Agrárközélet

Tízmillió tonnával csökkenhet a kukoricatermés Kínában

Agrofórum Online

Kína kukoricatermése várhatóan akár 10 millió tonnával, vagyis csaknem 4 százalékkal csökkenhet a pekingi kormány legfrissebb becslései szerint. Az erős keleti szél és az esőzések kárt tettek a növényekben az ország északkeleti részén, amelyet kukoricasávnak is neveznek, mert ezek a főbb termőterületek.

A várható veszteségek rekordmagasságba emelték a kukorica árát Kínában, és aggodalmakat váltottak ki a világ második legnagyobb gabonafogyasztójában az esetleges kínálat hiánya miatt. A történtek hatására fellendülhet az import.

„Úgy gondoljuk, hogy az északkeleti régió kukoricakibocsátása ebben az évben, azaz a termés 5, vagy akár 10 millió tonnával csökkenhet” – mondta Zhang Dalong, a COFCO határidős elemzője, utalva a Földművelésügyi Minisztérium legfrissebb termelési becslésére, amelyben a 2019/20-as terméshez évben 260,7 millió tonna szerepel.

„A gabona termelésére és minőségére gyakorolt időjárási hatás hosszabb távon is érezhető lesz” – tette hozzá Zhang.
Három tájfun augusztus végén és szeptember elején Heilongjiang, Jilin, Liaoning és Belső-Mongólia tartományokban söpört végig.

„A lelapított növényekről megfelelő eljárással, betakarítható a termés, de sok a bizonytalanság” – mondta Meng Jinhui, a Shengda Futures agárkereskedelmi cég vezető elemzője.

„A betakarítás költségei mindenképpen növekedni fognak, és növekszik annak a kockázata, hogy a kukorica penészesedik” – mondta Meng, akinek a kezdeti becslései szerint az északkeleti régió kukoricakibocsátása körülbelül 5 millió tonnával csökken majd.
A termésveszteség éppen akkor következik be, amikor a gyorsan fellendülő húsipari ágazat felől a kereslet erősödik az országban.

A magasabb árak hatására az északkelet-kínai gabonakereskedők kibővítették a tárolókapacitásokat. Közben egyes várakozások szerint a mezőgazdasági termelők az idén le akarják állítani az eladásokat.

A termelésveszteség Heilongjiangban, Kína legnagyobb kukoricatermelő tartományában akár 20 százalék is lehet – áll egy elemzőcég jelentésében.

A belföldi kibocsátás csökkenésével várhatóan Kína többet importál olyan nagy termelő országoktól, mint az Egyesült Államok – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség.

„Több kukoricát kellene vásárolnunk” – mondta az egyik állami tulajdonú mezőgazdasági kereskedelmi társaság ügyvezetője.

„A tengerentúli kukorica olcsó, ezért van értelme vásárolni. Nincs elég takarmánymagunk és csak vásárolhatunk” – mondta az ügyvezető, aki nem akarta elárulni a nevét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Pluszban a fontosabb agrártermékek

2019. december 13. 13:08

A szójabab 0,6, a kukorica 1,7, a búza pedig 2,2 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén. Mindháromnál a friss exportkereslettel magyarázható a drágulás.

A minisztériumi jelentés hatására emelkedett a három fő agrártermék ára

2020. január 13. 09:03

A kukorica tonnánkénti ára 152,2 dollárnak megfelelő szintig drágult, a búzaért 207,3 dollárnyit adtak tonnánként míg a szójabab 347,6 dollárba került.

Eladói fölény az agrárpiacokon

2020. június 10. 08:02

Nem volt jó kereskedési nap a párizsi árutőzsdén sem. A malmi búza, a takarmánybúza és a kukorica ára is csökkent a következő határidőre, miközben a repce ára nem változott.

Nagy szükség lenne a csapadékra!

2020. április 24. 09:32

A tavaszi szántóföldi munkáknak kedvez az időjárás, a gazdálkodók jó ütemben haladnak a tervezett feladatokkal. Folyamatban van a gyomirtás is, azonban annak hatékonyságát az éjszakai fagy közeli állapot jelentősen hátráltatja.