Növényvédelem

A biológiai szerek használata jelentheti a növényvédelem jövőjét

Agrofórum Online

Sok esetben felelőtlenül nyúlnak a növényvédő szerekhez a háztáji termeléssel foglalkozók - írja a Magyar Idők.

A biológiai szerek használata jelentheti a növényvédelem jövőjét a növényorvosi kamara szerint. A kártevők természetes ellenségeit tartalmazó termékek széles körű elterjedését gyorsíthatja, ha az Euró­pai Unió törekvésének köszönhetően egyszerűsödik az engedélyezési eljárás. A kémiai anyagokat kiváltó szerek használatára a kiskertekben is nagy szükség lenne, a kamara felmérése szerint ugyanis a hobbikertészek és az őstermelők sok esetben a szükségesnél nagyobb dózisú permetszert juttatnak ki a növényekre.

Aggasztó eredményekkel zárult a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara közel félezer kistermelő és hobbikertész megkérdezésével végzett felmérése. A kutatás eredményei szerint a 10 hektár feletti területen gazdálkodók a legtudatosabbak a növényvédelem terén. A jogszabályok ma már esetükben előírják a növényorvos alkalmazását. A szerződéseknek köszönhetően így a termelők esetlegesen hiányzó szakmai tudását a növény­orvos pótolni tudja, segítségükkel a gazdák eredményesen és pontosan alkalmazzák a kémiai anyagokat.

A főként őstermelőként dolgozó piacozók esetében azonban már nem ilyen megnyugtató a helyzet: legtöbbjük nem tudatosan nyúl a permetszerekhez, ráadásul sok esetben az előírt mennyiségeket és a várakozási időt sem tartják be. A legrosszabb eredményeket a hobbicéllal kertészkedők, a saját fogyasztásra termelők körében mérte a kamara. A háztáji termelésben sokkal kevésbé precízek és szabálykövetők a gazdák.

Lesújtó adat, hogy a túladagolást csak a válaszadók fele utasította el kategorikusan, míg ötödük kisebb-nagyobb mértékben egyetértett a nagyobb dózisú növényvédő szer alkalmazásával. Ennek oka egyrészt, hogy sokan úgy gondolják: a gyártók jelentős biztonsági réssel látták el a használati előírást, így a túladagolás sem jelenthet problémát.

Ez azonban téves elképzelés. Tarcali Gábor, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke szerint ezek a kémiai anyagok akkor fejtik ki hatásukat, ha az előírások szerint alkalmazzák őket. Egy többszörös túladagolás az emberi egészségre is súlyos veszélyt jelenthet.

A szakember szerint a legfontosabb az lenne, ha a legkisebb termelők és a hobbikertet művelők is az integrált növényvédelembe építenék be a kémiai anyagok használatát. Idetartozik például a fertőzött levelek, termények eltávolítása, illetve a biológiai alapú védekezés is. A szakember szerint ez utóbbi lesz a növényvédelem jövője.

A bio­lógiai szerek olyan rovarokat, gombákat, vírusokat tartalmaznak, amelyek a kártevők természetes ellenségeinek tekinthetők. Ma már számos üvegházban és fóliasátorban használják a növényvédelem ezen formáját a termelők.

A szélesebb körű elterjedéséhez az is hozzájárulhat, hogy az Európai Unió kezdeményezte, hogy a biológiai növényvédő szerek engedélyeztetési eljárása egyszerűsödjön és lerövidüljön. Ha ezt sikerül elérni, akkor a ma még borsos áron kapható termékek is olcsóbban juthatnak el a gazdákhoz. Az elnök hozzátette: a növényvédő szerek használata ma elkerülhetetlen velejárója az eredményes termelésnek, ugyanakkor csak a minimálisan szükséges használatuk megengedhető.

Zsigó György, a növényorvosi kamara budapesti szervezetének alelnöke szerint a helyzeten sokat javítana, ha az érintettek szakszerű információk­hoz jutnának. Ezért a kamara azon dolgozik, hogy valamilyen csatornán elérje azokat a – főként idős – kertészeket is, akikhez az elektronikusan kiküldött tájékoztatók nem jutnak el.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

A szántóföld, mely beszél Önhöz!

2018. november 5. 11:59

LEMKEN meteorológiai állomás a növényvédelem optimális időzítéséért.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420