November 25-én, Brüsszelben rendezték meg a második európai fi-compass konferenciát a pénzügyi eszközökről, azon belül is az EMVA-ról.
A mezőgazdaság és az élelmiszeripar beruházási igényeiről, illetve az ezek megvalósításához szükséges eszközökről tartott előadást Kis Miklós Zsolt, az Európai Farmerek Szövetségének (COPA) alelnöke, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke Brüsszelben.
2016. november 25-én Brüsszelben rendezték meg a második európai fi-compass konferenciát a pénzügyi eszközökről, azon belül is az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapról (EMVA). A rendezvény célja az volt, hogy megvitassák, a pénzügyi eszközök miként nyújthatnak segítséget az EMVA célkitűzéseinek megvalósításában, különös tekintettel a mezőgazdaságra és a mezőgazdasági vállalkozásokra.
A konferenciát – többek között – Phil Hogan, mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos, Jyrki Katainen, munkahelyteremtési, növekedési, beruházási és versenyképességi biztos, illetve az Európai Beruházási Bank és Európai Beruházási Alap vezető tisztviselői nyitották meg.
Kis Miklós Zsolt, mint COPA alelnök, előadásában hangsúlyozta, hogy a vidéki térségekben fokozni kell a mezőgazdasági beruházások hozzájárulását a munkahelyteremtéshez és a növekedéshez. A mezőgazdaság egy olyan ágazat, mely 100 százalékban hozzájárul az élelmiszertermeléshez, a termőföld 40 százalékát kezeli, az élelmiszerláncban szereplő érték 15 százalékáért felelős és
2 százalékban járul hozzá a GDP-hez; ezen tényeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. A beruházási igények tekintetében hangsúlyozta, hogy erős pénzügyi támogatásra van szükség ahhoz, hogy az ágazat szembenézzen a jelenlegi kihívásokkal.
Felhívta a figyelmet, hogy a beruházásoknak a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének és fenntarthatóságának növelésére, illetve a világpiacon történő szerepük fokozására kell összpontosítani. Kulcsfontosságú ebből a szempontból az új technológiákba, kutatásba és innovatív megoldásokba történő beruházás, amelyhez a köz- és a magánszféra közötti erős együttműködés elengedhetetlen.
Az alelnök az ehhez szükséges eszközök tekintetében kiemelte, hogy a gazdák számára az uniós költségvetésnek, azaz az ágazatra vonatkozóan a Közös Agrárpolitikának kell biztosítani a kitűzött célok megvalósításához szükséges forrásokat. Hozzátette azonban, hogy az EMVA által társfinanszírozott pénzügyi eszközök segítséget jelenthetnek a gazdák és az agrárszövetkezetek számára mezőgazdasági vállalkozásaik fejlesztési beruházásaiban.
Mindazonáltal Kis Miklós Zsolt nyomatékosította: ezek felhasználása csak kiegészítő jellegű lehet, és nem a beruházási támogatások helyettesítésére szolgálnak. A KAP 2020 utáni alakulása szempontjából ez különösen fontos. A gazdaszervezetek aggasztónak tartják ugyanis, hogy a vidékfejlesztési programok ezen új eleme esetlegesen helyettesítheti a vissza nem térítendő támogatásokat.
Az Európai Bizottság reakciójában hangsúlyozta, hogy a szándék a rendelkezésre álló eszközök összekapcsolása és nem a támogatások megszüntetése. Az eszközök kombinációja révén bővíteni szeretnék az ágazati szereplők lehetőségeit.
Kis Miklós Zsolt végezetül elmondta, hogy a jövőben is a támogatások kell, hogy képezzék a vidékfejlesztési beruházások „magját”, ezen források nélkülözhetetlenek a munkahelyteremtés és növekedés szempontjából.
(NAK)