Kína kukoricatermése várhatóan akár 10 millió tonnával, vagyis csaknem 4 százalékkal csökkenhet a pekingi kormány legfrissebb becslései szerint. Az erős keleti szél és az esőzések kárt tettek a növényekben az ország északkeleti részén, amelyet kukoricasávnak is neveznek, mert ezek a főbb termőterületek.
A várható veszteségek rekordmagasságba emelték a kukorica árát Kínában, és aggodalmakat váltottak ki a világ második legnagyobb gabonafogyasztójában az esetleges kínálat hiánya miatt. A történtek hatására fellendülhet az import.
„Úgy gondoljuk, hogy az északkeleti régió kukoricakibocsátása ebben az évben, azaz a termés 5, vagy akár 10 millió tonnával csökkenhet” – mondta Zhang Dalong, a COFCO határidős elemzője, utalva a Földművelésügyi Minisztérium legfrissebb termelési becslésére, amelyben a 2019/20-as terméshez évben 260,7 millió tonna szerepel.
„A gabona termelésére és minőségére gyakorolt időjárási hatás hosszabb távon is érezhető lesz” – tette hozzá Zhang.
Három tájfun augusztus végén és szeptember elején Heilongjiang, Jilin, Liaoning és Belső-Mongólia tartományokban söpört végig.
„A lelapított növényekről megfelelő eljárással, betakarítható a termés, de sok a bizonytalanság” – mondta Meng Jinhui, a Shengda Futures agárkereskedelmi cég vezető elemzője.
„A betakarítás költségei mindenképpen növekedni fognak, és növekszik annak a kockázata, hogy a kukorica penészesedik” – mondta Meng, akinek a kezdeti becslései szerint az északkeleti régió kukoricakibocsátása körülbelül 5 millió tonnával csökken majd.
A termésveszteség éppen akkor következik be, amikor a gyorsan fellendülő húsipari ágazat felől a kereslet erősödik az országban.
A magasabb árak hatására az északkelet-kínai gabonakereskedők kibővítették a tárolókapacitásokat. Közben egyes várakozások szerint a mezőgazdasági termelők az idén le akarják állítani az eladásokat.
A termelésveszteség Heilongjiangban, Kína legnagyobb kukoricatermelő tartományában akár 20 százalék is lehet – áll egy elemzőcég jelentésében.
A belföldi kibocsátás csökkenésével várhatóan Kína többet importál olyan nagy termelő országoktól, mint az Egyesült Államok – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség.
„Több kukoricát kellene vásárolnunk” – mondta az egyik állami tulajdonú mezőgazdasági kereskedelmi társaság ügyvezetője.
„A tengerentúli kukorica olcsó, ezért van értelme vásárolni. Nincs elég takarmánymagunk és csak vásárolhatunk” – mondta az ügyvezető, aki nem akarta elárulni a nevét.