Mintha tavasz lenne, pedig naptár szerint még téli hónapban vagyunk. Ám ez a jó idő előrébb hozta a szezont, növényvédelmi szempontból mindenképpen. A repce kártevői és a gabona gombái miatt érdemes a határt gyakrabban szemlézni.
Jó hír a méhészeknek: Személyi jövedelemadó-mentes lesz a méhészeti termékek értékesítése!
További fontos információk:
- Az agrártárca elkezdte a 2021 és 2027 közötti időszak támogatási rendszerét tartalmazó stratégiai terv kidolgozását, amely 2027-ig tartalmazza majd a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében Magyarországra érkező valamennyi európai uniós forrás felhasználásának keretrendszerét, irányait és jogcímeit – mondta Nagy István agrárminiszter hétfőn Budapesten, az OTP Agrár Gálán.
- A kkv-k számára még összesen 152 hatályos nyitott Leader-pályázat érhető el. További részleteket ezen a linken találnak az érdeklődők.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatal országosan egységes tematika szerint szervez ingyenes tájékoztató fórumokat a mentor program keretében. A programmal a kezdő vállalkozásokat kívánják segíteni. A fórumok időpontjai, helyszínei a NAV honlapján érhetőek el.
- A Magyar Közlöny 19. számában, 2020. február 6-án megjelent az állattenyésztés részletes szabályairól szóló rendelet módosítása, mely a korábban kihaltnak hitt ősi sertésfajtánknak, a fekete mangalicának a védett őshonos mezőgazdasági állatfajtává történő nyilvánítását deklarálja.
- Megjelent a REL kisokos: földtől az asztalig. A NAK új vidékfejlesztési kézikönyve többek között a rövid ellátási láncból (REL) történő beszerzés előnyeit, a REL működési formáit, támogatási lehetőségeit mutatja be.
- Az őstermelők március 20-ig kérelmezhetik a 2020. adóévre szóló betétlapjukat, hogy az igazolványuk érvényessége január 1. napjára visszamenőleges legyen, ezáltal biztosíthatják őstermelői jogviszonyuk folyamatosságát. Nem érvényes igazolvánnyal a gazdálkodók nem minősülnek őstermelőnek, így őstermelőként értékesítési tevékenységet sem folytathatnak.
- Február 1-től igényelhető a VP5-8.6.2-16 kódszámú „Erdei termelési potenciál mobilizálását szolgáló tevékenységek”, fiatal erdők ápolásának támogatása. A támogatási kérelmet az online elektronikus kitöltő programon keresztül 2020. 02.01-től – 03.02-ig lehet benyújtani. A támogatható tevékenységek a kézi vagy gépi befejezett ápolás; tisztítás; törzsnevelési jellegű beavatkozások. A támogatás beadásának részleteit az Államkincstár honlapján érhetik el.
- A 2020. évi anyajuhtartás termeléshez kötött átmeneti nemzeti és uniós közvetlen támogatására irányuló támogatási kérelmet 2020. február 1. és március 20. között van lehetőségük beadni. Mind az átmeneti nemzeti anyajuhtartás-támogatás, mind pedig a termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás-támogatás esetében minden olyan, a juhfajhoz tartozó nőivarú állat jogosult támogatásra, amely a birtokon tartási időszak utolsó napján legalább az egy éves kort elérte. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózatán keresztül segíti a gazdálkodókat a kérelmek benyújtásában.
- A korábbi évekhez képest előrébb hozták a méhegészségügyi de minimis támogatási kérelem benyújtását. A méhészek a támogatási kérelmet 2020. február 1. és 28. között nyújthatják be a Magyar Államkincstárhoz, az erre a célra kialakított elektronikus űrlapkitöltő felületen keresztül.
- De minimis támogatás kérhető a méhészeti járművekre A támogatási kérelmet 2020. február 15. és 2020. április 15. közötti időszakban kell benyújtani.
- A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások esetén a kifizetési kérelem benyújtására a IV. tárgynegyedévre vonatkozóan: 2020. 04. 30-ig van lehetőségük.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatal frissítette az őstermelők adózási szabályait tartalmazó információs füzetét. A ’Mezőgazdasági őstermelő adózása’ című információs füzet ide kattintva érhető el.
- A nitrátjelentés idén is március végéig adható be.