Agrárközélet

Új szolgálati autókat kaptak a halőrök

MTI/AM Sajtóiroda

A kormány számára kiemelten fontos a halállomány védelme, a horgászok érdekeinek képviselete, a horgászturizmus fejlesztése – jelentette ki az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára az új halőri gépkocsik átadásán. Zambó Péter emlékeztetett arra, hogy az agrártárca ezen célok elérése érdekében az elmúlt években támogatási szerződéseket kötött a Magyar Országos Horgász Szövetséggel (MOHOSZ), melynek keretében 2015 és 2019 között mintegy egymilliárd forint, 2020-ban pedig újabb egymilliárd forint támogatást biztosít a minisztérium a szövetségnek.

Zambó Péter elmondta: a hatékony együttműködés eredménye az is, hogy az agrártárca a koronavírus-járvány idején gyors segítséget nyújthatott a halgazdálkodóknak. A támogatásokon belül 800 millió forintot biztosítottak az intervenciós halfelvásárlási és haltelepítési programra, melynek keretében a tavaszi időszakban több mint 300 horgászvízbe összesen csaknem 1200 tonna ponty telepítése történt meg. Ez nagy segítséget jelentett a hazai halgazdálkodók számára, és 1500 közvetlen, valamint ennél is több közvetett munkahelyet sikerült megmenteni az intézkedésnek köszönhetően.

Az Agrárminisztérium támogatásával valósult meg annak a 15 terepjárónak a beszerzése is, amelyet most adtak át a horgász-szervezetek számára. A fejlesztések folytatódnak, a horgászok a közeljövőben csónakok, csónakmotorok beszerzésére is készülhetnek, amely szintén a halőrök munkáját segíti majd. Zambó Péter úgy fogalmazott: az őshonos halállomány nemzeti kincs, az orvhorgászat okozta károkat ezért pénzben ki sem lehet fejezni.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnöke közölte: a beruházás értéke meghaladta a 101 millió forintot, a pályázó horgászszervezetek a keretből 50 százalékos támogatást kaptak. A járművek a hivatásos halőrök munkát segítik, ahogy a hamarosan érkező robogók, utánfutók és járműfelépítmények is. A következő három év beszerzéseiről a horgászok augusztusi választmánya dönt – közölte Szűcs Lajos. Hozzátette: két és fél év alatt több mint negyedmillióval nőtt a horgászok száma Magyarországon, így a Mohosz – több mint 650 ezer taggal – Magyarország legnagyobb társadalmi szervezete – tette hozzá.

Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott az átadáson elmondta: a kormány és a Mohosz együttműködése a magyar horgásztársadalomnak és a horgászturizmusnak is kedvez. A közelmúlt intézkedései közül kiemelte, hogy az orvhalászatot bűncselekménnyé minősítették át. Hozzátette: a legtöbb horgászvizet helyi egyesületek kezelik, jelentős részesedéssel a horgászjegyek bevételéből. A kormány bízik az újabb eredményekben, ezért a belföldi horgászvizeket érintő kérdésekben továbbra is számít a horgászok véleményére – tette hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

X. Halászati-Horgászati Szakember Találkozó - a szakmai összefogás a jövő záloga

2020. február 4. 07:37

Tízedik alkalommal rendezte meg január 30-31. között a Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszéke a Gödöllői Halászati-Horgászati Szakember Találkozót.

Átalakulóban a hazai halgazdálkodás

2018. március 21. 09:58

Eltolódtak a hangsúlyok a hazai halgazdálkodásban, ehhez kell az érintetteknek alkalmazkodni – derült ki a rövid és a hosszú távú feladatokról, célokról a MAHAL halak napi szakmai rendezvényén.

Megerősítik a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-t

2019. szeptember 11. 12:03

A társaság elsődleges feladata a haltelepítéshez szükséges jó minőségű és kellő mennyiségű egészséges halállomány biztosítása, felnevelése és kihelyezése a Balatonba.

Nagyon súlyos helyzetben van a hazai halágazat

2020. május 6. 04:36

A koronavírussal kapcsolatos járványügyi helyzet sajnos az akvakultúra ágazatot is súlyosan érinti. Fontos hangsúlyozni, hogy ez egyaránt vonatkozik az intenzív és a tógazdasági haltermelésre.