Növényvédelem

Imágók a fán – növényvédelemben is segít a NAK

Agrofórum Online

Idén is megkezdte működését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara növényvédelmi előrejelző-rendszere. Az első kártevők már meg is jelentek.

Idén is megkezdte működését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara növényvédelmi előrejelző-rendszere. Az első kártevők már meg is jelentek.

A NAK előrejelző rendszere keretében országszerte közel nyolcvan növényorvos hetente végez növényvédelmi megfigyeléseket, melynek eredményei a www.novenyvedelem.nak.hu weboldalon megyére illetve növénykultúrára bontva megtekinthetőek.

A legfrissebb hír alapján Kecskemét térségében – annak ellenére, hogy a lombfelület még kiterülés előtt áll –, már jelentős számban találkozhatunk lombosfa-fehérmoly imágókkal.  A kártevő korai megjelenésének oka az enyhe tél.

A lombosfa-fehérmoly lárvája aknát képez a gyümölcsfák levelén (alma, meggy, körte, birs, szilva, cseresznye, mandula, naspolya, őszibarack), amely súlyos esetben a nyár során akár lombhulláshoz is vezethet. Ezúton a kamara is felhívja a termelők figyelmét, hogy a lomb kiterülését követően a kártevő jelenléte esetén azonnal védekezni szükséges a tojások és a kikelő lárvák ellen. Az imágó jelenléte jól megfigyelhető fajspecifikus csapda segítségével.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara közös munkájával kialakított növényvédelmi portál célja, hogy az aktuális károsítókra történő figyelemfelkeltéssel előmozdítsa a tudatos és okszerű szerhasználatot. A www.novenyvedelem.nak.hu weboldal az idei évben is segíti a gazdálkodók növényvédelmi tevékenységét, javasoljuk, hogy használja Ön is rendszeresen az oldalt!

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Nehezen lehet védekezni a pettyes szárnyú muslica ellen

2018. július 24. 08:20

A fajnak kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik.

A fény hatása a kártevőkre

2019. január 31. 10:37

A fény különböző jellemzői – fényerősség, polarizáltság, spektrum, fotoperiódus – döntően befolyásolják az egyes növényi kártevőknek a megjelenését, kártételét, sőt az ellenük irányuló védekezést is.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.