Növényvédelem

A Bayer meghozta a döntést: nem kérvényezi az imidakloprid rovarölő hatóanyag megújítását

FruitVeb Hungary

A Bayer levélben értesítette az Európai Gazdálkodók és Mezőgazdasági Szövetkezések Szövetségét (Copa-Cogeca) arról, hogy az imidakloprid rovarölő hatóanyag 2020. július 31-én lejáró engedélyének megújítását nem kezdeményezi.

A neonikotinoid csoportba tartozó hatóanyag felhasználását az Európai Unió korábban, 2018 áprilisában már korlátozta és csak zárt termesztőberendezésekben tette azt lehetővé. A Bayer közölte, meggyőződése továbbra is az, hogy a neonikotinoidok fontos eszközei a mezőgazdasági növényvédelemnek, melyek szabályszerű használat mellett nem jelentenek elfogadhatatlan kockázatot a beporzó rovarokra nézve. Ennek ellenére tiszteletben tartja az Európai Uniós jogalkotási folyamatokat és az ezek eredményeként született döntéseket.

A korábbi szigorítás eredményeképpen 2019-től csak nagyon kevés lehetőség maradt az imidakloprid felhasználására. Az Európai Unióban a politikai légkör egyértelműen a neonikotinoidok csoportjába tartozó hatóanyagok teljes betiltása mellett van, így üzletileg nem indokolható a megújítási eljárásba való befektetés. Ennek következményeként a vállalat a továbbiakban nem fogja az imidakloprid hatóanyagra még megmaradt néhány felhasználási lehetőség megújítását sem kérelmezni.

A Bayer közlése szerint a döntést nem volt könnyű meghozni. A vállalat minden tőle telhetőt megtett azért, hogy bemutassa, a hatóanyagot tartalmazó termékek mekkora jelentőséggel bírnak egyes meghatározó kártevők elleni védelemben, és milyen értéket képviselnek a növényvédelemben. Sok energiát fektettek abba is, hogy bebizonyítsák, a beporzó rovarokra gyakorolt esetleges káros hatások körültekintő intézkedésekkel és a termékek megfelelő, előírásszerű alkalmazásával megelőzhetők, elkerülhetők. A Bayer nagyra értékeli az ügyfelei és sok más érintett fél erőfeszítéseit is, melyeket az elmúlt években annak érdekében hoztak, hogy népszerűsítsék a helyes gazdálkodási módszereket, valamint megértessék, ezek a termékek miért olyan fontos eszközök a gazdálkodók számára.

A vállalat tiszteletben tartja és elfogadja az Európai Unió imidakloprid hatóanyagra vonatkozó döntését. Üzleti stratégiáját ennek tükrében az új szabályozási környezethez igazítja. Azonban azokban a régiókban, ahol a hatóságok megerősítik ezen hatóanyagok biztonságos mivoltát és elismerik a gazdálkodók számára nyújtott előnyöket, a neonikotinoid alapú vetőmag- és állománykezelésre felhasználható termékeket továbbra is forgalmazni fogja.

A Bayer jelenleg vizsgálja, hogy a határozat milyen konkrét következményekkel jár és milyen végrehajtási ütemterv vonatkozik az egyes tagállamokra nézve. A jövőben együtt kíván működni az érintett szervekkel annak érdekében, hogy az új szabályozás bevezetésének lépései jól meghatározottak legyenek, közben a potenciális helyettesítő termékekre is figyelmet fordítva.

Hunyadi István / FruitVeB szakmai igazgató a Copa-Cogeca brüsszeli központjának megküldött tájékoztató levél alapján

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Mi lesz az állományszárítással? - Újabb növényvédő szereknek inthetünk búcsút

2018. december 11. 09:04

Az EU rendeletek értelmében a tirámmal csávázott vetőmagok 2020. január 30-ig forgalmazhatók és vethetők el, a dikvát készítmények felhasználásának végső határideje pedig 2020. február 4.

Gondolatok a növényvédőszer-engedélyezés szerepéről – régen és ma (holnap?)

2019. november 18. 15:25

Általánosan ismert jelenség az élet számos területéről, hogy a túlszabályozás ellehetetleníti a legális gazdasági működést, illetve egyre inkább „szürke” vagy „fekete” színek kezdenek eluralkodni a cél elérésének útját szegélyező díszítésen.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.