Szőlő-Bor

Drágábban vehetünk bort idén

Magyar Idők

Korán kezdődött idén a szüret, a gazdák az időjárásnak köszönhetően egyelőre jó termést várnak. Az árak várhatóan magasabbak lesznek a tavalyinál, a szakmaközi szervezet szerint többek között a növekvő munkaerőköltségek miatt. A drágulásnak a borok árában is meg kell majd mutatkoznia, ellenkező esetben megtörhet az ágazat dinamikus fejlődése - írja a Magyar Idők.

Idén is a Balatonboglári borvidéken kezdődött a szüret, a gazdálkodók elsőként a Csabagyöngyét takarították be szőlőskertjeikből. Ugyanakkor a többi fajta is a megszokottnál előrébb tart az érési folyamatban, így szinte biztos, hogy az ország jelentős részén korábban kezdődik majd a betakarítás. Varga Zoltán, a Syngenta kampánymenedzsere szerint a szőlő csaknem mindenhol megfelelő állapotú, így mennyiségben és minőségben is jó évet várnak a termelők. Ugyanakkor ez az év sem növényvédelmi, sem időjárási szempontból nem tekinthető átlagosnak.

A szőlő fejlődése tavasszal későn indult el, de aztán jelentősen felgyorsult.

A fürtökön belül az egyes bogyók fejlettsége rendkívül eltérő, ezek akár fertőzési gócok kiindulópontjai is lehetnek. A kártevőkre is érdemes odafigyelniük a termelőknek, főként az atkák és a molyok okozhatnak problémát. Az elmúlt napok csapadékos időjárása a kórokozók elterjedésének is kedvez. Varga Zoltán hangsúlyozta: a szüret közeledtével a legfontosabb a szürkerothadás megakadályozása, mert ez olyan mértékű kárt tud okozni, ami az egész évi munkát tönkreteheti. A betegség kialakulásának feltételei a víz jelenléte és a fürtön mechanikai sérülések keletkezése. Az éréshez közeledve a bogyó cukortartalmának növekedése csak katalizálja a folyamatot, és a betegség terjedésének mértéke is felgyorsul, a rothadt fürtök pedig szüretkor rontják a minőséget és a mennyiséget is.

A várható termésbecslések kapcsán a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) egyelőre óvatosságra int, a terméshozam várható mennyiségét és minőségét ugyanis nagyban befolyásolja a késő nyári és őszi időjárás. A HNT a júniusi becslésekre alapozva készítette el idei árprognózisát, az előrejelzés borvidéki bontásban tartalmazza a jellemző fajták várható átlagárát. A felvásárlási árakat egyébként számos tényező befolyásolja a termésen kívül, így például a borpiaci kereslet is meghatározza, hogy a borászok milyen fajtából mekkora mennyiséget és milyen áron vesznek át.

A HNT idei előrejelzése szerint ebben az évben a termelési költségek növekedésének is meg kell jelenniük az árakban. Ezek közül kiemelkedik a bérnövekedés hatása: egy hektár szőlő élőmunkaerő-igénye legalább 400 munkaórát tesz ki évente, miközben az elmúlt két évben a minimálbér összességében 23 százalék feletti, a garantált bérminimum pedig 37 százalék feletti mértékben nőtt. A bérnövekedéshez kapcsolódóan a foglalkoztatás közterhei az elmúlt hét évben 66 százalékkal emelkedtek. A szakmaközi szervezet álláspontja szerint a szőlőár-növekedésnek együtt kell járnia a bor drágulásával.

– Amennyiben a termékek átvételi ára nem követi a termelési költségek, illetve a szőlőár növekedését, abban az esetben megtörhet a szőlő-bor ágazat eddigi fejlődési pályája – emelte ki elemzésében a szakmaközi szervezet. A HNT szerint ugyanis a termelési láncban a szőlőtermelők és a borászatok egyaránt egymásra utaltak, ezért mind a szőlő-, mind a bortermelő abban érdekelt, hogy partnere pénzügyileg is eredményes, jövedelmező és ezáltal fenntartható gazdálkodást folytasson.

Az átlagárprognózis egyébként nem egy kötelezően alkalmazandó árszint, hanem az adott borszőlőfajtából a szüret során felvásárolt teljes mennyiség átlagárának várható összegét jelzi, és egyfajta iránymutatóul szolgál a termelőknek és a felvásárlóknak egyaránt. Ahogyan a tényleges árak az elmúlt években, úgy idén is várhatóan eltérnek majd az előrejelzésben felvázolt szinttől. Ennek ellenére a szőlőtermelők döntő többsége, valamint számos felvásárló is fontos piaci információként tekint a szőlész-borász szakmai önkormányzat által közzétett átlagárprognózisra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Napa-völgy szőlővidéke is lángokban áll Kaliforniában

2020. szeptember 30. 08:18

Az amerikai médiában közvetített riportok tanúsága szerint többen azon gondolkodnak, hogy végleg elköltöznek a vidékről.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

Még mindig a Lidl a legnagyobb hazai borexportőr - taroltak a saját márkás borok

2020. szeptember 17. 13:52

Egy Champion, három arany és három ezüst díjat nyert a Lidl Magyarország a 21. VinAgora Nemzetközi Borversenyen. Az áruházlánc a 2019-es gazdasági évben több mint 23,7 millió palack bort értékesített a hazai és külpiacokon egyaránt, mellyel megőrizte, sőt tovább növelte piaci részesedését, így a teljes magyar palackos borexport közel 30 százalékát tudhatja magáénak.

Már elérhető a magyar bor hivatalos közösségimédia-oldala

2020. szeptember 15. 08:17

Megszületett a hivatalos Facebook és Instagram oldal Wines of Hungary - Personally név alatt.

Egyre nagyobb területen szeretnének borszőlőültetvényt telepíteni

2018. május 17. 09:00

Idén több mint 500 hektár új borszőlőültetvény telepítésére pályáztak a hazai szőlészek.

Idén is igényelhető támogatás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez

2020. március 5. 17:02

A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely súlyos fenyegetést jelent a hazai szőlő- és borágazat számára.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420