Növényvédelem

Az aranyszínű sárgaság veszélyezteti a Soproni Borvidéket is

Agrofórum Online

A terület szélén lévő erdősáv bozótosában ugyanis megjelent a szőlő egyik legveszedelmesebb károkozója, az amerikai szőlőkabóca.

Bekövetkezett az, amitől a szőlősgazdák a leginkább tartottak: kényszerűségből tőkéket kell kivágni Sopronban, a Virágvölgyben. A terület szélén lévő erdősáv bozótosában ugyanis megjelent a szőlő egyik legveszedelmesebb kórokozója, az aranyszínű sárgaságot okozó Grapevine flavenscence dorée (FD) phytoplasma.

 

Kapcsolódó cikkeink:
Amerikai szőlőkabóca -Invazív gyümölcskártevő rovarok I.
Megfelelő védekezéssel megakadályozató az aranyszínű sárgaság terjedése
MInden korábbi szakcikkünk és hírünk az amerikai szőlőkabóca és az aranyszínű sárgaság kapcsán

Ráadásul a kórokozó terjesztőjét, az amerikai szőlőkabócát is észrevették az érintett dűlőben. Annyi bizonyos, hogy a betegség a szomszédos erdősávból átterjedt a szőlőre, amit a szüret idején fedeztek fel a gazdák.

– A fertőzés felmérése és a beteg egyedek megjelölése folyamatban van. A vizsgálatot követően értesítést kapnak a földhasználók és a tulajdonosok a jövőbeni teendőkről – közölte a kisalfold.hu megkeresésére a megyei kormányhivatal. A regionális portál úgy tudja, az összesítéssel a közeljövőben végeznek a szakemberek.

Fontos, hogy amennyiben a fertőzöttség mértéke meghaladja a harminc százalékos szintet, akkor a teljes ültetvényt meg kell semmisíteni, ugyanakkor a lap információi szerint ettől egyelőre nem kell tartani, a betegség foltokban jelentkezett. Az eddig megvizsgált tőkék 1-5 százalékán vették észre a phytoplasma jeleit.

A gócponttól számított egy kilométeres sugarú körben viszont karantént vontak. A korlátozás negyvenhat gazdát érint.

A kormányhivataltól a kisalfold.hu azt is megtudta, hogy az érintett termelőknek a határozat kézhezvétele után hatvan napjuk van arra, hogy a fertőzött növényeket gyökérzettel együtt kiszedjék a földből, valamint a jövőre nézve tartsák be a hatóság előírásait. Ebben az esetben kártérítésre is jogosultak lehetnek.

A portálnak nyilatkozó szőlősgazdák szerint már a huszonötödik órában vagyunk. A Virágvölgyben is sok az elhanyagolt szőlő, a bozótos fasáv. Ez pedig táptalaja a betegségnek. Hiába vágják ki most a fertőzött tőkéket, a kórokozó ott lappanghat az egészségesekben. A kivágott tőke újratelepítése után pedig négy-öt év múltán fordul termőre. Azonnal cselekedni kell tehát, ha a jövőben is szüretelni szeretnének – mondták.

(kisalfold.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Mi van az ostorfa levelének fonákán?

2019. november 5. 11:47

B. Katalin kérdése: Ostorfám leveleinek fonákán apró, lapos kártevőket figyeltem meg. Mi károsíthatja az ostorfát?

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.