Mára már nincs olyan mezőgazdasági vállalkozás, mérettől függetlenül, amelyet ne sújtana a munkaerőhiány, amelynek mértékében legfeljebb fokozatok vannak: a nagy és a még nagyobb. Amíg azonban korábban elsősorban a szakemberek hiánya volt a jellemző, addig napjainkra a képzetlen munkaerő nem léte is meghatározó gonddá vált több ágazatban is. Az érintett termelők részéről fórumokon, beszélgetések során gyakran felvetődik a közfoglalkoztatás esetleges munkaerő elszívó hatása. Jelen írásunkban többek között erre a kérdésre kerestük a választ. Kérdéseinkre a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya válaszolt.
Milyen keretei lesznek idén a közfoglalkoztatási programnak, illetve mekkora mértékű az a forrás, amelyet erre elkülönítettek?
A hazai közfoglalkoztatási programok finanszírozására a 2019. évben rendelkezésre álló Start-munkaprogram előirányzat 180 milliárd forint mértékű, amelyből 26,7 milliárd forint (14,8%) a mezőgazdasági programok kerete.
Milyen változások lesznek, amelyek elvileg idén már pozitívan hatnak a közmunkások termelésben való szezonális alkalmazására? Lesznek-e könnyítések, amelyek a munka világába igyekeznek visszavezetni az érintetteket?
A közfoglalkoztatottak száma folyamatosan csökken (a mezőgazdasági közfoglalkoztatásban résztvevőké is), egyre több álláskereső találja meg helyét a nyílt munkaerőpiacon. 2010-óta harmadára csökkent a munkanélküliség, 800 ezerrel több a munkavállaló, 7 százalékuk a mezőgazdaságban helyezkedett el. A Kormány a közfoglalkoztatottak nyíltpiaci elhelyezkedése, valamint a mezőgazdaság szezonális munkaerőigényének kielégítése érdekében számos intézkedést tett az elmúlt években. A jogszabályi háttér teljes körűen rendelkezésre áll, nem szabályozásbeli probléma áll fent.
Főbb intézkedések a tárgyban:
– A közfoglalkoztatott a közfoglalkoztatás időtartama alatt egyszerűsített foglalkoztatás (a továbbiakban: EFO) formájában részt vehet például mezőgazdasági munkákban; valamint közvetíthető EFO keretében ellátandó állásokra, a felajánlott EFO el nem fogadása esetén a közfoglalkoztatott kizárásra kerül a közfoglalkoztatásból. Az EFO munkaviszonyban foglalkoztatni kívánó munkáltató a munkaerőigényét május 1-je és október 31-e között településének a polgármesterénél is bejelentheti. Az EFO munkaviszonyban foglalkoztatni kívánó munkáltató minden év október 31-éig bejelentheti a tervezett foglalkoztatás helye szerint illetékes megyei foglalkoztatási szerv részére a következő év május 1-je és október 31-e között általa tervezett egyszerűsített foglalkoztatás helyét, a foglalkoztatni kívánt létszámot és a foglalkoztatás tervezett ütemezését. A Belügyminisztérium a következő évi közfoglalkoztatást úgy tervezi meg, hogy a bejelentett EFO munkaerőigények kielégítésére megfelelő munkaerő tartalék álljon rendelkezésre.
– A közfoglalkoztatottak évi 120 napra rövid idejű keresőtevékenységben (pl.: mezőgazdasági idénymunkában) vehetnek részt. A közfoglalkoztató köteles a közfoglalkoztatott részére, munkavállalás érdekében fizetés nélküli szabadságot engedélyezni, melynek időtartama 90 napról 120 napra növekedett.
– A közfoglalkoztatottakat álláskeresési célból munkaidő-kedvezmény illeti meg. Eszerint a közfoglalkoztatott mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól az állásinterjú ideje alatt, miközben állásidőre járó bért kap.
– A közfoglalkoztatott személyek részére az állami foglalkoztatási szerv, az álláskeresőkhöz hasonlóan megfelelő állásigény esetén nyílt munkaerőpiaci ajánlatokat biztosít. A közfoglalkoztatott személyek részére 2016. február 1-jétől kezdve bevezették az elhelyezkedési juttatás intézményét, amely pénzügyi ösztönzést nyújt a közfoglalkoztatottak számára az elsődleges munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre. 2018. november 1-jétől az elhelyezkedési juttatás összege a korábbi mértékének duplájára, 45.600 Ft/hó-ra emelkedett, továbbá elhelyezkedési juttatásra az a közfoglalkoztatott is jogosult, aki mezőgazdasági idénymunkában vesz részt. Az elhelyezkedési juttatást eddig mintegy 14.000 fő vette igénybe és helyezkedett el az elsődleges munkaerőpiacon.
– A „Közfoglalkoztatásból versenyszférába” program keretében munkaerőpiaci szolgáltatásokat (pszichológiai, álláskeresési tanácsadás, munkatanácsadás stb.) is biztosítunk, amelyek növelik a közfoglalkoztatottak önbizalmát, motivációját, mindezek elengedhetetlenek a sikeres és eredményes álláskereséshez. Csak 2018-ban csoportos tanácsadáson 59.000 fő, míg egyéni tanácsadáson 68.000 közfoglalkoztatott vett részt. 2019-ben egyszerűsített foglalkoztatás keretében tervezett foglalkoztatottak számával kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy az érintett foglalkoztatók száma az elmúlt időszakban évről évre növekedett: míg 2016-ban csupán 29, 2018-ban már 631 munkáltató jelezte az illetékes kormányhivatalnak vagy a polgármesternek, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatna dolgozókat. A 2018-ban bejelentett igények túlnyomó többsége, 5 514 fő (88%) egyszerű mezőgazdasági munkát végzők foglalkoztatására vonatkozik. A témáról bővebb információt az érdeklődök a következő webhelyen találnak: http://kozfoglalkoztatas.kormany.hu/jelentes-a-2019-ben-egyszerusitett-foglalkoztatas-kereteben-tervezett-foglalkoztatottak-szamarol
A közfoglalkoztatás esetenkénti munkaerő elszívó hatása miatt lényeges kérdés, hogy az elmúlt tíz év során zsugorodott-e a program?
Az alábbi táblázat, amely az Adattárház 2019. 14. heti adatai alapján készült, jól tükrözi az elmúlt évek adatainak az alakulását:
A Járási Startmunka mintaprogram, mezőgazdasági pillér
ADATTÁRHÁZ 2019. 14. HETI ADATAI ALAPJÁN |
|||||
Támogatás kezdetének éve | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
Programot indító települések száma | 1306 | 1286 | 1190 | 1076 | 930 |
Szerződés szerinti létszám (fő) | 37.993 | 35.791 | 28.724 | 22.389 | 17.601 |
Mindemellett rögzíteni kell azt is, hogy nem csupán a mezőgazdasági közfoglalkoztatási programban résztvevők, hanem a közfoglalkoztatottak éves átlagos létszáma is folyamatosan csökken: 2016-ban 223 470 fő, 2017-ben 179 492 fő, 2018. évben pedig 135 620 fő volt a létszámuk. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a közfoglalkoztatásban résztvevők átlagos létszáma 2019 januárjában 119 ezer fő volt.