Növényvédelem

Növényvédő szerek: újdonság az engedélyezési eljárás során

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság nagyobb átláthatóságot kíván a növényvédő szerek engedélyezésében. A jövőben az állampolgárok számára lehetővé kell tenni, hogy megismerhessék a kockázatelemzéssel foglalkozó ipari tanulmányokat.

A növényvédő szerek vagy a GMO-k lehetséges kockázatairól szóló tanulmányokat automatikusan közzé kell tenni. Az Európai Bizottság ezzel kívánja növelni  az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által kiadott szakvélemények iránti bizalmat – a glifozát vitatott újbóli jóváhagyása után.

„Meg kell reformálnunk az EFSA-t, hogy a polgárok visszanyerjék bizalmukat az engedélyezési eljárásokkal kapcsolatban” – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke.

Több pénz a független tanulmányokra

A jövőben minden olyan tanulmánynak közzétételre kell kerülni, amely az EFSA szakértői véleményén alapszik. Kivételt képeznek a gyártókról szóló olyan bizalmas információk, amelyek közzététele számukra gazdasági károkat okozhat. Másrészt az EFSA feladata, hogy saját maga is készíttessen tanulmányokat, ha különösen vitatható témák esetében információk hiányoznak. Az Európai Bizottság ehhez évi 62 millió euróval kívánja ellátni az EFSA-t.

Az Európai Bizottság jogalkotási javaslata most már az Európai Parlament és a tagállamok előtt van.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Növényvédő szerek: kisebb forgalom, emelkedő árak

2018. március 2. 14:48

Emelkedtek a növényvédő szerek értékesítési árai januárban, pedig folyamatosan csökken a kereslet.

Kilőtt a növényvédő szerek forgalma tavaly

2020. április 21. 09:27

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett.

Szobanövények védelme növényápoló szerekkel

2019. augusztus 30. 04:36

Szobanövényeink védelme érdekében alkalmazott készítményekkel ugyanúgy körültekintően kell eljárnunk, mint a növényvédő szerek kiskerti alkalmazásánál, hogy növényünk, otthonunk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ebben a rövid összefoglalóban a legfontosabb tudnivalók kerültek leírásra.

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420