Agrárközélet

Uniós konzultáció az élelmiszer-ellátási lánc működésével kapcsolatosan

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság szerdán közzétett felhívásában arra kéri a mezőgazdasági termelőket, az uniós polgárokat és minden érintett felet, hogy a november 17-ig tartó online konzultáció keretében osszák meg az élelmiszer-ellátási lánc működésével kapcsolatos meglátásaikat.

A bizottsági tájékoztatás szerint az élelmiszer-ellátási láncban termelt hozzáadott értékből nem megfelelően részesülnek a lánc egyes szintjei, például a kisebb, és ezért kiszolgáltatottabb helyzetben lévő szereplők, így a mezőgazdasági termelők és kisvállalkozások. Ennek egyik oka a küztük és a gazdaságilag erősebb és nagymértékben központosítottan működő üzleti partnereik között lévő tárgyalási pozíciói különbségek.

– A mezőgazdasági termelők az élelmiszer-ellátási lánc első láncszemét alkotják, nélkülük nem létezhetne élelmiszer-feldolgozás, -értékesítés és -fogyasztás. Ugyanakkor azt kell látnunk, hogy gyakran ők kerülnek a leggyengébb pozícióba. Az élelmiszer-ellátási lánc rendellenességeinek kiigazítása céljából vállaljuk a kezdeményező szerepet, hiszen a Bizottság hagyományosan kiáll az európai mezőgazdasági termelőkért. Arra bátorítom az unió minden polgárát, mezőgazdasági termelőjét és az érdekelt feleket, hogy az online konzultáció keretében osszák meg velünk ezzel kapcsolatos meglátásaikat – mondta Phil Hogan, a mezőgazdaságért és a vidékfejlesztésért felelős biztos.

Az Európai Bizottság össze kívánja gyűjteni a véleményeket, hogy értékelhesse az agrár-élelmiszeripari termékekkel kapcsolatos tisztességtelen nemzetközi kereskedelmi szokások kezelése és szabályozása érdekében uniós szinten meghozható intézkedések szükségességét és célszerűségét. Mint írták, tekintettel arra, hogy szükség van bizonyos fokú versenyre, a konzultáció segíteni fog annak megítélésében, hogy vajon be kell-e vezetni további uniós piaci átláthatósági rendelkezéseket.

A kérdőív feltérképezi a termelői együttműködések iránti érdeklődés szintjét is, és többek között a cukor-ágazatban már bevezetett, úgynevezett értékmegosztási, vagyis az érintett piaci árak változásából fakadó piaci nyereségek és veszteségek megosztására vonatkozó megállapodások hasznosságát.

A nyilvános konzultáció hamarosan az összes uniós nyelven elérhető lesz, egyelőre az angol nyelvű tájékoztató oldal, és az azon belül elérhető online kérdőív látható.

(Európai Bizottság/NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Agrárium a koronavírus idején – kérjük, töltse ki kérdőívünket!

2020. március 21. 07:17

A döntéshozók és mindannyiunk közös érdeke, hogy a koronavírus-járvány okozta rendkívüli körülmények között minél hitelesebb képet kapjunk a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban működő vállalkozások üzleti várakozásairól, a kihirdetett veszélyhelyzet gazdaságukra tett hatásairól, az előrelátható következményekről, a saját hatáskörben meghozandó lépésekről.

Hobbikert: százezreket költünk a kertünkre

2019. április 24. 05:37

Az Andreas Stihl Kft. által végzett felmérés azt mutatta, hogy a kertrendezésbe vágók számára a legnagyobb kihívást a kert fenntartása jelenti, ehhez pedig elsősorban ár-érték alapján vásárolnak eszközöket. A vásárlók idén több százezres keretet használhatnak fel otthonuk környezetének átalakítására.

Mondja el véleményét a digitalizációról és az innovációról

2019. december 1. 15:33

Jelenleg zajlik a 2020 utáni közös agrárpolitika kereteinek kialakítása, és egyúttal megkezdődtek a hazai agráriumot érintő KAP Stratégiai Terv kidolgozásának előkészületei is. A folyamatnak most Ön is aktív résztvevője lehet!

Információszerzés és döntéstámogatás az agráriumban

2020. augusztus 25. 12:48

Meghívó országos felmérésre értékes ajándékokkal és érdekes információkkal.