A párizsi kormány jóváhagyta azt a javaslatot, melynek alapján támogatást kapnak a francia borászok a borfelesleg lepárlásához. Miután az éttermek és bárok bezártak az új típusú koronavírus járványszerű terjedése miatt, valamint az Egyesült Államok által kivetett extra vámtarifa is a kereslet rendkívüli csökkenéséhez vezetett, nagy mértékű készletek halmozódtak a fel. Mindezek ellenére az intézkedésekkel nem értenek teljes mértékben egyet a Franciaországban hagyományosan erősnek számító szakszervezetek.
A francia kormány 140 millió eurós, nagyjából 49 milliárd forintnyi válságmechanizmust engedélyezett a lepárláshoz – írta Didier Guillaume mezőgazdasági miniszter és Bruno Le Maire gazdasági miniszter a Twitter közösségi oldalon. A közlés ellenére további részleteket nem árultak el a lépésről. Azt is közölték, hogy a kis- és középvállalkozások nem élveznek többé mentességet a társadalombiztosítási járulékaik megfizetésével kapcsolatban.
A múlt hónapban az Európai Bizottság úgy határozott, hogy támogatni fogja a bor- és egyéb olyan mezőgazdasági ágazatok válságkezelési intézkedéseit, amelyeket koronavírus terjedése kapcsán kialakuló gazdasági visszaesés sújt.
A javasolt intézkedésekkel nem értett teljes mértékben egyet a legnagyobb franciaországi mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA. A tömörülés a múlt héten összesen 500 millió eurós támogatási csomagot kért a borászok számára, beleértve a 260 millió eurós krízislepárlási támogatást, amely körülbelül 3 millió hektoliter bor ilyen jellegű kezelésére lenne elegendő.
Ehelyett a kormány 2 millió hektoliterre tervezte a támogatás mértékét, írta Jerome Despey, az FNSEA főtitkára szintén a Twitteren.
„Jó hírnek tekinthető, hogy bejelentették a Covid-19 következményeivel szemben meghozott tervet, ami a bortermelőkre vonatkozik. Száz százalékos mentességet kapunk a szociális adók alól, ez az összeg mintegy 2 millió hektoliteres lepárlásra elegendő, átlagosan 70 euró/hektoliterenként a juttatás. Mi eredetileg 3 millió hektoliterre vonatkozóan kértünk ez és 80 euró/hektoliteres támogatási mértékkel. Ez a lépés így egy első, biztató gesztusnak tekinthető, de a folyamatot be kellene fejezni” – tette hozzá Jerome Despey, a franciaországi mezőgazdasági szakszervezet főtitkára.