Agrárközélet

Szingapúrban a legmagasabb szintű az élelmiszerellátás biztonsága

Agrofórum Online

A koronavírus terjedése miatt egyre fontosabb az élelmiszerellátás biztonsága. Az emberek egyre több tartós élelmiszert halmoznak fel világszerte, ezzel néhol pont a legsebeshetőbb társadalmi rétegek kerülhetnek bajba.

A szupermarketek és élelmiszerüzletek polcai egyre több helyen ürülnek ki teljesen a világban. A nélkülözhetetlen élelmiszerekből sokan táraznak be otthonukban komoly készleteket. Ez a folyamat végső soron a társadalom legsebezhetőbb rétegeinek okozhat hátrányt, hisz ők nem tudnak raktározni, ám amikor szükségük lenne bizonyos alapélelmiszerekre, akkor nem tudnak belőlük vásárolni a hiány miatt. A koronavírus bizony a legtöbb országban próbára teszi az élelmiszerellátási beszállítói láncok biztonságát.

Az Economist Intelligence Unit’s szervezet 2019-ben a szerint rangsorolta az országokat, hogy mennyire biztonságos élelmiszerellátási beszállítás. A Statista által készített térkép négy kategóriába sorolja az országokat ebből a szempontból. A sötétzöld színűek nyújtották a legjobb teljesítményt, ide tartozik többek között Ausztria, Németország, Svájc, Franciaország és az Egyesült Államok is. A világos zöld szín a jó teljesítményt nyújtókat. Magyarország mellett a régióból Szlovákia, Románia, Csehország és Lengyelország is ide tartozik, de Oroszország is ebbe a kategóriába tartozik. A mérsékelt teljesítményű országokat citromsárgával jelölik, ide tartozik számos más ország mellett Ukrajna és India is. A narancssárga szín jelöli azokat az országokat, amelyeknek még javítaniuk kell az élelmiszerellátás biztonságán. Ilyen például Szíria, Venezuela vagy Csád. A szürkével jelölt országokat nem kategorizálták. Összesen 113 ország adatait értékelték ki 34 egyedi mutató alapján. Szempont volt például az élelmiszerek megfizethetősége, elérhetősége és minősége is. Összesen 100 pontot kaphatott egy ország, az éllovas Szingapúr 87,4-re tett szert. Írország és az Egyesült Államok állhatott még fel a dobogóra. Az első nyolcba Svájc, Finnország, Norvégia, Svédország és Kanada fért még be. Hazánk a listán a 34. helyet szerezte meg 72,7 ponttal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Elérhető a 2019-es élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási felülete

2019. április 30. 09:17

Megnyílt a Nébih honlapján az élelmiszerlánc-felügyeleti díj elektronikus bevallási felülete. A 2019. évi díjbevallások benyújtására 2019. május 31-ig van lehetőségük az élelmiszerlánc szereplőinek.

Biztosított hazánk élelmiszerellátása

2020. április 8. 09:33

A magyar mezőgazdasági termelés 2020-ban is megfelelő módon tudja biztosítani az emberek élelmiszerellátását.

Tovább emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak

2019. június 6. 14:04

Májusban jelentősen drágultak a tejtermékek, a gabona- és a húsfélék ára pedig enyhén nőtt, miközben a cukor és a növényi olajok ára csökkent.

Januárban újra lehet pályázni a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyért!

2019. december 8. 04:36

A védjegyrendszerben az állami szerepvállalás garanciát jelent a minőségre, többek között azért, mert a Nébih laboratóriumai adják az ellenőrzés hátterét, és az Arany Fokozat elnyerésének alapjául szolgáló Termékmustra mögött is a hivatal szakemberei állnak.