Az orosz gabonatermékek exportára stabil szinten maradt az elmúlt napokban. A kereskedelem csendesen zajlott, a hosszú hétvégével kezdődő május elején. A korlátozott exportigény és a száraz időjárást követően Oroszország déli részére megérkező esőzés befolyásolta a piacot a SovEcon mezőgazdasági elemző cég álláspontja szerint.
Oroszországban, mely a világ legnagyobb búzaexportőre, áprilisban tartós száraz időjárás volt tapasztalható, amelyet májusban esőzések váltottak fel. Az egyik vezető moszkvai mezőgazdasági elemző cég, a SovEcon, azonban azt közölte, hogy ezek az esők már túl későn érkeztek ahhoz, hogy az eddig keletkezett károkat teljesen helyre hozzák.
Az esőzések jelentősen javították a terméskilátásokat, ám Sztavropol és Krasznodar régiók egyes részein már így is súlyos károkat okozott a szárazság – hívta fel a figyelmet a SovEcon.
Oroszországban egyre jobban közeledik az idei termés hozamának alakulása szempontjából kulcsfontosságú időszakhoz, amely a nyáron érkezik el. A SovEcon hozzátette, hogy az Oroszország 2020-as gabonatermesztésére vonatkozó előrejelzésében már kisebb a várható mennyiség, mint korábban.
Az előrejelzések szerint a következő két hétben a megszokottnál ismét kissé szárazabb időjárás várható Krasznodar, Sztavropol és Rosztov régiókban, amely az oroszországi búzatermelés és -kivitel fő termőterülete. A termés feltételei átlagosak vagy jobbak az átlagosnál a Fekete-tengeri és a Volga-régiókban.
Az orosz búza kereskedése az elmúlt időszakban stabil volt, tonnánkénti 228 dolláros árral – írta a SovEcon a jelentésében. Az árpa árfolyama szintén egyenletesen alakult, 180 dollárnak megfelelő tonnánkénti árral.
Az orosz belföldi búza ára az exportőrök keresletével párhuzamosan esett vissza, mivel április 26-án elérték az április-júniusi kiviteli kvótát, amelyet a koronavírus-válságra reagálva állítottak be Moszkvából.
Oroszország áprilisi gabonakivitele körülbelül 3,7 millió tonna volt – tette hozzá a SovEcon.