Állattenyésztés

Kevesebb marhahúst termelhet az unió

Agrárgazdasági Kutató Intézet

Csökkenhet idén az Európai Unióban a marhahústermelés – írta friss jelentésében az Agrárgazdasági Kutató Intézet. Magyarország nettó exportőr volt élő szarvasmarhából és marhahúsból 2016. és 2017. január-októbere között.

Az Európai Bizottság decemberben megjelent projekciója szerint az unió marhahústermelésének lassú, de folyamatos csökkenése várható 2018-tól 2030-ig. A közösség marhahústermelése 7,8millió tonna lehet 2018-ban, nem változik számottevően a 2017. évihez képest. A szakértők szerint a tehénállomány 35millió egyed (23millió tejhasznú) körül alakul az idei évben, és 6 százalékos csökkenés várható 2030-ig.

A közösség marhahús-fogyasztása előreláthatóan 5 százalékkal csökken a vizsgált időszak végére a 2017. évi volumenhez képest. Az egy főre jutó marhahús-fogyasztás a régi tagországokban 11,7 kilogramm, míg az új tagországokban 3,6 kilogramm körül alakulhat 2030-ban.

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 1 százalékkal emelkedett 2017. január-októberben a 2016. január–októberihez képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Oroszország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállítottuk, ahova 6 százalékkal emelkedett a kivitel. Magyarország élőmarha-importja 25 százalékkal nőtt 2017. január-októberben a 2016 első tíz hónapjában beszállított mennyiséghez képest. Az élő szarvasmarha 62 százaléka Hollandiából, Németországból, Romániából és Ausztriából származott. Magyarország nettó exportőr volt élő szarvasmarhából és marhahúsból a megfigyelt periódusban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Franciaországból exportáltak kéknyelv betegséget Észak-Írországba

2018. december 30. 12:56

Éberségre szólította fel az állattartókat az észak-ír állategészségügyi hatóság, miután december elején kéknyelvűségben szenvedő üszőt importáltak Franciaországból.

Száj- és körömfájás ütötte fel a fejét az orosz-kínai határnál

2020. február 12. 15:32

Az orosz hivatalos jelentések szerint a regisztrált 58 fertőzött szarvasmarhát és 18 sertést megsemmisítették, hogy gátat vessenek egy esetleges járvány kitörésének.

Netes rendelés miatt ítélték el a szarvasmarha-kereskedőt

2020. augusztus 27. 10:56

A szarvasmarha-kereskedő vitatta a bíróságon a felelősségét, közölte, hogy a vevő tisztában volt azzal, hogy az érintett állatok úgynevezett "második választású szarvasmarhák".

Folytatódott a szarvasmarha-állomány növekedése

2019. március 11. 12:02

A mezőgazdasági ágazat egyik meghatározó termelési ága a szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés, amely a teljes mezőgazdasági kibocsátás egytizedét és az állattenyésztés termelési értékének közel egyharmadát teszi ki.