Agrárközélet

Több ezer magyar gazda folytat biotermelést

NAK

Magyarországon 186 000 hektár ökoterület található, ezen 3414 gazda végez biotermelést, további 442 előállító bioélelmiszer-feldolgozást folytat. Az egy főre jutó hazai bioélelmiszer-fogyasztás 3 euró – derül ki egy átfogó nemzetközi tanulmányból.

A bioélemiszerek iránt növekvő fogyasztói igény tapasztalható, a gazdák szívesen termesztenek bioalapanyagokat. Ennek köszönhetően az ökológiai gazdálkodási tevékenységgel foglalkozó országok száma 178-ra nőtt – tartalmazza az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (FIBL) és az Ökológiai Gazdálkodási Mozgalmak Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) 2018-as jelentése.

2016-ban – 7,5 millió hektáros növekedéssel – 57,8 millió hektárra nőtt az ökogazdálkodásba vont területek nagysága. A világ bioterületeinek majdnem fele a csendes-óceáni térségben található (27,3 millió hektár), amelyet jócskán lemaradva Európa (13,5 millió hektár) és Latin-Amerika (7,1 millió hektár) követ. A legkiterjedtebb ökoterülettel Ausztrália (27,2 millió hektár), Argentína (3 millió hektár) és Kína (2,3 millió hektár) büszkélkedhet. Viszont ország területhez viszonyított arány tekintetében Lichtenstein jár az élen (37,7 százalék). 2016-ban 2,7 millió biotermelő szerepelt a nemzetközi nyilvántartásban; a legtöbb Indiában (835 200), Ugandában (210 352) és Mexikóban (210 000) található.

A bioélelmiszerek piaca 2016-ban világviszonylatban elérte a 89,7 billió dollárt. Az Egyesült Államok 39,8 billió eurós piacával vezető országnak tekinthető, amelyet jelentősen lemaradva Németország (9,5 billió euró), Franciaország (6,7 billió euró) és Kína (5,9 billió euró) követ. A legmagasabb egy főre eső fogyasztás Svájcban (274 euró), míg a bioszektor legmagasabb piaci részesedést Dániában ért el.

Az IFOAM adatai alapján hazákban 186 000 hektár ökoterület található. 3414 gazda végez biotermelést és 442 előállító bioélelmiszer-feldolgozást. Az egy főre jutó bioélelmiszer-fogyasztásunk – elmaradva az EU-átlag 60,5 eurótól – 3 euró, míg a hazai forgalom 30 millió euróra tehető.

A bioélelmiszerek legnagyobb részesedését a tejtermékek adják (9,5 billió dollár). A bio-tejtermékek legnagyobb piaca az Egyesült Államok, 6 billió dolláros eladással és évi 10 százalékos növekedéssel. Európában Német- és Franciaország tekinthető a legjelentősebb piacnak, ahol szintén folyamatos növekedés tapasztalható. A növekedést eltérő termékek indukálják, például Németországban a sajt (7,8 billió euró), míg Franciaországban a tej (282 millió euró). Annak ellenére, hogy a kínai biotej az összes tejeladás alig 1,3 százalékát adja (csecsemő tápszerek esetében 7 százalék), a piaci igény folyamatosan nő. Az ausztrál biotejtermék-piac 2008 és 2013 között közel kétszeresére duzzadt. Érdekes, hogy a tej helyett (2 százalékos részesedés) az ausztrál piacon a joghurttermékek dominanciája jellemző (22 százalékos részesedés). A Talaj Szövetség (Soil Association) az Egyesült Királyság vezető ökológiai szervezetének jelentése alapján a szektoron belül a vaj és zsiradékok (4,2 százalék), a sajtok (3,8 százalék) valamint a tej (3,3 százalék) mutatta a legnagyobb éves növekedést, ami az előremutatások alapján folytatódni fog.

Az ökológiai húsok piaca fajta és disztribúciós hely tekintetében is szegmentált. A fogyasztói preferenciák tekintetében kedveltebb termék a baromfi-, a marha- és a bárányhús. A szuper- és hipermarketek kedvelt forgalmazási csatornák, illetve egyre népszerűbbek a különleges húsboltok. Az ökohúsok fogyasztásában vezető piacnak számít Észak-Amerika (a teljes piac 48 százaléka) és Európa. Az egészségtudatosan táplálkozó fogyasztók számának növekedésével az ázsiai és a csendes-óceáni térségben a kereslet növekedést mutat. Az előrejelzések alapján a feldolgozott marhahús piaca például 2017 és 2027 között 6,4 százalékos növekvést produkál, és 2027-re eléri a 12 milliárd dollárt.

A halászati és akvakultúra-termékek piacának európai megfigyelőközpontja (European Market Observatory for Fischeries and Aquaculture Products, EUMOFA) jelentése alapján az akvakultúra-ágazat közel 4 százaléka biotermék, amely mennyisége 2015-ben körülbelül 500 000 tonna volt. Az ökológiailag tenyésztett akvakultúrás termékek előállításában messze Írország jár az élen – az európai előállítás 44 százalékát tudhatja magáénak –, őket Olaszország (17 százalék), az Egyesült Királyság (7 százalék) és Franciaország (6 százalék) követi. A leggyakrabban tenyésztett fajok közé tartozik a lazac (az EU teljes lazactenyésztésének 9 százaléka, 16 000 tonna), az éti kagyló (4 százalék, 20 000 tonna) a ponty (8 százalék, 6 000 tonna), a pisztráng (3 százalék, 5 000 tonna) valamint a tengeri sügér és a durbincs (1 százalék, 2 000 tonna). A magyarországi öko-haltenyésztés 2015-ben elérte a 3 498 tonnát, amelynek legnagyobb része ponty volt. Azonban a hazai bio-akvakultúrából származó termékek fogyasztása alig 1 százaléka a teljes halfogyasztásnak, az ezen termékekkel kapcsolatos fogyasztói igény egyenlőre mérsékelt.

A fogyasztók fokozódó tudatosságának (egészség, wellness) és a mindehhez rendelkezésre álló, vásárlási döntést megalapozó információs háttérnek köszönhetően a bioélelmiszerek piacának növekedése az elkövetkező években várhatóan töretlen lesz. A hagyományos élelmiszerek között előnyt élveznek a kevesebb vegyszer felhasználásával előállított, kedvező beltartalmi értékű bioélelmiszerek, azonban széleskörű fogyasztásuknak továbbra is gátat szab a konvencionális termékekhez viszonyított magasabb ár.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Tapasztalatok az ökológiai szójatermesztésről

A 2020 januárjában megjelent USDA (United States Department of Agriculture) jelentés szerint a 2019/2020-as évben a világ szójatermesztése 337,7 millió tonna, ami 0,23 millió tonnával több, mint az elmúlt évben. A legnagyobb szójatermesztő országok továbbra is Brazília (123 millió t), USA (97 millió t) és Argentína (53 millió t), az EU-ban 2,6 millió tonna szóját termelnek.

Lendületben a hazai bioágazat

2019. április 24. 07:17

Az adatok azt mutatják, hogy Magyarországon az elmúlt időszakban az ökológiai művelésű ültetvények és szántók aránya nőtt, a közeljövőben az ökogyepterületek nagyobb mértékű emelkedése várható.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

Más határidők vonatkoznak az első és az újratelepített ültetvény telepítésére és bejelentésére

2019. június 3. 16:33

Nem elegendő a pályázatban tett telepítésre vonatkozó speciális nyilatkozat, a telepítést követően a telepítés megtörténtét be is kell jelenteni.