Agrárközélet

Talajromlás és táplálkozási problémák a nemzetközi mezőgazdasági ülés fókuszában

Agrofórum Online

A termőföld és a talaj védelme egyik központi eleme a FAO tevékenységének az éhezés elleni küzdelmében.

Föld- és talajromlás, táplálkozási problémák, újszerű megoldások a családi gazdálkodás terén és a szociális védőháló a vidéki közösségek számára csak néhány a hangsúlyos témák közül, amit az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által szervezett Európai Mezőgazdasági Bizottság holnap kezdődő kétnapos ülésén tárgyalásra kerül. A budapesti rendezvényen több mint 30 ország képviselői vesznek részt.

Lépések a talajromlás ellen

A termőföld és a talaj védelme egyik központi eleme a FAO tevékenységének az éhezés elleni küzdelmében, hogy biztosítható legyen az elegendő élelmiszer a várható népességnövekedés ellenére is. Ezt tükrözi az is, hogy az ENSZ az idei évet a Talaj Nemzetközi Évének nyilvánította. Világszerte a talaj harmada már rossz állapotban van. Bár történtek pozitív változások, a fenntartható talajgazdálkodás Európában és Közép-Ázsiában továbbra is kihívást jelent számunkra. Többek között ezt a kérdést is tárgyalják az ülésen.

A helytelen táplálkozás társadalmi-gazdasági terhe

Az Európában és Közép-Ázsiában élő felnőttek több mint 55 %-a túlsúlyos, milliók szenvednek vérszegénységben, jód, cink és A-vitamin elégtelenségben. A gyerekek körében inkább az alultápláltság jellemző, ami már-már súlyos szintet ért el sok országban, növekedési zavarokat és egyéb problémákat okozva. A Bizottság ezért foglalkozik a régió táplálkozási helyzetével és ennek vonatkozásaival az agráriumra nézve.

Szociális védőháló a vidéken élők számára

A vidéken élő nők várható élettartama bár hosszabb a férfiakénál, és többet is dolgoznak, mégis átlagosan kevesebbet keresnek és ebből kifolyólag a nyugdíjuk is alacsonyabb. Helyzetük időskorban emiatt bizonytalanabb. Ezek a főbb megállapításai annak a közelmúltban publikált FAO tanulmánynak, ami a FÁK országok és Georgia szociális ellátórendszereit vizsgálta. Ez a nemek közti esélyegyenlőség szempontjait is figyelő dokumentum képezi a bizottsági megbeszélések alapját.

Családi gazdálkodás megújítása

Gazdák Kelet-Európában és Közép-Ázsiában folyamatosan törekszenek a megújulásra, a változó körülményekhez való alkalmazkodásra, a nagyobb hatáshoz azonban hiányzik a rendszerszemlélet és gyakran a kormányzati támogatás is. Az Európai Mezőgazdasági Bizottság ezért várhatóan javaslatokat tesz a régió családi kézben lévő gazdaságainak támogatására decentralizált és részvételt lehetővé tevő innovatív megoldások révén.

A kétévente ülésező Európai Mezőgazdasági Bizottság (European Commission on Agriculture) a technikai előkészítő ülése a FAO Európai Regionális Konferenciájának. A részvétel nyitott minden FAO tagország számára Európában és Közép-Ázsiában-

(FAO)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.

Fontos a megfelelő talajvédelmi szakértő kiválasztása

2019. május 7. 13:33

A talajvédelmi szakértői tevékenység folytatásának részletes feltételeiről szóló rendelet értelmében a talajvédelmi szakértőnek legalább 3 évente elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtó szakmai továbbképzésen kell részt vennie.

Új talajkezelési technológia segíthet az aszály leküzdésében

2020. január 7. 09:34

A mezőgazdaságot is érintő klímaváltozás egyik legnagyobb kihívásának, az aszálynak a leküzdését segítheti egy új hazai komplex talajkezelési technológia, három magyar mikrobiológiai készítmény együttes használatával.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.