Agrárközélet

Tovább növekedhet a takarmányágazat idén

MTI

A takarmányágazat kibocsátása az idén 2 százalékkal 3,45 millió tonnára nőhet, és tavalyhoz képest 8 százalékkal több, közel 270 milliárd forint árbevételt érhet el - írja az Euler Hermes Hitelbiztosító legfrissebb elemzésében.

Számításaik szerint az ágazat bevétele mintegy 240 milliárd forint volt 2017-ben, amikor Magyarországon 3,35 millió tonna takarmánykeveréket gyártottak, tavaly 3,38 millió tonnát, amely az idén meghaladhatja a 3,45 millió tonnát – közölte a biztosító az MTI-vel.

A társaság 2014. és 2019. közötti adatok elemzése alapján megállapította, hogy közel 330 magyarországi takarmánykeverő állította elő az uniós össztermelés több mint 2 százalékát. A magyar takarmányból 1,3 millió tonnát a sertéságazatban, 1,4 millió tonnát a baromfiágazatban használnak fel, 450 ezer tonnát a kérődzőknek, 130 ezer tonnát pedig egyéb célra gyártanak.

Az ország éves takarmánytermelésének 40 százalékét 15 termelőegység állítja elő. A kisebb takarmánykeverő üzemek nagy része jellemzően a saját állatállomány takarmányozására termel, évi 50 ezer tonnát meghaladó kapacitással mindössze 20 keverő rendelkezik.

A biztosító szakértői azzal számolnak, hogy a kisebb üzemek egy része a munkaerőhiány, technológiai, hatékonysági hiányosságok és méretgazdaságossági problémák miatt beruházásait elhalaszthatja és áttérhet a vásárolt takarmányra, amely komoly mértékben átrajzolhatja a piacot.

Bujdosó Tünde, a hitelbiztosító kockázatkezelési igazgatója a közleményben azt taglalta, hogy az ágazat kedvezően teljesít, ám a piacnak szembe kell néznie többek között az éghajlatváltozási trendekkel, a szójadara piacán a szürkegazdasággal, valamint a folyamatosan jelen lévő állategészségügyi kockázatokkal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Az agrár-külkereskedelem egyenlege 20 százalékkal javult az év első felében

2019. október 20. 11:55

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzése szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 17 exportértéke emelkedett, négyé csökkent, háromé stagnált.

MEGJELENT: ŐSZI ÉS TAVASZI TAKARMÁNYBORSÓ

2018. augusztus 28. 08:39

A SAATEN-UNION Tudástár sorozat első, ingyenesen letölthető szakmai kiadványa az őszi és tavaszi takarmányborsóról. Hiánypótló összefoglaló neves kutatók, fejlesztők, nemesítők és termelők cikkeivel, érdekes adatokkal és gyakorlati tanácsokkal.

Penészgombák és mikotoxinok a szarvasmarha takarmányokban és az ellenük való védekezés lehetőségei

2020. április 4. 17:29

A hazai termesztésű gabonamagvak 20-30% mértékben szennyezettek az állati szervezet számára potenciális veszélyt jelentő mennyiségben valamely mikotoxinnal, melyek termeléscsökkenést, vagy nagyobb mennyiség hatására előbb tünetmentes, majd klinikai tünetekkel is járó toxikózisokat idézhetnek elő.

Megerősítette idei bevételi céljait a német BayWa Group

2019. november 15. 06:33

Az agrárüzletág első három negyedéves 8,19 milliárd eurós árbevétele 1,3 százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőttinél, de az üzleti eredmény 18,1 százalékkal 65,8 millió euróra emelkedett.