Növénytermesztés

Már bioüzemanyagként is felhasználható az amerikai szójabab

MTI

Engedélyezte az amerikai szójabab bioüzemanyagként való felhasználását kedden az Európai Bizottság, ami minden bizonnyal tovább fogja növelni az Egyesült Államokból érkező behozatal mennyiségét.

Az engedélyt 2021. július 1-jéig adták meg, de ez a megfelelő feltételek teljesülése esetén meghosszabbítható.

Az amerikai termelők így indulhatnak például európai közbeszerzéseken, minthogy a bizottság kimondta, az Egyesült Államokból származó szójabab energiahordozóként való felhasználása összhangban van az EU előírásaival.

„A megújuló energia jelenti Európa jövőjét, fontos, hogy a piacon megjelenő bioüzemanyagok mindegyike megfeleljen a magas fenntarthatósági sztenderdeknek” – írta a brüsszeli testület.

A friss adatok szerint az előző hat hónapban 112 százalékkal nőtt az Európai Unióban az Egyesült Államokból importált szójabab mennyisége az egy évvel korábbihoz képest. A teljes behozatal 75 százalékát teszi ki az amerikai import.

Az Európai Bizottságot vezető Jean-Claude Juncker még tavaly júliusban megállapodott Donald Trump amerikai elnökkel, hogy mielőbb tárgyalásokat kezdenek az ipari termékek vámmentességéről és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörléséről, a tárgyalások ideje alatt pedig egyik fél sem vet ki új vámokat. Juncker ekkor ígéretet tett rá, hogy növelni fogják az amerikai szójabab európai behozatalát.

A Juncker-Trump találkozót széles körben sikerként könyvelték el az EU szempontjából, szakértők szerint a bizottság elnökének anélkül sikerült meggyőznie Trumpot – legalábbis egyelőre – az autóipari védővámok elvetéséről, hogy feladott volna bármit a korábban lefektetett uniós alapelvekből.

Konkrét előrelépés azonban a szójabab-export növekedését leszámítva nem sok történt, és ezért többek szerint ismételten kiéleződhet a feszültség az Atlanti-óceán két partja között.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Elindult "Az aszú éve" magyar borokat népszerűsítő kampány az Egyesült Államokban

2018. február 19. 08:50

A rendezvényen részt vettek a washingtoni diplomáciai, politikai és üzleti élet szereplői, borkereskedő és -forgalmazó cégek vezetői, valamint csaknem 30 étterem borbeszerzői és kiemelt sommelier munkatársai is.

Az extrém hideg kihatással van az amerikai mezőgazdaságra is

2019. február 5. 10:33

A feldolgozás csökkenését jól szemlélteti, hogy – az Egyesült Államok földművelésügyi minisztériumának becslése szerint – a sertésvágás a korábbi 466 ezres állományról egy hét alatt 261 ezerre csökkent.

Újabb egymilliárd dolláros segítséget kapnak a gazdák Amerikában

2020. augusztus 25. 08:47

A program egyike azoknak a kormányzati erőfeszítéseknek, amelyekkel a Trump-adminisztráció részben a farmereket, részben a nehézségekkel küszködő családokat kívánja segíteni.

Megtorpant a gabonaárak emelkedése

2019. december 19. 08:33

A szójabab ára enyhén, 0,01 százalékkal a tonnánkénti 341 dolláros szint alá csökkent, az elmúlt napok drágulásait követően, ami a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás hatásának tudható be alapvetően.