Növényvédelem

A Bayer meghozta a döntést: nem kérvényezi az imidakloprid rovarölő hatóanyag megújítását

FruitVeb Hungary

A Bayer levélben értesítette az Európai Gazdálkodók és Mezőgazdasági Szövetkezések Szövetségét (Copa-Cogeca) arról, hogy az imidakloprid rovarölő hatóanyag 2020. július 31-én lejáró engedélyének megújítását nem kezdeményezi.

A neonikotinoid csoportba tartozó hatóanyag felhasználását az Európai Unió korábban, 2018 áprilisában már korlátozta és csak zárt termesztőberendezésekben tette azt lehetővé. A Bayer közölte, meggyőződése továbbra is az, hogy a neonikotinoidok fontos eszközei a mezőgazdasági növényvédelemnek, melyek szabályszerű használat mellett nem jelentenek elfogadhatatlan kockázatot a beporzó rovarokra nézve. Ennek ellenére tiszteletben tartja az Európai Uniós jogalkotási folyamatokat és az ezek eredményeként született döntéseket.

A korábbi szigorítás eredményeképpen 2019-től csak nagyon kevés lehetőség maradt az imidakloprid felhasználására. Az Európai Unióban a politikai légkör egyértelműen a neonikotinoidok csoportjába tartozó hatóanyagok teljes betiltása mellett van, így üzletileg nem indokolható a megújítási eljárásba való befektetés. Ennek következményeként a vállalat a továbbiakban nem fogja az imidakloprid hatóanyagra még megmaradt néhány felhasználási lehetőség megújítását sem kérelmezni.

A Bayer közlése szerint a döntést nem volt könnyű meghozni. A vállalat minden tőle telhetőt megtett azért, hogy bemutassa, a hatóanyagot tartalmazó termékek mekkora jelentőséggel bírnak egyes meghatározó kártevők elleni védelemben, és milyen értéket képviselnek a növényvédelemben. Sok energiát fektettek abba is, hogy bebizonyítsák, a beporzó rovarokra gyakorolt esetleges káros hatások körültekintő intézkedésekkel és a termékek megfelelő, előírásszerű alkalmazásával megelőzhetők, elkerülhetők. A Bayer nagyra értékeli az ügyfelei és sok más érintett fél erőfeszítéseit is, melyeket az elmúlt években annak érdekében hoztak, hogy népszerűsítsék a helyes gazdálkodási módszereket, valamint megértessék, ezek a termékek miért olyan fontos eszközök a gazdálkodók számára.

A vállalat tiszteletben tartja és elfogadja az Európai Unió imidakloprid hatóanyagra vonatkozó döntését. Üzleti stratégiáját ennek tükrében az új szabályozási környezethez igazítja. Azonban azokban a régiókban, ahol a hatóságok megerősítik ezen hatóanyagok biztonságos mivoltát és elismerik a gazdálkodók számára nyújtott előnyöket, a neonikotinoid alapú vetőmag- és állománykezelésre felhasználható termékeket továbbra is forgalmazni fogja.

A Bayer jelenleg vizsgálja, hogy a határozat milyen konkrét következményekkel jár és milyen végrehajtási ütemterv vonatkozik az egyes tagállamokra nézve. A jövőben együtt kíván működni az érintett szervekkel annak érdekében, hogy az új szabályozás bevezetésének lépései jól meghatározottak legyenek, közben a potenciális helyettesítő termékekre is figyelmet fordítva.

Hunyadi István / FruitVeB szakmai igazgató a Copa-Cogeca brüsszeli központjának megküldött tájékoztató levél alapján

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Veszélyes kártevők: Amerikai kukoricabogár

2019. június 19. 04:37

Az amerikai kukoricabogár a legjelentősebb kukorica kártevőink közé tartozik. A kártétele a hektáronkénti 5-10 q-tól a teljes termésveszteségig terjedhet. A lárva és az imágó egyaránt kártevő.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

A legfontosabb tudnivalók a Bayer-Monsanto felvásárlásról

2018. június 7. 07:30

A tervek szerint június 7-én lezárul a Monsanto felvásárlása, a vállalat neve Bayer marad. Az összeolvadás révén kétszeresére nő a mezőgazdasági üzletág.