Agrárközélet

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

Agrofórum Online

2019. június 12-én, Szolnokon, a Magtár Kft. rendezvénycsarnokában került megrendezésre a Magtár GPS és az Agro Aim Hungária Kft. első közös szakmai napja. Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre inkább nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.

Bucsi Tamás az Agro Aim Hungária Kft. talajvédelmi szakértője előadásában részletesen kifejtette, hogy ma Magyarországon milyen lehetőségek (eszközök/szaktudás) vannak jelen, ha valaki el szeretne indulni a helyspecifikus gazdálkodás irányába. Részletesen bemutatta, hogy a kisebb kezelési egységek kialakításában is nagy különbségek lehetnek. Mindegyik módszernek megvannak az előnyei és a gyengeségei is, melyekre részletesen felhívta a jelenlevők figyelmét. „Ha a zónákat rosszul jelöljük ki, akkor az egész precíziós gazdálkodás alapja instabil lesz” – mondta a szakértő, aki ezt követően a minták kielemzését, részletes független tápanyag-gazdálkodási tervezését mutatta be. Végső soron a tavaly elindított Profit optimalizált növénytermesztési tanácsadási rendszerük kísérleti eredményeit ismertette.

A szakember kiemelte, hogy az elmúlt 4 évben sok kimagasló eredményük született, de a Profit optimalizált rendszerben most négy, egymás mellett fekvő napraforgó tábláról hozott értékes információkat. A táblák mind precíziós zóna kiosztásúak voltak, de kialakítottak olyan részeket, ahol a tábla átlagos tulajdonságainak megfelelően a termelő saját üzemi technológiáját alkalmazták és ezeket vetették össze a differenciált kijuttatásokkal. A legkisebb kezelési egységük 1 hektár körüli volt. Akár egy 11 hektáros táblán belül is nagyon változatos talajokat és tápanyag-ellátottsági szinteket mutatott be az előadó. Már csak a differenciált tápanyag-kijuttatás alkalmazásával is jelentősen csökkent a műtrágyára fordított költség, és sokkal költséghatékonyabban tudták az egyes tápelemek között a ráfordításokat megosztani. Fontos megjegyezni, hogy a bemutatott termelő magas inputanyag-ráfordítással gazdálkodott, ezért az input anyagon való spórolás nem mindenhol járható út. A termelő üzemi technológiáját összevetve a differenciáltan kijuttatott részekkel, az utóbbi módszernél szinte minden esetben terméstöbbletet is tudtak realizálni.

Bucsi Tamás

A következő előadásban Nagy Bence, a Magtár GPS üzletágvezetője a rendszerszemléletű GPS-es eszközpark kialakítására helyezte a fő hangsúlyt. A megoldás abban rejlik, hogy a traktorok és munkagépek feletti szinten létre kell hozni egy egységes kezelőfelületekből álló szintet. Ez a szint lesz az alapja az adatkezelésnek, ahol nemcsak gyűjteni kell az információt, hanem a kapott adatokból született döntéseket is végre kell tudni hajtani. Ezek a folyamatok pedig nem korlátozódhatnak csak bizonyos munkagéptípusokra, fontos, hogy a gazdálkodó szabadsága megmaradhasson munkagépválasztás területén. Kiemelte azt is, hogy új beruházásoknál minden esetben az igényekre optimalizált rendszerre tesz javaslatot, hiszen a CNH által forgalmazott GPS-ek mellett, az amerikai Ag Leader gyártó teljes precíziós eszközparkja is elérhető itt a kínálatban. A most megjelent katalógusukban részletesen ismertetik az egyes kezelőfelületek tulajdonságait mindkét márka esetén.

Nagy Bence bemutatta, hogy hogyan lehet megoldani azt, hogy a szakértők által elkészített zónák és kijuttatási tervek a végrehajtó eszközökre kerüljenek. Az Agfiniti rendszerben gondolkodó termelőknek most már olyan lehetőségeik is vannak, hogy mobilinternet segítségével a szakértő az elkészített utasításokat (legyen szó differenciált tápanyagról vagy vetésről) közvetlenül fel tudja tölteni a „felhőbe”, ahonnan a vezérlőmonitor képes letölteni és végrehajtani a terveket.

Nagy Bence

A nap során szó esett a hozamtérképezési lehetőségekről is, mint kiváló adatgyűjtési opcióról. A jó minőségű adatok pedig kalibrálással, helyes méréssel és egy jól hozzáférhető rendszerben lesznek igazán értékesek a jövőbeli döntésekhez.

Az előadások harmadik részében a szakértők ismertették a gazdálkodás eredményesebb lehetőségeit savanyú és a szikes területeken. Egy adott probléma olyan komplex megközelítését mutatták be, ami ma még nincs jelen a hazai piacon. Ez pedig nem más, mint a szikes területek komplex talajjavítása. Itt az előadók részletesen bemutatták, hogy első körben milyen fizikai beavatkozásokra van szükség, elsősorban a kedvezőtlen mennyiségű és minőségű talajvizek mélyben tartása, illetve a belvízzel érintett területrészek „lecsapolása” érdekében. Van olyan eset, amikor fizikai beavatkozásra nincs is szükség, mert a kedvezőtlen vizek nem okoznak problémát, ebben az esetben rögtön rá lehet térni a kémiai talajjavításra, amire egy granulált, nagyon stabil talajjavító anyagot ajánlanak, külön lúgos és külön savanyú kémhatású területekre.

Végezetül az öntözésé volt a főszerep. A Magtár Kft. Öntözési Üzletág vezetője, valamint Bucsi Tamás talajvédelmi szakértők mutatták be, hogy hogyan lehet elindulni, ha valaki öntözni szeretné a területeiket. Erre, azaz az engedélyeztetéshez is szükséges talajvédelmi tervezések elkészítéséhez a Magtár Kft.-nek megfelelő eszközei, az Agro Aim Hungária Kft.-nek pedig megfelelő szakértői vannak.

Kövesdi Ádám előadásában kitért a precíziós öntözés lehetőségére is, és kiemelte, hogy „A precíziós öntözés nem VRI, talajnedvesség szenzor, szoftver vagy mobilapplikáció, ezek mind csak eszközök. Integrált rendszer megközelítésben kell gondolni ezen eszközökre, és a megfelelő időben, a megfelelő mennyiségben kell a vizet a terület minden egyes részére kijuttatni.”

Kövesdi Ádám

A napot tesztvezetéssel zárhatták a vendégek, akik a CNH által forgalmazott, korszerű robotpilóta kormányzási megoldást tekinthették meg a Steyr erőgépeken. A soron tartás mellett itt már olyan extra funkciók is megjelentek, mint a teljesen automatikus táblavégi forduló (a traktor kormányzásával együtt a munkagép teljes vezérlésével). A Magtár GPS az RTK korrekció fogadására a rendkívül költségoptimalizált, közösségi RTK hálózatot, az RTK-mindenkiNET-et használja. A gépekbe ugyanakkor az Ag Leader csúcskategóriás InCommand 1200-as monitorja is beépítésre került, melyet szintén meg lehetett nézni működés közben, egy Kverneland műtrágyaszórót vezérelve. Itt az Agfiniti (felhő alapú adatcsere) rendszerének működés közbeni kipróbálására volt lehetőség .

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.

Cink, mint nélkülözhetetlen növényi tápanyag

2019. november 18. 04:37

A cinkhiány jelensége nem mondható nagyon gyakorinak és általánosnak a növénytermesztésben, de egyes fajok, növénycsoportok esetében rendszeresen megfigyelhető.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.