Állattenyésztés

Kevesebb élő szarvasmarhát és juhot exportál az EU idén

NAK

Az EU élő szarvasmarha- és a juhexportja várhatóan csökkenni fog ebben az évben, az olajtermelő nemzetek csökkenő kereslete és a COVID-19 hatására esetlegesen bekövetkező szállítási zavarok következtében.

Az Európai Bizottság által kiadott új, rövid távú előrejelzés szerint az EU-27 teljes élőállat-exportja várhatóan 333 000 tonnát tesz ki 2020-ban. Ez majdnem 5%-os csökkenést jelentene a tavalyi évhez képest, és több mint 7%-kal alacsonyabb a 2018 évi szintnél. Ebből az összértékből 223 000 tonnát tesz ki az élő szarvasmarha-szállítás mennyisége, mely várhatóan 5%-kal csökken a 2019. évi értékhez viszonyítva. Az élő juh exportja, hasonlóan a szarvasmarhához, 5 %-kal, várhatóan 59 000 tonnára esik vissza, mely ellentétes irányt mutat a tavaly rögzített növekedéssel. A teljes élőállatexport-egyenlegben a szarvasmarha- és juh-export csökkenése mellet az élősertés- és baromfiexport-mennyiségek is mérséklődni fognak.

A bizottsági jelentés megjegyzi, hogy az EU tavalyi élőszarvasmarha-exportjának csökkenése a törökországi alacsonyabb kereslet hatására alakult ki. Az EU továbbá jelentős mennyiségű exportot irányított át Algéria irányába, amely a húsbehozatallal szemben az élőállat-importot részesíti előnyben. Az előrejelzés szerint további csökkenés várható 2020-ban az alacsonyabb a törökországi kereslet, a brazíliai és uruguayi árverseny, valamint az alacsony olajárak miatt Algériában és Líbiában tapasztalható keresletcsökkenés következtében.

Noha a COVID-19 még nem érinti az EU élőszarvasmarha-kivitelét, a Bizottság szerint a lehetséges szállítási zavarok (pl. a tehergépkocsi vezetők hiánya) fentieken túl további kockázati tényezőt jelenthetnek.

Az EU élőjuh-exportja 2019-ben határozottan növekedett, amelyet Szaúd-Arábia és Irán erősödő keresleti igénye eredményezett. 2020-ban azonban az élőjuh-export egyértelműen csökken, mivel a negatív tendencia folytatódik Líbiában, Jordániában és Izraelben. A COVID-19, a szarvasmarhához hasonlóan szintén korlátozhatja az élő juh szállítását és exportját, különösen Irán irányába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Növekszik a hazai szarvasmarha állomány

2019. június 21. 09:33

A hazai tejágazat növekedő pályán van, a korábbi évek piaci nehézségeit veszteség nélkül átélő s nemcsak túlélő ágazat mára stabil alapon működik.

Melyik színt válasszam? - 22 féle színből választhatnak a szarvasmarha tartók az ENAR-ban

2019. december 18. 15:17

2019. december 18-tól a borjúbejelentések és módosítások során a korábbi 10 helyett már 22 színből választhatnak a bejelentők. Emellett lehetővé vált az egyedek tömeges, elektronikus adatbejelentése is közvetlenül a „webENAR” felületén.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Épül az ország egyik legnagyobb sertéshizlaldája

2018. március 30. 08:01

Magyarország egyik legnagyobb sertéshizlaldáját építteti meg a magyar tulajdonú Claessens Group a Somogy megyei Böhönyén, a 4 milliárd forintos beruházással.