Növénytermesztés

Belvíz: oda az őszi vetésű gabona Makó térségében

Agrofórum Online

Óriási károkat okoz a belvíz Csongrád megye déli részén, a Makó környéki termelőknek, az őszi vetésű gabonát teljesen elvitte a víz, és a tavaszi munkálatokat sem tudják elkezdeni.

Óriási károkat okoz a belvíz Csongrád megye déli részén, a Makó környéki termelőknek, az őszi vetésű gabonát teljesen elvitte a víz, és a tavaszi munkálatokat sem tudják elkezdeni. A kormány szerdán dönthet a belvíz elleni védekezés költségeinek fedezéséről, aminek a helyi gazdálkodók örülnek, de szerintük ezt hamarabb meg kellett volna már tenni.

Nagy teljesítményű szivattyúkkal próbálják a földekről a belvizet átemelni a gyűjtőcsatornákba Makó mellett. A csatornák azonban alig tudják elvezetni a vizet, mert évek óta nem lettek kitakarítva. A csatornák nagy részének a tulajdonosai a vízügyi igazgatóságok, de önkormányzati és magántulajdonban is vannak vízelvezető rendszerek. A vízgazdálkodás a védekezés egységesítése miatt 2015-től a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozik majd.

„Nem gondoljuk azt, hogy ennek a termőföldekkel való törődésnek a Belügyminisztériumba a helye. Ezt borítékolni lehetett, hogy ebből a mi javunkra nem sok jó származhat. Sajnos ez beigazolódott, ezt a belvízelvezetést itt, a térségben fél évvel ezelőtt meg kellett volna kezdeni, négy hónappal ezelőtt már egyértelműen látszott, hogy ez alól nem lehet mentesülni, ezt meg kell oldani. A mai napig nem történt még csak kormányzati intézkedés sem” – mondja Nagy György József, a makói települési agrárbizottság elnöke.

A termelők szerint a késlekedés miatt gyakorlatilag tönkrement az egész gazdasági évük. „Szerintem ezt a következő évet aláásta ez a belvízhelyzet, ami itt, Makó környékén sújt bennünket. Tehát már nézhetjük az őszi növényeket is, amelyik búzán áll a víz, az vagy újravetés, vagy kukorica, vagy napraforgó a végén. Tehát már a befektetett összeget teljesen el lehet felejteni. A többi területre nem tudunk rámenni. Ha nem tudunk rámenni, nem tervezhető, hogy mit fogunk bele vetni” – nyilatkozta Jancsik János egyéni vállalkozó.

Csongrád megyében 50 ezer hektár áll vízben, az országban több mint 100 ezer hektárt borít belvíz.

(MNO)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Bajba kerülhetnek az amerikai búzatermelők

2020. május 16. 12:24

Európában vegyesen alakult a kereskedés az agrárpiaci termékekkel. A fontosabb mezőgazdasági termékek közül csak a malmi búza ára emelkedett.

Kevesebb kalászos gabona termett az idén

2018. szeptember 27. 09:17

Az idén az előző évinél 1,3 százalékkal nagyobb területen 5,0 százalékkal kevesebb, 6,9 millió tonna kalászos gabona termett.

Komoly lejtőn az agrárpiacok

2020. június 28. 15:35

Párizsban is a mínuszok domináltak az agrárpiacokon. A repce kurzusa egy hét alatt 1,6 százalékkal, azaz tonnánként 6 euróval a 374,25 eurós/tonnás szintig mérséklődött.

Létrejöhet a „gabona OPEC”?

2020. január 6. 09:02

A „gabona OPEC” célja a gabonapiac stabilitásának biztosítása, az árpolitika összehangolása és a világ éhségproblémáinak megoldása lenne. A szervezet tagja lehet többek között Oroszország, az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada és Argentína.