Állattenyésztés

Megállapodott az unió az USA-val a hormonmentes marhahús behozataláról

NAK

Az Európai Bizottság 2019. június 14-én adott tájékoztatást a hormonmentes marhahús EU-ba történő behozatalára vonatkozó meglévő kvóták felülvizsgálatára irányuló tárgyalások sikeres lezárásáról.

Az Európai Unió megállapodást kötött az Egyesült Államokkal, amely garantálja, hogy az amerikai mezőgazdasági termelők nagyobb részesedést kapjanak az EU piacára belépő hormonmentes marhahús nemzetközi behozatali kvótájából (45000 tonna). A mostani megállapodás a 2009-ben megkötött és 2014-ben felülvizsgált EU Miniszterek Tanácsa megbízatásán alapul, hogy megoldja a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) fennálló, a növekedést elősegítő hormonok marhahústermelésben való használatára vonatkozó, hosszan tartó vitát.

A legutóbbi tárgyalások eredményeként a Bizottság elvileg egyetértett az Egyesült Államokkal és más jelentős szállító országokkal abban, hogy az amerikai behozatali kvótát fokozatosan, hétéves időszak alatt 35 000 tonnára emelik (az első évre 18500 tonna). A fennmaradó mennyiség minden más exportáló ország számára nyitva áll. Phil Hogan, az EU mezőgazdasági biztosa hangsúlyozta, hogy az ügylet nem érinti az „EU-ba behozott marhahús teljes mennyiségét, minőségét vagy biztonságát”, és hogy a megállapodás megerősíti Brüsszel azon szándékát, hogy javítsa az Egyesült Államokkal fenntartott kereskedelmi kapcsolatokat.

A Bizottság nyilatkozatában kijelentette, hogy a tárgyalások kölcsönösen kielégítő eredményt eredményeztek a WTO szabályainak megfelelően. Az Európai Bizottság az elkövetkező hónapokban benyújtja a Tanácsnak a jogi javaslatokat az Egyesült Államokkal való megállapodás megkötéséhez. Az EU és USA közötti megállapodás azonban veszélybe kerülhet, ha Ausztrália, Argentína és más jelentős marhahús-szállítók megkérdőjelezik az elvesztett piaci hozzáférést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Hamarosan amerikában termesztett rizst ehetnek a kínaiak

2018. december 30. 14:05

Kína először nyitotta meg piacát az amerikai rizs előtt, ami szakértők szerint újabb jele annak, hogy kezd enyhülni a két ország között fagyossá vált kapcsolat.

Kína nyitna az amerikai szójabab és sertéshús felé

2019. december 6. 13:46

A világ két legnagyobb gazdasága immár 17 hónapja áll egymással kereskedelmi konfliktusban, amelynek megoldására a felek jelenleg egy részmegállapodás előkészítésén dolgoznak.

A szójabab piacán gondokat okozhatnak a szankciók

2020. május 25. 16:17

A kereskedelmi konfliktus kiéleződése rosszkor jön az agrártermékek szempontjából. A januárban megkötött kereskedelmi megállapodás után abban reménykedtek a termelők, hogy több szójababot és esetleg kukoricát tudnak értékesíteni az ázsiai országban.

A kínai kereslet növekedésében bíznak

2020. január 2. 11:27

A szójabab 0,25 százalékkal drágult, mivel januárban aláírhatják a Kína és az Egyesült Államok közötti részleges kereskedelmi megállapodást.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420