt, hogy külön megállapodást kössenek a kétoldalú kereskedelemről.

A Mercosurral kötendő egyezmény egyik leglelkesebb támogatója Németország és Angela Merkel kancellár, aki júniusban, még a G20-as csúcstalálkozó előkészítéseként ellátogatott a térségbe. Az EU és a Mercosur is ki akarja használni azt a lehetőséget, ami az Egyesült Államok visszavonulásával keletkezik a világkereskedelemben.

A csúcstalálkozón közös közleményben szólítottak fel a venezuelai erőszak megfékezésére, és sürgették Nicolás Maduro elnököt, hogy tartózkodjon olyan lépésektől, amelyek tovább szítanák a politikai feszültséget. Az ország tagságát az emberi jogok megsértése miatt decemberben már felfüggesztette a Mercosur. A közleményhez a tagállamok – Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay – mellett csatlakozott a társult tag Chile, Kolumbia, Guyana, valamint a megfigyelői státuszú Mexikó is.

A szervezet felajánlotta, hogy közvetít a kormány és az ellenzék között, gazdasági szankciókat azonban nem vezetnek be Venezuela ellen, mert Jorge Faurie argentin külügyminiszter szerint nem akarnak további nehézségeket okozni az egyébként is súlyos gondokkal és kritikus élelmiszerhiánnyal küzdő embereknek. Pár nappal korábban az Egyesült Államok bejelentette, hogy szankciókat fog bevezetni venezuelai kormányzati illetékesekkel szemben.

(Világgazdaság, fotó: AFP)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Napirenden a halastavi gazdaságok támogatása

2018. március 20. 10:52

Tizenhat tagország kérte a Bizottságot a halastavi gazdaságok támogatásának fenntartására.

Szigorú kontrollt vár el az agrárszakma a Mercosur-megállapodás kapcsán

2019. augusztus 19. 18:26

Két évtizedes tárgyalási folyamatot követően az Európai Unió és a Mercosur-országok átfogó kereskedelmi megállapodásról döntöttek, amely a világ legnagyobb szabadkereskedelmi területét hozza létre. Az agrárium szereplői szerint a tisztességes piaci verseny fenntartása érdekében az európai hatóságoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy a Mercosur-országokból érkező termékek mindenben megfeleljenek a szigorú európai feltételeknek.

Maradhat a SAPS rendszer 2020 után

2018. március 20. 10:40

Jók a kilátások arra, hogy 2020 után is pénzügyileg erős marad a Közös Agrárpolitika (KAP).

Már bioüzemanyagként is felhasználható az amerikai szójabab

2019. január 29. 13:33

Az amerikai termelők így indulhatnak például európai közbeszerzéseken, minthogy a bizottság kimondta, az Egyesült Államokból származó szójabab energiahordozóként való felhasználása összhangban van az EU előírásaival.