Növényvédelem

Minél sokszínűbb a kukoricatábla rovarvilága, annál kevesebb kártevővel kell számolni

Agrofórum Online

Az inszekticidek nem csak a kártevőket pusztítják el, a nem-célszervezetek számára is végzetesek lehetnek.

Az elmúlt fél évszázad során az amerikai mezőgazdaság a kemizáció irányába tolódott, 2013-ban a gazdák 3,2 milliárd dollárt költöttek rovarölő szerekre. Sajnos az inszekticidek nem csak a kártevőket pusztítják el, a nem-célszervezetek számára is végzetesek lehetnek.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) és a Dél-Dakotai Egyetem szakértői által készített tanulmányban a kukoricatábla rovarpopulációinak fajgazdagsága és a növényvédőszer-használat közötti összefüggést elemezték.

Dél-Dakota (USA) keleti felében vizsgált 53 gazdaságban a hagyományostól az organikusig többféle gazdálkodási módot alkalmaztak. A kukoricatáblák rovaregyütteseinek tanulmányozása céljából címerhányás időszakában minden gazdaságban 50 tő kukoricáról gyűjtötték be a rovarokat. Összesen 37 000 példányt fogtak 2650 növényről.

A szerzők kiemelték, hogy a direktvetéses technológia (no-till) és a minél több növényfajt tartalmazó vetésforgó használata a rovarpopuláció fajszámának növekedéséhez járult hozzá. A kiegyensúlyozottabb ökoszisztéma kialakítása mellett a rovarölőszer-használat mérsékelhető volt. A tanulmány készítői hangsúlyozták, hogy a kártevők visszaszorításában nem a begyűjtött rovarok egyedszáma, hanem a fajok közötti egyensúly játssza a nagyobb szerepet.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

Időben gondoskodjon a repce egészséges tavaszi indulásáról!

2018. március 26. 07:13

Első alkalommal, amikor a repcénket permetezzük, gondolnunk kell a fóma és egyben a szárormányosok elleni védelemre.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.