Növénytermesztés

Határszemle – Betakarítottak, elvetettek, várnak (TERKA információ)

Agrofórum Online

Az Akasztó melletti Halász csárdában ültünk le egy konstruktív eszmecserére.

Gyanítom, hogy országosan ennyire nem állunk jól, sem a betakarítással, sem a vetéssel. Bár úgy lenne. És várnak, várják a gazdák, hogy milyen új pályázati lehetőségek nyílnak meg az EIP-AGRI égisze alatt.

Az Akasztó melletti Halász csárdában ültünk le egy konstruktív eszmecserére. Szőllősi Gergő volt a vendéglátó. A program első napirendi pontja az agrár-innovációban rejlő lehetőségekről szólt.

Kránitz Lívia az FM osztályvezetője az első hallásra nehezen emészthető EIP-AGRI programról beszélt. Erről a most induló programról, amelyben 150 milliárd Ft vár felhasználásra 2020-ig, és további jelentős összegeket lehet majd beruházásra fordítani. Erről az Agrofórum 2015. szeptemberi számában már adtunk egy előzetes tájékoztatást.

Az FM osztályvezetője elmondta, hogy a Nemzeti Agrárkamarával együttműködve a közeljövőben egy ötletbörzét tartanak. A kamarai tagok kapnak egy elektronikusan megküldött űrlapot, amely projekt javaslatokat vár a gazdáktól. Ezek feldolgozása után írják ki a pályázati felhívásokat. Vannak persze prioritások, amelyeket részletesen ismertetett, és amelyekről az Agrofórum januári számában olvashatnak majd.

*

A mezei munkákra áttérve, szinte valamennyien mindent betakarítottak és el is vetettek. (Országosan azért ez sajnos nincs így.) A napraforgóról már mindenki az előző TERKA-n beszámolt. Az átlagtermés 2,2-2,8 t/ha volt.

A kukorica már jobban szór: 5,5-7,5 t/ha, ettől is vannak persze eltérések.

*

Az árakról. A kereskedők azt mondják, hogy a kukorica jelenleg túl van árazva a 45-46 ezer Ft/tonna felvásárlási árral. (Állítják, ez csökkenni fog.)

A napraforgó átlag 120 ezer Ft/tonna áron cserél gazdát. Ma már nincs jelentős különbség a hagyományos és az un. HO-s napraforgó felvásárlási ára között. Többen úgy gondolják, hogy ha nincs különbség a felvásárlási árban a hagyományos és a HO-s napraforgó között, akkor a kevésbé igényes, hagyományos hibrideknél maradnak.

*

A vetésekről. Eső után és eső előtt. A vetések zöme az eső utáni időszakra húzódott, amelyek most vannak kelőfélben. Amelyek még ki sem keltek, azok télállóságával baj is lehet.

A repcék mindenütt túlfejlődtek, elkerülhetetlen a regulátorok alkalmazása. (Erről már írtunk a Légrádi Miklóssal készült riportunkban.)

Egy záró gondolat. Várjuk a jó időt, november még sokat segíthet a késői vetéseken, ha megajándékoz bennünket az áldott Napsugarak fényével és melegével. (Az Agrofórum Időjárás aloldala szerint ez a következő napokban mindenképp megadatik – a szerk.)

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Vegyes képet mutattak múlt héten a gabonapiacok

2020. április 27. 05:37

Európában múlt héten vegyes kép rajzolódott ki a gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül a takarmánybúza és a kukorica ára emelkedett. A malmi búza és a repce viszont olcsóbb lett öt nap alatt.

Csak a búza állta a sarat a nagy esések napján

2020. március 11. 04:37

Az agrártermékek piacán is az okozott rossz hangulatot, hogy a befektetők gazdasági visszaesésre számítanak azt követően, hogy gyakorlatilag összeomlott a kőolaj ára és fontos részvénypiacokon is drámaian megnőtt az eladói nyomás.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?

A koronavírus terjedése padlóra küldheti a gabonapiacokat

2020. február 25. 08:03

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára 2,75 euróval, a takarmánybúzáé pedig 1,85 euróval csökkent. Előbbi ára 192,25, utóbbié 148,25 euróra csökkent le tonnánként.