Agrárközélet

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! – 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

Agrofórum Online

A KM-ben a JFGK (jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények) kitérnek a vadon élő állatok, külön a vadon élő madarak és a növények védelmére is. Amikor ezekről a követelményekről beszélünk, akkor a NATURA 2000-es területek élőhelyeinek fenntartására vonatkozó szabályokat kell megismernünk, hiszen ezek az előírások az ott gazdálkodóknak kötelezőek.

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják. Jó tudni, hogy a védett állatfajok egyedének zavarására, károsítására, elpusztítására, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetésére vonatkozó tilalom, valamint a védett állatfajok lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyének lerombolására, károsítására vonatkozó tilalom nem csak NATURA 2000 területeken vizsgálandók, hanem a gazdaság teljes területén.

A földhasználat általános szabályai a Natura 2000 területeken:

  • A gyepterületeket legeltetéssel vagy kaszálással kell hasznosítani. (Szárzúzással a kaszálást kiváltani tilos!)
  • A gazdálkodási tevékenység során a gyepfelszín maradandó károsítása tilos! (Ide tartozik a fogasolás és a túllegeltetés tiltása is.)
  • Vadgazdálkodási létesítmények, berendezések kialakításához a vadászati hatóság engedélye szükséges.
  • A területen lévő nád irtásához hatósági engedély szükséges.
  • Az inváziós növényfajok irtása kötelező, elsősorban mechanikai módszerekkel vagy speciális növényvédő szer kijuttatással. (Ezen kívül tilos növényvédő szert kijuttatni ezeken a gyepterületeken!)
  • A belvíz elvezetése és a gyep öntözése tilos.

A legeltetés szabályai Natura 2000 gyepterületeken:

  • Ezeken a gyepeken csak szarvasmarha, juh, kecske, szamár, ló és bivaly legeltethető.
  • A terület túllegeltetése tilos!
  • Műtrágya, trágya kiszórása (a legelő állatok elhullajtott ürülékén kívül) tilos!
  • Natura 2000 területeken a téli időszakban (ebben a rendeletben: október 31. – és április 23. között) a legeltetés a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.

A kaszáláshoz kapcsolódó előírások:

  • A terület legalább 5, legfeljebb 10%-át, kaszálásonként változó helyen kaszálatlanul kell hagyni (minimum 6 méteres sávokban)
  • A kaszálás helyes technikája: belülről kifelé haladva (nem beszorítva a menekülő állatokat).
  • Vadriasztó lánc használata kötelező!
  • Napnyugtától napkeltéig a gépi munkavégzés tilos!
  • A kaszálás tervezett időpontját a munka megkezdése előtt legalább 5 nappal írásban be kell jelenteni az illetékes nemzeti park igazgatóságához.
  • A gyepterületen a szálastakarmány tárolása a kaszálást követő 30 napon túl tilos!

NATURA 2000 erdőterületekre vonatkozó szabályok:

Minden erdőrészleten be kell tartani az arra vonatkozó erdőtervben az erdészeti hatóság által meghatározott, NATURA 2000 jogosultsággal kapcsolatos követelményeket, amelyről az erdészeti hatóság tájékoztatja az erdőgazdálkodót.

A földtulajdonos új erdő telepítését csak erdészeti szakértő által készített telepítési-kivitelezési terv alapján kezdeményezheti, melyet az erdészeti hatósághoz kell benyújtani. Ez azonban még nem jogosítja fel a gazdálkodót a telepítés megkezdésére, ahhoz mind a telepítési-kivitelezési, mind az erdőgazdálkodási tervet jóváhagyó határozattal kell rendelkeznie. Az erdőgazdálkodási tervet szintén az erdészeti hatósághoz kell benyújtani, amely az adott évre kell, hogy vonatkozzon. Az erdőtelepítéssel érintett földrészleteket, a munkák elvégzése után 30 napon belül erdőművelési ágúvá kell nyilváníttatni. Az erdőtelepítést az erdészeti hatóság nyilváníthatja befejezetté, ha a telepítési-kivitelezési tervben meghatározott fafaj egyedei megfelelő számban, arányban és minőségben vannak jelen, és a faállomány további pótlást nem igényel.

Mit ellenőriz a hatóság?

A hatóság azt vizsgálja, hogy a helyszíni ellenőrzés időpontjában van-e egyértelmű jele annak, hogy a gazdálkodó megszegte a számára előírt követelményt. Vizsgálja még az engedélyköteles tevékenységek megfelelő megvalósítását, azaz rendelkezik-e a gazdálkodó a megfelelő engedélyekkel (pl. a kaszálást az előírás szerint bejelentette írásban; a gyepfeltöréshez van érvényes engedélye stb.). Ezen kívül a KM ellenőrzés során nézik meg a gazdálkodó által kötelezően vezetendő nyilvántartásokat (a gazdálkodási napló megfelelő vezetését).

KM sorozat 1. rész: https://dev.agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-1-resz-mi-fan-terem-a-km/

KM sorozat 2. rész: https://dev.agroforum.hu/agrarhirek/agrarkozelet/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-2-resz-a-km-altalanos-alapszabalyai/

KM sorozat 3. rész: https://dev.agroforum.hu/szakcikkek/novenytermesztes-szakcikkek/tudjon-meg-mindent-a-kolcsonos-megfeleltetesrol-a-vizek-nitratszennyezes-elleni-vedelme/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Közel 700 madárodút helyeztek ki az erdőkben

2019. május 11. 08:32

Az odútelepek sokszor madárbarát tanösvények vagy kertek kialakításához kapcsolódnak, és így ismeretterjesztési célokat is szolgálnak, de vannak rejtetten elhelyezett, például a baglyok fészkelését segítő odúk is.

Évente 10 millió hektár erdő tűnik el - határozott fellépést sürgetnek

2020. július 25. 13:24

A FAO által közzétett jelentés szerint 1990 óta mintegy 420 millió hektárnyi erdőterület tűnt el. Bár az erdőirtás mértéke az elmúlt három évtizedben csökkent, évente így is mintegy 10 millió hektár tűnik el.

Négy állami erdőgazdaságnál neveztek ki új vezérigazgatókat

2020. január 8. 13:32

Az új vezetők mindegyike a helyi erdők kezelésében tapasztalattal rendelkező erdőmérnök szakember.

51 méter, 65 centiméter, több, mint 140 éves és köszöni, jól van

2019. április 12. 08:36

A Somogy-megyei Iharosberényi Erdészet területén hivatalosan is lemérték az eddig legmagasabbnak tartott fa magasságát, és felmérték állapotát.

Életmód Képgaléria

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420